Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Obsah Divadelních novin 22/2015

  Matěj Stropnický: Divadlo Komedie se mělo řešit včas

  Matěj Stropnický: Divadlo Komedie se mělo řešit včas
  25. prosince 2015 diskutujte

  ROZHOVOR S PRAŽSKÝM ZASTUPITELEM ZA TROJKOALICI

  Daniel Přibyl o pražských grantech

  Daniel Přibyl o pražských grantech
  25. prosince 2015 diskutujte

  Rozhodnutí grantové komise (GK), jejímž jste byl členem, vzbudilo mezi divadelníky i divadelními publicisty poměrně silnou reakci.

  Burza /

  Hurvínek, korejská prezidentka a český premiér

  Hurvínek, korejská prezidentka a český premiér
  25. prosince 2015 diskutujte

  O snímek, který na svém facebooku sdílel premiér Bohuslav Sobotka, jsme požádali jeho tiskového mluvčího. Jako bonus jsme dostali oficiální komentář premiéra: Prezidentce Korejské republiky Pak Kun-hje, která navštívila letos v prosinci Českou republiku v rámci summitu zemí V4, jsem věnoval dvojici loutek Spejbla a Hurvínka. Jsem přesvědčen, že tyto...

  Ze života operní avantgardy aneb The worst of Mozart

  Deník Anny Frankové
  25. prosince 2015 5 komentářů

  Off-opera v Brně stále žije a má se docela k světu. V Olomouci ještě žije, nebo spíš přežívá, či, doufejme, nabírá druhý dech. V Praze pokusy o nezávislou operní tvorbu prakticky odumřely před dávnými lety. Připočítáme-li k brněnským sdružením Opera Diversa a Opera Povera, o které v tomto článku půjde, pozoruhodné výsledky opery...

  Co je Modrý pták?

  Modrý pták
  25. prosince 2015 diskutujte

  Při své první návštěvě Moskvy před mnoha lety jsem měl to štěstí, že jsem viděl původní inscenaci Maeterlinckova Modrého ptáka Moskevského uměleckého divadla.

  Divadlo po Osvětimi

  Na miskách vah
  25. prosince 2015 diskutujte

  Drama Na miskách vah britského dramatika Ronalda Harwooda, jež nyní v Městských divadlech pražských režíroval Petr Svojtka, zavádí diváky do rozbořeného Berlína těsně po skončení války. Venku ruiny, v Norimberku soud s nacistickými zločinci a tady – také soud. Denacifikační soud s umělci.

  Kol pichlavých kaktusů chodíme

  Srpen v zemi indiánů
  25. prosince 2015 1 komentář

  O hře amerického dramatika Tracyho Lettse Srpen v zemi indiánů se – navzdory Pulitzerově ceně za drama i Tony Award za nejlepší hru, kterými byla oceněna – mluvívá s trochou pohrdání jako o pouhém „vývaru“ z amerických klasiků divadelní literatury, Williamse, O’Neilla či Millera. A je to do jisté míry pravda.

  Rozjívení Idioti

  S úsměvem idiotů
  25. prosince 2015 diskutujte

  Kabarety jsou stálicí repertoáru Divadla v Dlouhé a jejich kvarteto věnované nejprve Richardu Weinerovi a posléze Vianu-Camimu, Prévertu-Bulisovi a Josefu Kainarovi patří mezi divácky nejúspěšnější tituly této scény.

  Zjevování skrytých skutečností aneb OST-RA-VAR 2015

  Faustus
  25. prosince 2015 diskutujte

  Každoroční přehlídka produkce ostravských scén OST-RA-VAR se loni odrazila od pomyslného dna, byli jsme tak svědky řady zajímavých představení. A troufám si tvrdit, že vzorek letošního 19. ročníku byl ještě lepší.

  Jiří a Otto Bubeníčkovi: Všechno jsme se naučili děláním

  Jiří a Otto Bubeníčkovi
  25. prosince 2015 diskutujte

  Bratři Bubeníčkové jsou umělecký i přírodní fenomén. Úspěšní tanečníci špičkových evropských baletních souborů a aktivní producenti vlastního zájezdového souboru Les Ballets Bubeníček mají každý ještě své další umělecké zaměření – dominantní Jiří se věnuje choreografii a mírnější Otto skládá hudbu a navrhuje scénu a...

