Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2023

ročník 32
30. 5. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Kritik Lab

  Úkolem projektu KritikLab je výchova mladých kritických talentů, kteří budou připravovat kritiky na představení z vybraných divadel pod vedením zkušených lektorů. V projektu jsou zapojená tři divadla.

  Projekt je realizován s podporou grantu KU-ACC1-010 z Fondů EHP 2014-2021 ve spolupráci s Katedrou teorie a kritiky DAMU, Činoherním studiem v Ústí nad Labem, Východočeským divadlem Pardubice a Horáckým divadlem v Jihlavě.

  Činoherní studio Ústí nad Labem Divadlo F. X. Šaldy v Liberci Horácké divadlo

  Z Ústí jen do Ústí

  17. května 2023 1 komentář

  Autorská inscenace Jídelní vůz v režii uměleckého ředitele Činoherního studia Ústí Davida Šiktance na jeho domovské scéně je oddechovka se skromnými filosofickými a poetickými přesahy... O inscenaci ČS Ústí nad Labem Jídelní vůz.

  Přijmete nabídku k hodině dějepisu?

  04. května 2023 diskutujte

  Rozhodnutí. Donášet či nedonášet? Jít s režimem či proti němu? Ukázat životy disidentů na základě jejich tvorby či skrze dokumentární pásmo o jejich životě?

  Ztraceno v intermezzu

  04. května 2023 diskutujte

  Dovolím si na začátek malou, ale vhodnou odbočku. Nedávno vyšel v rubrice KritikLabu v Divadelních novinách text mého spolužáka Vojty Vosky o jedné z nedávných premiér ústeckého Činoherního studia.

  Ne znamená ne, a to jednou provždy

  Slibný začátek představení mi v jeho průběhu silně zhořknul... O inscenaci ČS Ústí nad Labem Jídelní vůz.

  Stereotyp menom „tramping“

  19. dubna 2023 diskutujte

  V poradí 83. divadelná sezóna v jihlavskom Horáckom divadle priniesla autorský muzikál o trampingu Nad Sázavou, ktorý sa zároveň stal už tisícou premiérou súboru.

  Poslední komentáře

  Jak se trampuje na Vysočině?

  19. dubna 2023 diskutujte

  Pěší túra s kompasem v ruce, jízda v BMW závratnou rychlostí, cestování s motivační hudbou v karavanu nebo láhev něčeho dobrého ve vlaku směrem na Sázavu.

  Jak jsem se v jídeláku nenajedl

  03. dubna 2023 1 komentář

  Tenhle jídelní vůz pro mne nevaří... O nové inscenaci ČS Ústí Jídelní vůz.

  Rafinovaná rebelka s příčinou

  Ludvík XVI. (Ondřej Kolín) a Marie Antoinetta (Karolína Baranová), v pozadí dvorní dámy v podání Jany Hejret Vojtkové a Elišky Jansové.
  30. března 2023 diskutujte

  Co se vám vybaví, když se řekne Marie Antoinetta? Palác Versailles s jeho opulentní okázalostí, rozmařilé, nezodpovědné utrácení francouzské královny, anebo její (ne)slavný konec pod ostřím gilotiny?

  Růžový exkrement na botě Francie

  Karolína Baranová podává v roli Marie Antoinetty vynikající herecký výkon.
  30. března 2023 diskutujte

  Ludvíku, ty jsi pro ně leda tak hovno a chcípneš, aby Francie mohla žít, říká Marie Antoinetta svému manželu Ludvíkovi XVI. a předvídá tím jeho osud, jenž se završí roku 1793 pod ostřím gilotiny.

  Samota je v každom z nás

  06. března 2023 diskutujte

  Poslednou premiérou Horáckeho divadla pre rok 2022 bola scénická adaptácia Bergmanovho scenára k filmu Šepoty a výkriky. Autormi textovej úpravy sú režisér inscenácie Jakub Čermák a dramaturg Jaroslav Čermák.

  Po zármutku přijde štěstí?

  06. března 2023 diskutujte

  Inscenace, která si pohraje s vašimi emocemi a vyprovodí vás z divadla se spoustou depresivních myšlenek – takové jsou Šepoty a výkřiky Horáckého divadla v Jihlavě.

  Cesta tak trochu bezcílná

  14. února 2023 diskutujte

  Inscenace provokuje a klade otázky, co bylo cestování kdysi a čím je dnes... O inscenaci Činoherního studia Ústí nad Labem Hanzelkazikmund (zde jsou lvi).

  Cestou necestou se Zikmundem a Hanzelkou

  13. února 2023 diskutujte

  Jde po vzoru Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda sledovat v dnešní době cestovatele z pohodlí gauče?... O inscenaci Činoherního studia Ústí nad Labem Hanzelkazikmund (zde jsou lvi).

  Cestovat může každý…?

  06. února 2023 diskutujte

  Je Svozilova a Součkové inscenace vůbec komedie?... O inscenaci Činoherního studia Ústí nad Labem Hanzelkazikmund (zde jsou lvi).

  Vánoční pokrytectví na jevišti

  09. ledna 2023 diskutujte

  Před Vánocemi uvádí mnohá divadla tematické inscenace s nálepkou „pro celou rodinu“. Většinou se neobejdou bez narativu o narození Ježíše Krista a připomínky, že největší dárek představuje společně strávený čas.

  Vánoční besídka pro liberecké diváky

  09. ledna 2023 diskutujte

  Dlouho jsem přemýšlela, jak recenzi liberecké inscenace Komedie o narození Páně pojmout. Nakonec jsem rozhodla přiznat, že se mi do psaní moc nechtělo. A na úvod se pokusím vysvětlit proč.

  Mesiac, posledné dobrodružstvo

  06. ledna 2023 diskutujte

  Kolektívna réžia, minimálne množstvo rekvizít, minimalistická scéna, a dlho dokonca ani žiadne slovo. Aj takto by sa v skratke dala opísať klaunská féria s prvkami nového cirkusu, ktorou Horácke divadlo v Jihlave zahájilo sezónu 2022/23.  Obsah,