Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2019

ročník 28
16.–29. 4. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Kategorie článků: Festivaly

  Zpravodajství z festivalů a o festivalech.

  Dance Brno představí Litevský národní balet

  18. dubna 2019 Žádný komentář

  Ve dnech 7. 5. – 24. 6. 2019 se v brněnském Mahenově a Janáčkově divadle koná mezinárodní taneční festival současné a klasické baletní tvorby Dance Brno 2019.

  Na PQ otevře stánek CK Praha není Česko

  18. dubna 2019 Žádný komentář

  Tuzemské začínající umělce bude na letošním ročníku Pražského Quadriennale reprezentovat kolektiv Intelektrurálně se svojí kurátorskou koncepcí nazvanou Praha není Česko.

  Sítko na vlnách vibrací

  17. dubna 2019 Žádný komentář

  Sítko, festival každoročně vznikající v rámci Ateliéru divadla a výchovy na Divadelní fakultě JAMU, se bude letos konat již po sedmnácté, a to od středy 29. 5. do neděle 2. 6. 2019 v prostorách Divadelní fakulty JAMU a v Divadle na Orlí.

  Divadelní svět Brno slaví a sní evropský sen

  10. dubna 2019 Žádný komentář

  Prestižní festival Divadelní svět Brno letos v termínu 23. – 28. května 2019 vstoupí do svého jubilejního desátého ročníku. Organizátoři lákají na více než padesát pozoruhodných představení z celého světa i na atraktivní téma: Evropský sen!

  Potká se Němec, Korejec a Bergman…

  10. dubna 2019 Žádný komentář

  Od 15. do 26. května bude Olomouc po třiadvacáté hostit festival Divadelní Flora. Motto bergmanovského ročníku zní Šepoty a výkřiky a sjedou se na něm hvězdy českého i německého divadla a špičkoví korejští tanečníci.

  Poslední komentáře

  Encounter – posel jara (No. 3)

  Ve své druhé polovině nabral brněnský svátek mladého divadla obrátky tradičně zběsilé. Enormní pracovní vytíženost mi sice dopřála jen trojici inscenačních zážitků, jež se ale ukázaly být poměrně výživnými. Pojďme okusovat!

  Setkání Stretnutie: známí herci a řada novinek

  09. dubna 2019 Žádný komentář

  Zlínský divadelní svátek je tu! Městské divadlo Zlín zahájilo předprodej vstupenek na festival Setkání Stretnutie. 24. ročník se uskuteční ve dnech 13. – 18. 5. a opět nabídne to nejlepší, co se urodilo na divadelních prknech na obou stranách hranice.

  Mudrování nad 29. ročníkem festivalu Setkání/Encounter (No. 9)

  Sedíme ve sklepení HaDivadla. New Bulgarian University – Seagull, Seagulls… The Seagull! Autor: Anton Pavlovič Čechov. Ze závlahových trubek začala v podobě mlžné clony padat voda. Postavy svá vzplanutí, tužby, zklamání i boly prožívaly v dešti.

  Mudrování nad 29. ročníkem festivalu Setkání/Encounter (No. 8)

  V Divadle na Orlí nás čekalo překvapení. Bočním vchodem jsme vstoupili na jeviště a šenkýř za hospodským pultem nám natočil pivečko. Pak na jeviště vběhli herci představující postavy opery Prodaná nevěsta.

  Rozhlasovou Thálii získala Zdenka Procházková

  08. dubna 2019 Žádný komentář

  35. ročník mezinárodního festivalu rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio představil tři nejlepší tvůrce děl v kategoriích Dokument, Reportáž, Drama a nově Multimédia. Cena Thálie za herecký výkon v rozhlasové hře patří Zdence Procházkové.

  Ceny Marta stvrdily mezinárodní rozměr Setkání

  08. dubna 2019 Žádný komentář

  Tradičním slavnostním večerem v sobotu v brněnském Divadle Husa na provázku vyvrcholil mezinárodní festival divadelních škol Setkání/Encounter 2019. Osmičlenná porota rozdala šest festivalových sošek Marta.

  Mudrování nad 29. ročníkem festivalu Setkání/Encounter (No. 7)

  Festivalová direkce zařadila do programu inscenaci ateliéru fyzického divadla Nivó, jako náhradu za avizované představení Electra studentů ze sarajevské umělecké akademie. Daniel Kvašňovský vepsal do prostoru abstraktní báseň.

  Mudrování nad 29. ročníkem festivalu Setkání/Encounter (No. 6)

  Dürrenmattův Romulus Veliký je spíše obchodníkem než obávaným vojevůdcem a osudy Říše římské jsou mu lhostejné. Studenti z Grazu hrají s nadhledem politického kabaretu a představení plynoucí v bystrém tempu má zasloužený úspěch…

  Mudrování nad 29. ročníkem festivalu Setkání/Encounter (No. 5)

  Chorvatština je řeč malebná, ale… dost nesrozumitelná. Inscenace dle příběhu Gabriela García Márqueze She Only Came to Use the Telephone představuje osoby, které chtěly tak moc žít, až vyhořely.

  Mudrování nad 29. ročníkem festivalu Setkání/Encounter (No. 4)

  Filipínskými studenty předváděná antika má podobu zlé améby. Je neustálou bitvou mocných o vládu nad životy těch jiných, nepřátelských… Zvláštní představení. Řvavé, patetické, na všechny strany sálající energii mládí.

  Encounter – posel jara (No. 2)

  Také ve druhém dni festivalu Setkání/Encounter u mě převládala spokojenost s jeho bezproblémovou organizací, radost z vůkol vládnoucí dobré atmosféry i stále vycházejícího počasí, pohled na představení už ale zdaleka tak pozitivní nebyl.

  Mudrování nad 29. ročníkem festivalu Setkání/Encounter (No. 3)

  Ukřičená, prašná inscenace s výraznými hereckými výkony představitelů hlavních rolí připomíná éru, kterou jsme mnozí poznali jako skutečnost... O inscenaci Academy of Performing Arts in Bratislava Accordance!  Obsah,