  Jan Wolf (pražský radní pro kulturu): Kostlivci na mě ze skříní nevypadli

  Jan Wolf
  25. prosince 2015 diskutujte

  S radním pro pražskou kulturu Janem Wolfem (Trojkoalice SZ, KDU-ČSL, STAN) jsme začali připravovat rozhovor o koncepčních otázkách kultury a divadla v metropoli za vlády jedné koalice, publikujeme ho snad už před vznikem koalice nové. I Jan Wolf měl na podzim víc starostí s pražskou politikou než s pražskou kulturou.

  Burza /

  Došlo do redakce

  Došlo do redakce
  25. prosince 2015 diskutujte

  Jan Rejžek: Jak tohle vůbec můžete otisknout! Nakl. Galén, 887 stran Souborné vydání recenzí, publicistických textů a rozhovorů kulturního novináře (mj. i autora Divadelních novin) Jana Rejžka (1954). Mapuje jeho formativní a možná nejzásadnější tvůrčí období, léta 1974–1993. Vedle textů do hudebních časopisů Melodie, Gramorevue, Populár a...

  Luc Bondy je mrtev. Velký smutek aneb Poslední rendez-vous věčného Fénixe

  Luc Bondy je mrtev. Velký smutek aneb Poslední rendez-vous věčného Fénixe
  28. prosince 2015 diskutujte

  Smrt jej pronásledovala celý život. Dostihla ho ale až 28. listopadu v Curychu. Režisér Luc Bondy, ředitel pařížského Odéon-Théâtre de l’Europe, zemřel ve věku 67 let. Zůstalo za ním velké divadelní dílo a vzpomínky několika generací umělců, kteří s ním spojili svůj umělecký život.

  Burza /

  Uhde píše Levínskému

  Uhde píše Levínskému
  28. prosince 2015 1 komentář

  Ahoj, René, nevím, zda je dobré, že jsem Tě strhl k politickým úvahám, ale jsem na mou duši rád, že Ti stejně jako mně imponuje Petr Uhl. Rád mu přepošlu Tvůj pozdrav. Jeho adresu mám. Donedávna mi z ní posílal své politické komentáře, teď se však odmlčel. Vím, že vážně (Pokračování textu…)

  Začínalo to před domem (II) aneb Idea, nebo párky?

  Začínalo to před domem (II) aneb Idea, nebo párky?
  28. prosince 2015 diskutujte

  Principálovi Divadla Orfeus Radimu Vašinkovi bylo letos osmdesát. Pokračujeme v jeho ohlížení se za jím provozovanými bytovými a plenérovými divadly. Minule jsme končili v Bytovém divadle ve Zborovské 47 na Smíchově v Praze. Po uvítání byli návštěvníci zváni do kuchyně. Ta i s malým sousedícím pokojíkem jim byla cele vyhrazena. (Pokračování...

  Shakespeare je droga

  Shakespeare je droga
  28. prosince 2015 diskutujte

  Velký rozhovor s Martinem Hilským

  Obsah 24. ročníku 2015 22 čísel

  Obsah 24. ročníku 2015 22 čísel
  28. prosince 2015 diskutujte

  V podobě PDF zde Anketa Inscenace roku 1/5–7, 10–14 Výsledky ankety Inscenace roku 1/14 HULEC Vladimír: Inscenací roku je Maryša brněnského HaDivadla 1/14 Burza DVOŘÁK Jan: Ježkovy oči! 10/14 FALÁŘ Martin: 3LO3 1–11, 13/15, 3LO3 12/19 HERMAN Josef: Kultura / Cultura 07–013 10/14 Jednou větou 14–21/3 JUST Vladimír: Just píše (Pokračování...

  Rajmont, osudový režisér

  Rajmont, osudový režisér
  28. prosince 2015 diskutujte

  Potkal jsem jednou před Stavovským divadlem režiséra Ivana Rajmonta: Potřeboval bych dnes večer někoho na záskok ve Višňovém sadu – neměl bys čas…? Nabídka mi zalichotila – ani jsem se nezeptal, co je to za roli, a okamžitě kývl.

