Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Blogy

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 922)

  Dánští Hamleti mají v Brně slet, říká múza a otevírá dveře Mahenova divadla.

  Pach tlející zeminy se mi dere do nosu. Než usednu, hledím do jevištní jámy. Múza poznamenává: Člověče, prach jsi a v prach se obrátíš.

  Za rachotu hromů a klikatění blesků se Klaudius s královskou korunou a novomanželkou Gertrudou zjevují v zářící škvíře puklého skeletu. V záblescích bloudí prasklinou i duch mrtvého krále Hamleta.

  Huhuhů, Hamlete, na šancích vám straší tatínek, šklebí se múza.

  Nápisem Syn na holé hrudi děsí Hamlet (Tomáš David) svou matku. Foto archiv NdB

  Kostýmy aktérů odpovídají módě dnešních dnů. Přesto překvapí, když se princ dánský prezentuje v tričku a s kulichem na hlavě. Jeho představitel Tomáš David je výbušnou sopkou, spíkrem, artistou, komikem, komediantem par excelence. Nápisem Syn na holé hrudi děsí svou matku, skoky do hrobové jámy přivádí k nepříčetnosti strýce Klaudia.

  Není divu, že se z jeho chování nebohá Ofélie (Anna Glässnerová) pomátla… Foto archiv NdB

  Je hnusný, říká múza, není divu, že se z jeho chování nebohá Ofélie pomátla.

  Ano, jeho hrané šílenství se jeví být věrohodným.

  Inscenace Martina Čičváka postavená na skvělých hereckých výkonech se odvíjí v rychlém tempu. Cézury jsou ponechány jen Hamletovu filosofování a kabaretní scéně hrobníka. Napětí téměř detektivní drží režisér až do finále. Šermířská klání a umírání vražděných je provázeno odérem tlející zeminy. Princovo Lidé, chtěl bych vám říci… zůstává nedosloveno. Ti, co očekávají, že Hamleta ponesou čtyři bojovníci, jsou zklamáni. Posmrtného aktu se nedočkají.

  Napětí téměř detektivní drží režisér až do finále. Foto archiv NdB

  Děkování je bouřlivé, závěrečný křik herce Tomáše Davida vítězný.

  To je ale hodin, povídá múza. Tak si teď trochu odpočiňte.

  Nocí defilují postavy Polonia, Ofélie, Gertrudy, Hrobníka, Horácia Hamletů, spát mi nedají… Usínám s přesvědčením, že jsem byl svědkem mimořádného představení.

  Brno – Komín, 28. 5. 2024 

  Národní divadlo Brno – William Shakespeare: Hamlet. Překlad Martin Hilský. Režie Martin Čičvák, dramaturgie Jaroslav Jurečka, scéna Hans Hoffer, kostýmy Nina A. Stillmark, hudba Jan Kučera. Hrají: Tomáš David (Hamlet), Martin Veselý (Horácio), Ivan Dejmal (Claudius), Hana Briešťanská (Gertruda), Martin Sláma (Polonius), Anna Glässnerová (Ofélie), Jakub Svojanovský (Laertes), Roman Blumaier (Rosencrantz), Petr Jeřábek j.h. (Guilderstern), Zuzana Černá (Marcellina, Divadelní královna, Hrobnice a Kapitánka), Jan Grygar (Duch, První herec, Divadelní král, Hrobník), David Kaloč (Barnardo, Šlechtic, Pán, Osrik, Lucianus). Premiéra 23. května 2024, Mahenovo divadlo, Brno.


  Komentáře k článku: Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 922)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,