Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Kategorie článků: Zahraničí

  Aktuality ze světa zahraničního divadla, rozhovory, recenze zahraničních festivalů.

  Do Londýna za hvězdným Macbethem

  15. dubna 2024 Komentáře zakazány

  O letošním prvním divadelním výletu do Londýna bylo rozhodnuto ve chvíli, kdy jsem zaznamenala zprávu, že vznikla putovní verze Macbetha s Ralphem Fiennesem v titulní roli.

  REPORTÁŽ: Dystopie identity (No. 6)

  14. dubna 2024 1 komentář

  Jsme nuceni dívat se nepříjemné pravdě do očí... Mezinárodní festival Nová komedie vyvrcholil v pátek Élektrou z repertoáru Maďarského divadla v Kluži.

  Hamburské rozhledy (No. 2)

  13. dubna 2024 diskutujte

  Skandální román divadelním manifestem rovnoprávnosti... O dramatizaci a inscenaci autobiografického románu Benjamina von Stuckrada-Barreho Noch wach? režisérem Christopherem Rüpingem v hamburském Thalia Theater.

  Poslední komentáře

  Letní Letná vstupuje do třetí dekády

  12. dubna 2024 diskutujte

  Festival představuje svůj zahraniční program, kterému dominují Francouzi.

  REPORTÁŽ: Dystopie identity (No. 4)

  11. dubna 2024 2 komentářů

  Generace sněhových vloček versus generace sněhových koulí... V pátek začal v pražském Divadle Komedie třetí ročník mezinárodního festivalu mladých tvůrců Nová komedie. Vstupujeme do pátého festivalového dne.

  Australské hostování na Jatkách78

  09. dubna 2024 diskutujte

  Australský soubor Gravity & Other Myths spojí fyzicky náročný nový cirkus se současnými technologiemi - na konci dubna na Jatkách78.

  Hamburské rozhledy (No. 1)

  06. dubna 2024 diskutujte

  V reportáži, jež bude vycházet na iDN po následující soboty na pokračování, bych ráda představila několik inscenací zhlédnutých v únoru v Hamburku.

  Hamlet jako zúčtování s patriarchátem

  01. dubna 2024 Komentáře zakazány

  V pařížském Odéonu hraje Hamleta žena. Radikalita je ovšem jinde: ve skutečném řešení existenciálního problému, který zůstává nevyřešen i po více než čtyř stech letech.

  Stoppard, Ibsen, Shakespeare a zimní Londýn

  01. dubna 2024 Komentáře zakazány

  Má blesková adventní návštěva Londýna přinesla hned tři zážitky. I když se zajímavá činohra hledá po covidu hůře (muzikály ovšem jedou stále naplno), přece se mi podařilo něco najít na obou stranách Temže.

  Charlie Josephine: Škatulkování nám brání být svobodní

  01. dubna 2024 Komentáře zakazány

  Nebinární divadelní autor*ka, herec*čka, režisér*ka a dramaturg*yně Charlie Josephine z Velké Británie je podmanivá osobnost. Do Prahy přicestoval*a na českou premiéru své hry Já, Johan*a v divadle Komedie (MDP). Domluvili jsme se, že v exkluzivním rozhovoru pro Divadelní noviny...

  REPORTÁŽ: S Moskoviádou na cestách

  31. března 2024 diskutujte

  Od 26. února do 4. března vyrazilo Divadlo X10 na zájezd do Berliner Ensemble (scéna Neues Haus) a Deutsches Schauspielhaus (Malá scéna). Pracuji pro divadlo jako produkční, která koordinuje sekci rekvizity a kostýmy.

  Zemřel David Seidler

  18. března 2024 diskutujte

  (4. 8. 1937 Londýn, Velká Británie – 16. 3. 2024 Nový Zéland) Britsko-americký dramatik a filmový a televizní scenárista, autor filmového scénáře a divadelní hry Králova řeč.

  Starý dobrý West End

  18. března 2024 Komentáře zakazány

  Stížnosti, že Anglie už není tím, čím bývala, slýchávám čas od času z různých stran. Kverulanti spojují konec starého dobrého Albionu s úmrtím Alžběty I. (nebo Shakespeara?), se zánikem viktoriánského období, s druhou světovou, s rozpadem impéria, a někteří dokonce s...

  Střet kultur v Londýně

  18. března 2024 Komentáře zakazány

  V bohaté nabídce londýnských divadel se začátkem letošního roku objevily revivaly dvou muzikálů od legend hudebního divadla, které úzce spojovalo téma pronikání západních vlivů do Asie v polovině 19. století. V přístupu k nevšednímu tématu se ovšem zásadně lišily.

  Malíkem držet se lustru

  04. března 2024 Komentáře zakazány

  Německá autorka polského původu Ewe Benbenek získala v roce 2021 za svou debutovou hru Tragödienbastard Mülheimskou dramatickou cenu. Její novinka Juices, v prvním uvedení v Nationaltheater v Mannheimu v režii Kamily Polívkové, kterou Deutschlandfunk Kultur označil za „shooting...

  Džirís Abú Džábir: Vidí mě jako monstrum

  04. března 2024 Komentáře zakazány

  S mladým loutkářem Džirísem Abú Džábirem mě seznámil Husám Abed, s jehož divadelní skupinou Dafa Theatre spolupracujeme v rámci festivalu Nad Prahou půlměsíc několik let. Povídali jsme si v kavárně a Džirís zaníceně mluvil o svých nevšedních projektech.

  Zemřel John Ashford

  03. března 2024 diskutujte

  (6. 7. 1944 Guildford, Surrey, Velká Británie – 17. 12. 2023 Londýn, Velká Británie) Britský režisér a divadelní a taneční kritik, bývalý ředitel The Place Theatre v Londýně, zakladatel sítě Aerowaves a klíčový propagátor britského současného tance.  Obsah,