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 136)

  23. prosince 2015 diskutujte

  Třetí adventní čtvrtek končil. Řekl jsem omoklému koni: Vidíš, jsme městem hudby a experimentu. Aneb Mudrování o koncertu tenoristy, Rónově koni a brněnských Běsech.

  Tip na pondělí: Play Macbeth /ČT art, 20:20h/

  03. ledna 2016 1 komentář

  Ráda bych vás upozornila na vysílání Play Macbeth, filmového záznamu divadelního představení podle Shakespeara, které jsme hráli v roce 1978 jako bytové divadlo a které kameraman Stanislav Milota za složitých podmínek natočil.

  Chorvatská proměna Řehoře

  Chorvatská proměna Řehoře
  25. prosince 2015 diskutujte

  Jak Chorvaté hrají Kafku, jsme mohli vidět na počátku prosince v Činoherním klubu. Chorvatské národní divadlo ze Splitu tu zaplněnému hledišti představilo svéráznou divadelní adaptaci Kafkovy prózy Proměna (chorvatsky Preobrazba). Svět Franze Kafky, jak jej u nás (konvenčně?) vnímáme a jak nám jej např. nabízí v groteskní zpěvohře současná...

  Romeo a Julie ve zkratce

  Romeo a Julie
  25. prosince 2015 diskutujte

  Prokofjevův balet Romeo a Julie v plzeňském Divadle J. K. Tyla připravil Libor Vaculík, který se s tématem setkává už poněkolikáté.

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 138)

  31. prosince 2015 diskutujte

  Rozdíl mezí knížkou a divadlem je ten, že knížku můžeš kdykoliv zavřít a odložit, z divadla se dost dobře odejít nedá. Aneb Mudrování o lásce k folkloru a Jirotkovu Saturninovi.

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 137)

  27. prosince 2015 diskutujte

  Běžíme a klopýtáme, honíme se jako kočka za vlastním ocasem, abychom – při troše štěstí – nakonec našli sami sebe. Aneb Adventní mudrování nad Topolovou Sestrou ve studentské Martě.

  Zdeněk Pecháček zůstává v čele Divadla Minor

  28. prosince 2015 diskutujte

  V čele pražského divadla Minor zůstane dosavadní ředitel Zdeněk Pecháček. Jako vítěze výběrového řízení ho těsně před vánočními svátky potvrdili pražští radní. Radní plánují pravidelná výběrová řízení, která se týkají celkem sedmnácti institucí.

  Křídla 2014/2015 byla slavnostně vyhlášena

  23. prosince 2015 diskutujte

  Městské divadlo Brno podevatenácté předávalo divácké ceny svého divadla Křídla. Rozhodovalo o nich úctyhodných 12.500 diváků.

  Nebýt sám se svým mindrákem

  22. prosince 2015 diskutujte

  Sektor pro hosty je soubor známý i neznámý, profesionální i amatérský, fungující i nefungující... 16. prosince 2015 se ve Venuši ve Švehlovce uskutečnilo jejich scénické čtení hry Šťastnou cestu Martina Faláře.

  Diváci VČD volili Mezi nebem a zemí

  02. ledna 2016 diskutujte

  Nejoblíbenější inscenací roku 2015 Východočeského divadla Pardubice je komedie britské autorky Pam Valentine. Cenu novinářů obdržela Schnitzlerova tragikomedie Duše - krajina širá, kterou ve VČD nazkoušel režisér Radovan Lipus

  Komik Wenzel Scholz elektronicky

  04. ledna 2016 diskutujte

  Kabinet pro studium českého divadla IDU vydává v těchto dnech monografii Vlasty Reittererové Wenzel Scholz (1787-1857), vídeňský komik v Praze. Elektronická kniha je prvním příspěvkem nové publikační řady Studie a dokumenty k dějinám divadla.

