Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Blogy Festivaly

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 914)

  Reduta je v očekávání. Není divu, přijede legendární Divadlo Na zábradlí.

  Múza mne poučuje: Inscenaci O Pavlovi vycházející z knihy Dani Horákové, třetí manželky filmového režiséra Pavla Juráčka, připravila autorská dvojice Anna Klimešová a Petr Erbes z nezávislé umělecké skupiny 8lidí.

  Anežka Kubátová, podmanivá herečka chrlí sugestivní dikcí informace o seznámení a prapodivném manželství s milovaným chotěm. Její gesta, držení těla, osobitý půvab a chování jsou neodolatelnými atributy, kterými upoutává pozornost diváků.

  Za růžovými závěsy je skryt byt emigrantů v mnichovském exilu. Foto KIVA

  Za růžovými závěsy je skryt byt emigrantů v mnichovském exilu. Pokojová lampa, židle a matrace na podlaze. Pavel se zpíjí do němoty. Milující Dáňa trpělivě trpí.

  Detaily trapného obcování střídají mlžné obrazy delirií a pitoreskních návštěv. Juráček není schopen tvůrčí práce. V cizí zemi ho nic kloudného nenapadá.

  Do snového poblouznění vstupují další postavy. Foto KIVA

  Do snového poblouznění vstupují další postavy. Herec Tom Hulce hrající představitele filmového Amadea, režisér Menzel, který přijel do Mnichova pro ocenění, zcela opilý Landovský i božský Forman. Scénou se povalují vulgarismy a čmoud.

  Pavlovy halucinační zpěvy a jeho prasklý žaludeční vřed jsou mementy šílené inscenace. Milující Daňa je anděl, svého manžela zachraňuje.

  Milující Daňa (Anežka Kubátová) je anděl. Foto KIVA

  Vlna ovací se valí sálem. Diváci bouří.

  Múza říká: Anežka Kubátová je geniální, to ostatní bylo vulgárním zmatkem.

  Vycházím z divadla. Prší. Múza zmizela.

  Dávám pozor, abych neuklouzl.

  Brno – Komín, 30. 5. 2024 

  Divadlo Na zábradlí, Praha – Daňa Horáková: O Pavlovi. Dramatizace Anna Klimešová a Petr Erbes, dramaturgie Petr Erbes, režie Anna Klimešová, výprava a světelný design Tereza Bartůňková, hudba Jan Burian. Obsazení – Daňa: Anežka Kubátová, Pavel: Michal Bednář, Maminka: Johana Matoušková, Viktorka, asistentka,…: Kateřina Císařová, Černý myslivec, Rölz, Menzel, Landovský,…: Vojtěch Vondráček. Premiéra 28. dubna 2023. Psáno z uvedení na DSB 26. května 2024 v divadle Reduta.

  ///

  Více o inscenaci O Pavlovi na iDN:

  O tohle všechno Pavel přišel…


  Komentáře k článku: Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 914)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,