Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Kategorie článků: Kritika

  Objednané kritiky a recenze, kritický žebříček.

  Spálená 16 jako genius loci

  29. července 2020 Žádný komentář

  Napadlo vás někdy pídit se po historii místa, v němž žijete? A napadlo vás někdy, že by na základě této myšlenky mohla vzniknout inscenace?

  Švanda dudák v zajetí devadesátek

  22. července 2020 2 komentáře

  Divadelní léto pod plzeňským nebem letos uvedlo adaptaci divadelní hry Josefa Kajetána Tyla Strakonický dudák pod názvem Švanda dudák.

  Labské pábení

  12. července 2020 Žádný komentář

  Na termálním koupališti v Brné se letos Činoherní studio představilo s Pábiteli – úsměvnou, něžnou, chvílemi však i mrazivou koláží z některých literárních děl Bohumila Hrabala.  

  Hra, která hraje proti vám

  11. července 2020 Žádný komentář

  Městečko Palermo je hra stará pomalu jako lidstvo samo a jen málokdo si ji nikdy nezahrál. Pravidla jsou v zásadě velice jednoduchá. Od ledna letošního roku má tak publikum možnost být součástí inscenace s názvem Městečko Palermo usíná.

  Pozoruhodná architektura humoru

  07. července 2020 Žádný komentář

  Venkovní scéna, pár dřevěných věcí, dva mile urputní klauni a nápaditý hudebník jsou základem novinky How Things Go dvou mladých tvůrců Felixe Baumanna (DE) a Seana Hendersona (US/CH).

  Poslední komentáře

  Odysseus v rodinném balení

  21. června 2020 Žádný komentář

  Inscenace Odysseus Josefa Kačmarčíka, který spolu s dramaturgyní Martinou Pokornou rozsáhlý Homérův epos také zdramatizoval, měla poněkud dobrodružnější genezi.

  Antigona (Fuck You, Daddy) (pro)

  21. června 2020 Žádný komentář

  Fuck You, Daddy! Tak zní refrén hitovky, kterou zazpívá rozlícený Haimón (Petr Uhlík) svému otci Kreónovi na jevišti ústeckého Činoherního studia ve svérázném přepisu Sofoklovy Antigony.

  Antigona (Fuck You, Daddy) (proti)

  21. června 2020 Žádný komentář

  Jedna z prvních premiér po vynucené koronavirové přestávce se v tuzemsku uskutečnila v Činoherním studiu v Ústí nad Labem.

  Co si dáte? Všechno!

  21. června 2020 Žádný komentář

  Holešovické divadlo Jatka78, domovská scéna souboru Cirk La Putyka, pootevřelo koncem května po globální kulturní stopce své brány „živému“ publiku uvedením kabaretu POTaLESK.

  Černá komedie o mýtech a iluzích

  21. června 2020 Žádný komentář

  Americký herec Tracy Letts má na kontě celkem deset her. Na počátku devadesátých let razantně vstoupil do povědomí diváků krutou černou groteskou Zabiják Joe (v Čechách uvedenou poprvé v Činoherním klubu v roce 1996), v roce 2007 dokončil další hit, Srpen v zemi indiánů...

  A dál?

  21. června 2020 Žádný komentář

  David Drábek pro vinohradské divadlo D21 napsal a zrežíroval parafrázi slavného filmu Rain Man.

  Prezidementi (proti)

  21. června 2020 Žádný komentář

  Téma inscenace režiséra Petra Boháče je zřejmé: neblahé tíhnutí naší země – zejména některých jejích politických, církevních a dalších představitelů – k nacionalismu, k „brexitovému“ řešení problémů. Nad ním ovšem visí téma ještě jedno, všeobjímající:...

  Prezidementi (pro)

  21. června 2020 Žádný komentář

  Prý jde o multižánrové představení satiricky a ironicky pojednávající o nesmyslné tuposti naší politické scény.

  Zpomalit uprostřed shonu

  21. června 2020 Žádný komentář

  Jak důvěrně známe místa v našem městě? Podaří se nám vůbec někdy zastavit a do detailu prozkoumat lokality, které ve spěchu každý den míjíme? A co se stane, když to uděláme? Rezidenční projekt studentů Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU v koprodukci se...

  Přijdou Čičvák s Kukurou do Rokoka a…

  21. června 2020 Žádný komentář

  … hned se pustí do ambiciózní adaptace románu současného izraelského spisovatele Davida Grossmana Přijde kůň do baru.

  Kritický žebříček 13/2020 – Činohra po karanténě a streamy III.

  Kritický žebříček 13/2020 – Činohra po karanténě a streamy III.
  21. června 2020 Žádný komentář

  5 zážitek / 4 nenechte si ujít / 3 je dobré vidět / 2 na vlastní nebezpečí / 1 vhodné pro derniéru Anežka Berčíková Dita Dvořáková Vladimír Hulec Jan Kerbr J. P. Kříž Kateřina Kykalová Marcela Magdová Luboš Mareček Kateřina Rathouská Jana Soprová Petra Zachatá Vít...

  Úspěch války tkví v kvalitě klystýru

  10. června 2020 Žádný komentář

  Notoricky známá a značně rozporuplná postava Josefa Švejka si od února tak „po česko-německu“ hoví na jevišti Horáckého divadla v Jihlavě. Díky výrazné adaptaci dramatika Romana Sikory a groteskní jevištní zkratce režiséra Michala Skočovského totiž chytila nový dech.  Obsah,