Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Kategorie článků:

  Žena je viac než len manželka

  12. června 2023 diskutujte

  Aprílová premiéra Popel na křídlech Suzanne Renaud v Horáckom divadle v skratke zhŕňa príbeh talentovanej francúzskej autorky a prekladateľky Suzanne Renaud (1889 – 1964).

  Francouzka na Vysočině

  12. června 2023 diskutujte

  Jak Francouzka vnímá Vysočinu? Jak skloubit život v Česku a ve Francii? Jak být manželkou, matkou a básnířkou zároveň?

  Stereotyp menom „tramping“

  19. dubna 2023 diskutujte

  V poradí 83. divadelná sezóna v jihlavskom Horáckom divadle priniesla autorský muzikál o trampingu Nad Sázavou, ktorý sa zároveň stal už tisícou premiérou súboru.

  Poslední komentáře

  Jak se trampuje na Vysočině?

  19. dubna 2023 diskutujte

  Pěší túra s kompasem v ruce, jízda v BMW závratnou rychlostí, cestování s motivační hudbou v karavanu nebo láhev něčeho dobrého ve vlaku směrem na Sázavu.

  Samota je v každom z nás

  06. března 2023 diskutujte

  Poslednou premiérou Horáckeho divadla pre rok 2022 bola scénická adaptácia Bergmanovho scenára k filmu Šepoty a výkriky. Autormi textovej úpravy sú režisér inscenácie Jakub Čermák a dramaturg Jaroslav Čermák.

  Po zármutku přijde štěstí?

  06. března 2023 diskutujte

  Inscenace, která si pohraje s vašimi emocemi a vyprovodí vás z divadla se spoustou depresivních myšlenek – takové jsou Šepoty a výkřiky Horáckého divadla v Jihlavě.

  Mesiac, posledné dobrodružstvo

  06. ledna 2023 diskutujte

  Kolektívna réžia, minimálne množstvo rekvizít, minimalistická scéna, a dlho dokonca ani žiadne slovo. Aj takto by sa v skratke dala opísať klaunská féria s prvkami nového cirkusu, ktorou Horácke divadlo v Jihlave zahájilo sezónu 2022/23.

  Klaun, to není nos

  06. ledna 2023 diskutujte

  Klaun, to není nos. Právě tuto větu jsem si odnášela z představení Klaunova cesta ze Země na Měsíc v Horáckém divadle v Jihlavě.

  Kto som?

  04. prosince 2022 diskutujte

  Horácké divadlo Jihlava si ako svoju druhú premiéru pripravilo scénickú verziu románu Ericha Kästnera Fabian. Dielo bolo vydané ešte v roku 1931, no napriek tomu si našlo miesto na repertoári divadla aj dnes.

  Balancujeme na laně: iluze, nebo realita bytí?

  04. prosince 2022 diskutujte

  Už jste někdy byli v kabaretu? Měli jste možnost seznámit se s atmosférou 20. a 30. let 20. století v Německu? Pokud ještě ne, máte dobrou příležitost navštívit Horácké divadlo v Jihlavě, které uvádí inscenaci Fabian...

  Božka je pořád cool aneb Teen-hrdinky Boženy Němcové

  16. července 2022 diskutujte

  Tvůrcům se daří zpochybnit zažitou představu, že dílo Boženy Němcové nemá dnešním čtenářům co říci, zároveň ale na její texty nahlížejí kriticky – hrdinky samy se vymezují například vůči motivům, které jsou z pohledu dnešní společnosti překonanými produkty...

  Blbec mezi idioty

  23. května 2022 diskutujte

  Horácké divadlo Jihlava završilo aktuální sezónu uvedením titulu Tři bratři v nesnázích.

  Nesnáze se třemi bratry

  23. května 2022 diskutujte

  Tři bratři, statisíce pašovaných cigaret, mrtvola – ingredience pro množství bizarních situací.

  Tady bydlí afektovanost

  23. května 2022 diskutujte

  Letošní sezóna v Horáckém divadle Jihlava se nese v duchu útěku od každodenních starostí. Inscenace komedie Tři bratři v nesnázích má pak být ukázkou toho, že i přes nepříznivý průběh událostí může nakonec všechno dobře dopadnout.

  Smazané hranice mezi realitou a snem

  22. února 2022 diskutujte

  V Horáckém divadle se poprvé představil režisér Jakub Maceček a rozhodl se pro známý titul Modrý pták – příběh o nepoznaném, a přece nám tolik blízkém a plně nevyřčeném.

  Velkolepá výprava za hranice Matrixu

  22. února 2022 diskutujte

  Těsně před Vánocemi uvedlo Horácké divadlo drama M. Maeterlincka Modrý pták. Lze ho číst mnoha způsoby – nejen jako pohádku o dvou dětech, které se během jedné vánoční noci vypraví do fantaskního světa získat modrého ptáka.

  Vlídná česká pivní nostalgie

  18. ledna 2022 diskutujte

  Do letošní divadelní sezóny vplulo Horácké divadlo v Jihlavě na vlně vlídné nostalgie uvedením Postřižin podle novely Bohumila Hrabala.  Obsah,