Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Kritik Lab

  Úkolem projektu KritikLab je výchova mladých kritických talentů, kteří budou připravovat kritiky na představení z vybraných divadel pod vedením zkušených lektorů. V projektu jsou zapojená tři divadla.

  Projekt je realizován s podporou grantu KU-ACC1-010 z Fondů EHP 2014-2021 ve spolupráci s Katedrou teorie a kritiky DAMU, Činoherním studiem v Ústí nad Labem, Východočeským divadlem Pardubice a Horáckým divadlem v Jihlavě.

  Činoherní studio Ústí nad Labem Divadlo F. X. Šaldy v Liberci Horácké divadlo Východočeské divadlo Pardubice

  Nic pod hávem horské deprese

  17. července 2023 diskutujte

  V Liberci inscenují povídkový cyklus Želary spisovatelky Květy Legátové, skutečně jej a nikoliv stejnojmenný film z roku 2003.

  Odtud už nemáš kam jít

  28. června 2023 diskutujte

  Vesnice, v níž se zastavil čas. To jsou Želary. Každý, kdo by z nich chtěl odejít, se nakonec nevyhnutelně vrátí nazpět. Stejně jako ozvěna, která se neodbytně odráží od vrcholků hor.

  Žena je viac než len manželka

  12. června 2023 diskutujte

  Aprílová premiéra Popel na křídlech Suzanne Renaud v Horáckom divadle v skratke zhŕňa príbeh talentovanej francúzskej autorky a prekladateľky Suzanne Renaud (1889 – 1964).

  Poslední komentáře

  Francouzka na Vysočině

  12. června 2023 diskutujte

  Jak Francouzka vnímá Vysočinu? Jak skloubit život v Česku a ve Francii? Jak být manželkou, matkou a básnířkou zároveň?

  Být Peerem Gyntem

  07. června 2023 diskutujte

  Ústecký Peer Grynt je jízda plná překvapení, fungujícího bizáru, který jako šedavý oblak z kouřostroje nechává nad scénou viset otázky o lidské obyčejnosti a zaměnitelnosti... O inscenaci ČS Ústí Peer Gynt v režii Michala Háby.

  Peer Gynt na druhou

  06. června 2023 diskutujte

  „Hra na něco“ je téma, jež se prolíná celou inscenací známé Ibsenovy hry... O inscenaci ČS Ústí Peer Gynt v režii Michala Háby.

  Lid versus Peer Gynt

  05. června 2023 diskutujte

  Poslední premiéra končící sezony potvrzuje mou celosezonní domněnku, že Činoherní studio není žádná zakonzervovaná oblastní scéna... O inscenaci ČS Ústí Peer Gynt v režii Michala Háby.

  Z Ústí jen do Ústí

  17. května 2023 1 komentář

  Autorská inscenace Jídelní vůz v režii uměleckého ředitele Činoherního studia Ústí Davida Šiktance na jeho domovské scéně je oddechovka se skromnými filosofickými a poetickými přesahy... O inscenaci ČS Ústí nad Labem Jídelní vůz.

  Přijmete nabídku k hodině dějepisu?

  04. května 2023 diskutujte

  Rozhodnutí. Donášet či nedonášet? Jít s režimem či proti němu? Ukázat životy disidentů na základě jejich tvorby či skrze dokumentární pásmo o jejich životě?

  Ztraceno v intermezzu

  04. května 2023 diskutujte

  Dovolím si na začátek malou, ale vhodnou odbočku. Nedávno vyšel v rubrice KritikLabu v Divadelních novinách text mého spolužáka Vojty Vosky o jedné z nedávných premiér ústeckého Činoherního studia.

  Ne znamená ne, a to jednou provždy

  Slibný začátek představení mi v jeho průběhu silně zhořknul... O inscenaci ČS Ústí nad Labem Jídelní vůz.

  Stereotyp menom „tramping“

  19. dubna 2023 diskutujte

  V poradí 83. divadelná sezóna v jihlavskom Horáckom divadle priniesla autorský muzikál o trampingu Nad Sázavou, ktorý sa zároveň stal už tisícou premiérou súboru.

  Jak se trampuje na Vysočině?

  19. dubna 2023 diskutujte

  Pěší túra s kompasem v ruce, jízda v BMW závratnou rychlostí, cestování s motivační hudbou v karavanu nebo láhev něčeho dobrého ve vlaku směrem na Sázavu.

  Jak jsem se v jídeláku nenajedl

  03. dubna 2023 1 komentář

  Tenhle jídelní vůz pro mne nevaří... O nové inscenaci ČS Ústí Jídelní vůz.

  Rafinovaná rebelka s příčinou

  Ludvík XVI. (Ondřej Kolín) a Marie Antoinetta (Karolína Baranová), v pozadí dvorní dámy v podání Jany Hejret Vojtkové a Elišky Jansové.
  30. března 2023 diskutujte

  Co se vám vybaví, když se řekne Marie Antoinetta? Palác Versailles s jeho opulentní okázalostí, rozmařilé, nezodpovědné utrácení francouzské královny, anebo její (ne)slavný konec pod ostřím gilotiny?

  Růžový exkrement na botě Francie

  Karolína Baranová podává v roli Marie Antoinetty vynikající herecký výkon.
  30. března 2023 diskutujte

  Ludvíku, ty jsi pro ně leda tak hovno a chcípneš, aby Francie mohla žít, říká Marie Antoinetta svému manželu Ludvíkovi XVI. a předvídá tím jeho osud, jenž se završí roku 1793 pod ostřím gilotiny.

  Samota je v každom z nás

  06. března 2023 diskutujte

  Poslednou premiérou Horáckeho divadla pre rok 2022 bola scénická adaptácia Bergmanovho scenára k filmu Šepoty a výkriky. Autormi textovej úpravy sú režisér inscenácie Jakub Čermák a dramaturg Jaroslav Čermák.  Obsah,