Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Kategorie článků: Názory – Glosy

  Názorové a publicistické materiály, fejetony, úvodníky a glosy.

  Překvapení z Míru

  02. července 2020 3 komentáře

  Smrt talentovaného vepře Divadla Mír – projekt, který je v kontextu tvorby tohoto divadla vizuálně, ale především herecky a dramaturgicky značně překvapující. Autorem je současný český dramatik Roman Sikora.

  Proces s Kirillem S.: Drama s trpkým finále

  27. června 2020 Žádný komentář

  Tříletý podmíněný trest a pokuta ve výši 800 tisíc rublů (274 tisíc korun), takový je včerejší verdikt moskevského soudu nad ruským divadelním a filmovým režisérem Kirillem Serebrennikovem.

  I ženy mají své dny, třeba ty Venušiny

  Nehledě na to, že koronavirová krize mařila (a stále maří) plány mnohým divadelním organizacím, festivalům a institucím, některým se přeci jen povedlo postavit se na nohy.

  Z cyklu Milodějky

  21. června 2020 Žádný komentář

  Hovor s Josefem, později svatým

  Za magií loutek do Chrudimi

  Za magií loutek do Chrudimi
  21. června 2020 Žádný komentář

  Stálá expozice Muzea loutkářských kultur v Chrudimi Magický svět loutek nově nabízí audiovizuální prezentace, interaktivní prvky i zcela nové exponáty. V historickém renesančním Mydlářovském domě byla instalována v roce 2012 a každoročně ji navštíví na pětatřicet...

  Poslední komentáře

  Osvobození

  21. června 2020 Žádný komentář

  Reportáž o konci jedné éry

  Kultura v médiích

  Kultura v médiích
  21. června 2020 15 komentářů

  Činohra Národního divadla pořádá na jevišti Stavovského divadla diskuse, v nichž její dramaturgové probírají s divadelníky závažná témata.

  Jakub Špalek: Budeme cestovat časem

  21. června 2020 Žádný komentář

  Rozhovor s principálem

  Jiří Havelka a kol.: Gadžové jdou do nebe

  21. června 2020 Žádný komentář

  Jiří Havelka a kol.: Gadžové jdou do nebe, premiéra 29. května 2020, Divadlo Husa na provázku, Brno. Brněnské Divadlo Husa na provázku otevírá svým nejnovějším inscenačním projektem často přehlíženou, podceňovanou a neřešenou problematiku rasové xenofobie a předsudků...

  V době pokoronavirové

  V době pokoronavirové
  21. června 2020 Žádný komentář

  Když jsme v lednu otevírali předjubilejní devětadvacátý ročník Divadelek, koho by napadlo, jak výjimečná jeho jarní část bude.

  GLOSA: Tento kodex není etický

  Minulý týden se mi dostal do rukou zbrusu nový Etický kodex kladenského divadla, který mě neskutečně rozčílil a přiměl přemýšlet, zda se plíživě, ale jistě nevrací éra před listopadem 1989.

  My do vás tu žábu prostě dostaneme!

  My do vás tu žábu prostě dostaneme!

  atímco divadelní festivaly rušily letošní ročníky nebo je přesouvaly na podzimní termíny, festival francouzského divadla Sněz tu žábu se koronavirové krizi pohotově přizpůsobil.

  Krize jako příležitost

  Krize jako příležitost
  08. června 2020 Žádný komentář

  Někteří z nás už mají za sebou zážitek z představení, ve kterém se mísí pocity spiklenectví s pocity absurdity na straně diváka a pocity odhodlání a pocity obav na straně divadelníka.

  Vzpomínka na slavného scénografa

  08. června 2020 Žádný komentář

  Jeden z nejvýznamnějších scénografů 20. století Josef Svoboda (1920–2002) dodnes inspiruje divadelní svět. Divadelní ústav výročí oslavil virtuální výstavou Josef Svoboda 100, na níž připomněl přes třicet technicky i umělecky nejdůležitějších tuzemských i...

  Konečně naživo

  oprvé po sedmdesáti pěti dnech se streamy a videozáznamy různé kvality mířím na skutečnou premiéru – na Protokol do Divadla v Celetné.

  Viry nemají morálku

  Viry nemají morálku
  08. června 2020 Žádný komentář

  Jsou na tomto světě odjakživa. Patří k němu. Jen občas některé z nich proniknou do pozornosti našeho lidského světa a my se s nimi pokoušíme vypořádat. A není to samozřejmě lehké, viry jsou pro většinu z nás neviditelné.

  Kultura je investice!

  08. června 2020 Žádný komentář

  Z ekonomického a snad i společenského marasmu, do kterého se naše země po hlavě řítí, bychom se k nové šťastné budoucnosti měli proinvestovat, poměrně nenápaditě opakují politikové bez ohledu na stranický dres.  Obsah,