Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2019

ročník 28
16.–29. 4. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Kategorie článků: Blogy

  Příspěvky našich čtenářů a příznivců, seriály a publicistické práce.

  Čelákovické glosy (No. 48)

  18. dubna 2019 Žádný komentář

  Portál OperaVision na kanálu YouTube nabídl 12. dubna další vzrušující zážitek: Gluckovu operu Orfeo ed Euridice (vídeňskou verzi z roku 1762) provedenou v Irské národní opeře.

  Kritické teze Josefa Hermana (No. 5/2019): Julietta

  17. dubna 2019 Žádný komentář

  Surrealistickou operu Juliette uvedli v Ostravě věcně, s humorem, bez sentimentu. Bez mlhavých snových přeludů, bez lyrické stínohry, jak ji bývá u nás zvykem uvádět.

  Připomenutí

  Připomenutí
  15. dubna 2019 Žádný komentář

  Skupina českých herců a hereček Stavovského divadla zaslala nově zřízenému a jmenovanému intendantovi českého divadla a přísedícímu královského zemského výboru Aloisi Pravoslavovi Trojanovi 21. dubna 1850 stížnost na ředitele divadla Johanna Hoffmanna. Začali proklamací:...

  Clown Bilbo bloguje (No. 77)

  Přece vím. Nejde o tělo fyzické, ale o duši! aneb Šedivka kyborgčí.

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 434)

  14. dubna 2019 2 komentáře

  Dva lidé, dva z nás, odsouzeni ke svobodě aneb Mudrování nad pohybovým traktátem „deep shit“ BuranTeatru.

  Poslední komentáře

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 433)

  13. dubna 2019 1 komentář

  Jsou věci mezi nebem a zemí, které prostě jsou… Mudrování nad brněnským setkáním Josefa Dvořáka s Pydlou v zádech.

  GeoBlog Ladislava Vencálka (No. 4)

  11. dubna 2019 1 komentář

  Ku konci března odehrály se v sále Komorní opery Hudební fakulty Janáčkovy akademie múzických umění v Brně na Orlí dvě premiéry jedné a téže opery italského skladatele Domenico Cimarosy Il matrimonio segreto, neboli Tajné manželství.

  Mudrování nad 29. ročníkem festivalu Setkání/Encounter (No. 9)

  Sedíme ve sklepení HaDivadla. New Bulgarian University – Seagull, Seagulls… The Seagull! Autor: Anton Pavlovič Čechov. Ze závlahových trubek začala v podobě mlžné clony padat voda. Postavy svá vzplanutí, tužby, zklamání i boly prožívaly v dešti.

  Mudrování nad 29. ročníkem festivalu Setkání/Encounter (No. 8)

  V Divadle na Orlí nás čekalo překvapení. Bočním vchodem jsme vstoupili na jeviště a šenkýř za hospodským pultem nám natočil pivečko. Pak na jeviště vběhli herci představující postavy opery Prodaná nevěsta.

  Čelákovické glosy (No. 47)

  08. dubna 2019 Žádný komentář

  Pod názvem Mozart a ti druzí uvedla Opera ND ve Stavovském divadle aktovku Dopisy, hádanky a příkazy od Michala Nymana a delší kompozici Klasika, kterou napsal Steven Stucky. Obě skladby provokují k úvaze o důvodu jejich uvedení...

  Mudrování nad 29. ročníkem festivalu Setkání/Encounter (No. 7)

  Festivalová direkce zařadila do programu inscenaci ateliéru fyzického divadla Nivó, jako náhradu za avizované představení Electra studentů ze sarajevské umělecké akademie. Daniel Kvašňovský vepsal do prostoru abstraktní báseň.

  Mudrování nad 29. ročníkem festivalu Setkání/Encounter (No. 6)

  Dürrenmattův Romulus Veliký je spíše obchodníkem než obávaným vojevůdcem a osudy Říše římské jsou mu lhostejné. Studenti z Grazu hrají s nadhledem politického kabaretu a představení plynoucí v bystrém tempu má zasloužený úspěch…

  Mudrování nad 29. ročníkem festivalu Setkání/Encounter (No. 5)

  Chorvatština je řeč malebná, ale… dost nesrozumitelná. Inscenace dle příběhu Gabriela García Márqueze She Only Came to Use the Telephone představuje osoby, které chtěly tak moc žít, až vyhořely.

  Mudrování nad 29. ročníkem festivalu Setkání/Encounter (No. 4)

  Filipínskými studenty předváděná antika má podobu zlé améby. Je neustálou bitvou mocných o vládu nad životy těch jiných, nepřátelských… Zvláštní představení. Řvavé, patetické, na všechny strany sálající energii mládí.

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 432)

  Moc dobré, chytré představení. Jemné. Bez vulgárností… Aneb Mudrování nad premiérou inscenace Mne blesk se dotekl.

  Mudrování nad 29. ročníkem festivalu Setkání/Encounter (No. 3)

  Ukřičená, prašná inscenace s výraznými hereckými výkony představitelů hlavních rolí připomíná éru, kterou jsme mnozí poznali jako skutečnost... O inscenaci Academy of Performing Arts in Bratislava Accordance!

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 431)

  Vše je překvapivé, sugestivní. Hravá, milá skladba se líbí. Aneb Mudrování nad dvěma absolventskými koncerty Hany a Joela Hánových.  Obsah,