Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Blogy

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 918)

  Svratka je řekou mého pozdního mládí. S chotí jsem na jejím levém břehu hledal vonnou trávu, ba i rozrazil a o nějaký rok později s druhou manželkou jsme na břehu protějším učili naše dítka nebát se studených vod.

  Múza se usmívá: A byla-li řeka moc bahnitá a páchla příliš, chodili jste jundrovskými stezkami k hornímu jezírku krmit kačeny.

  V hledišti Reduty hlava na hlavě, na jevišti světelný surrealismus. Svítící baňaté boule, blikající žárovky stánku s občerstvením a kulatý měsíc v úplňku. Múza šeptá: Brněnské io mi ricordo.

  Dramatik Rudiš je „hračička“, co píše hereckým hvězdám role na tělo. Příběhy premiérovaného Krvavého měsíce jsou toho dokladem. Repliky z úst aktérů plynou přesvědčivě, režie autorovi rozumí a jeho slovům slouží, herci své postavy hýčkají. Jundrovská noc se zdá být vlahou.

  Pod krvavým měsícem se ozývají skřeky divých ptáků, znějí songy a v dáli hučí jez…

  Diváci reagují. Situační špílce a dobře vypointované gagy odměňují smíchem.

  Múza šeptá: Dobře hrají.

  Pije se vodka s tonikem, vaječný koňak, čepuje se Starobrno. Pod vlivem alkoholu se odkrývají tajemství. Jeviště se stává veřejnou zpovědnicí.

  Elegantní Musil (Petr Bláha) má před rozchodem s dívkou, zemitému stánkaři Robertovi (Michal Bumbálek) žena utekla už dávno, kajakář Kája (Vojtěch Blahuta) partnerku ubil… Foto NdB

  Elegantní Musil (Petr Bláha), má před rozchodem s dívkou, vemlouvá se květnatou mluvou do přízně žen. Zemitému stánkaři Robertovi (Michal Bumbálek) žena utekla už dávno. Bolestnost je patrná z každého jeho kroku. Kajakář Kája (Vojtěch Blahuta) partnerku ubil, smutně loká pivo a strhává si z dlaní kůži.

  Diváci se, kupodivu, smějí.

  Klára (Kateřina Liďáková) je ve svém neštěstí dojemná, nevlastní sestry Magda (Tereza Groszmannová) a Laura (Isabela Smečka) jsou dokladem rčení, že do melounů a hlav žen nevidět. Foto NdB

  Klára (Kateřina Liďáková) je ve svém neštěstí způsobeném lékařským zákrokem dojemná. Nevlastní sestry Magda (Tereza Groszmannová) a Laura (Isabela Smečka), které jdou měsíční nocí z pohřbu otce, jsou dokladem rčení, že do melounů a hlav žen nevidět. Mají svá tajemství. Získávají divákovy sympatie.

  Premiéra má úspěch. Ovace se však nekonají. Foto NdB

  Premiéra má úspěch. Ovace se však nekonají.

  Múza říká: Bylo to příliš dlouhé, některé motivy se zbytečně opakovaly. Ovšem vícehlasně zpívaná píseň Teče voda, teče, cez velecký majír, zněla moc hezky.

  Jedu tramvají. Měsíc nad řekou nezáří. Je zataženo a Jundrov pod mrakem.

  Brno – Komín, 11. 6. 2024 

  Národní divadlo Brno – Jaroslav Rudiš: Krvavý měsíc. Režie Thomas Zielinski, dramaturgie Hana Hložková, scéna Lukáš Kuchinka, kostýmy Andrea Králová, hudba Jiří Hradil. Hrají Petr Bláha, Michal Bumbálek, Kateřina Liďáková, Vojtěch Blahuta, Tereza Groszmannová, Isabela Smečková Bencová. Premiéra 7. června 2024 v divadle Reduta, Brno.


  Komentáře k článku: Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 918)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,