  Nekrolog Ateliéru

  31. prosince 2015 diskutujte

  Realita je neúprosná. K 31. 12. 2015 Společnost časopisu Ateliér, zapsaná ve spolkovém rejstříku vedeném MS v Praze pod L 3612, vstupuje do likvidace pro nedostatečné finanční zajištění. V roce 2016 tedy Ateliér nebude vycházet.

  Dokument

  30. prosince 2015 6 komentářů

  Rozhodl jsem se zúčastnit vyhlášeného výběrového řízení na nové umělecké vedení Městského divadla Kladno... Text vyšel v aktuálních DN 22/2015. Čtenářům i-DN jej nabízíme jako (před)silvestrovské (po)čtení.

  Hledá se projekt pro Branické divadlo – podruhé

  22. prosince 2015 diskutujte

  Radnice Prahy 4 hledá nájemce Branického divadla. Dosud uskutečněné výběrové řízení ukončila a vypíše nové.

  Fagi a divadlo

  Fagi a divadlo
  28. prosince 2015 diskutujte

  (Pokračování textu…)

  Výzva k podpoře palestinského performera

  28. prosince 2015 11 komentářů

  Mohammadovi Abu Sakhovi, 23letému učiteli a tanečníkovi Palestinské školy nového cirkusu, hrozí šest měsíců v izraelském vězení bez udání důvodu a soudu.

  Pražské granty L. P. 2015

  Pražské granty L. P. 2015
  25. prosince 2015 diskutujte

  Grantová komise pražského magistrátu letos rozdělila 125 milionů korun na jedno- a víceletých grantech na podporu kultury. Na oblast divadla připadlo pro příští rok 44,2 milionu na jednoleté granty a 6,2 milionu na víceleté granty, kde komise doporučila k podpoře pouze tři subjekty – Divadlo Viola, Centrum pro nový cirkus Cirqueon a Studio Hrdinů. K...

  Kritický žebříček 22/2015 – OST-RA-VAR

  Kritický žebříček 22/2015 – OST-RA-VAR
  25. prosince 2015 diskutujte

    5 zážitek / 4 nenechte si ujít / 3 je dobré vidět / 2 na vlastní nebezpečí / 1 vhodné pro derniéru Pavla Bergmannová Vladimír Just Jan Kerbr Tatjana Lazorčáková Kateřina Málková Josef Mlejnek Jiří Štefanides Ladislav Vrchovský Michal Zahálka Vít Závodský Národní divadlo moravskoslezské – F. S. Fitzgerald, R. (Pokračování textu…)

  Evaluace hrou

  Evaluace hrou
  25. prosince 2015 diskutujte

  Tak mi připadalo mezinárodní sympozium Evaluace v kultuře a umění, které uspořádaly katedry produkce DAMU a CECEdu ve spolupráci s Divadlem Archa.

  Vánoce

  Vánoce
  25. prosince 2015 1 komentář

  Vždycky, když se blíží svátky klidu a míru, pobaví mě ten milý protimluv. Klid a mír u mě totiž bezpečně přicházejí až po nich. Období svátků je pro mě naopak překážková dráha na minovém poli. Už jen být laskavý na některé bližní dá docela zabrat. Ale je toho samozřejmě mnohem víc. Vánoční plán přežití léta upřesňuji. Zde je jen...

  Jednou větou

  Jednou větou
  25. prosince 2015 diskutujte

  Divadlo Rokoko oslavilo 100 let ve 100 minutách – popřát přišli: Soňa Červená, Eva Pilarová, Václav Neckář nebo Karel Štědrý. Vyšel Sborník příspěvků z prvního polistopadového Sjezdu spisovatelů, který měl motto Přepisujeme přítomnost. Pražské Quadriennale 2019 bude připravovat nová umělecká ředitelka Markéta Fantová, absolventka...

  Podoby – Dopis Růženě

  28. prosince 2015 diskutujte

  Nejdokonalejší vorba je pomocí dvou lokomobil. Jedna lokomobila je na jedný straně pole, druhá na druhý. Mezi nima je na laně ocelový pluh. Pole tedy není ničím utlačovaný. Jen se voře. Taky jsem, milá, viděl první americkej kombajn, už v r. 1948. Vůbec jsme to tehdy nechápali. V tý době (Pokračování textu…)  Obsah,