Divadelní noviny Aktuální vydání 15/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

15/2023

ročník 32
19. 9. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Kategorie článků:

  Ungelt uvede jako první v Evropě hru Housle

  30. listopadu 2019 diskutujte

  Pražské Divadlo Ungelt sází na dramaturgii kvalitních novinek, které většinou není možné nikde jinde v Česku vidět. Nyní se mu podařil husarský kousek: v prosinci uvede inscenaci hry Housle, a to dokonce v evropské premiéře.

  OST-RA-VAR 2019 (No. 3)

  30. listopadu 2019 diskutujte

  Reflexe pátečního programu festivalu Ostravar 2019 zahrnuje z původních naplánovaných tří příspěvků nakonec pouze dva. V Ostravě se další festivalový den v inscenacích tematizovala ekologická krize či paliativní péče.

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 503)

  30. listopadu 2019 2 komentářů

  Tahle se podobá rohu kozlíka, tohle by mohlo být pírkem sojky, tato je jak nos tetičky Rózky… aneb Mudrování nad vernisáží výstavy Reliéfy jubilujícího Miloše Vlčka v brněnském Paladiu.

  Tři výročí Jiřího Šlitra připomene výstava

  29. listopadu 2019 diskutujte

  Pod vedením kurátorky Daniely Kramerové vznikne v Galerii Villa Pellé nejrozsáhlejší expozice Šlitrových výtvarných prací za posledních 35 let. Od 30. listopadu 2019 do 15. února 2020 se tam koná výstava Šlitr Šlitr Šlitr.

  OST-RA-VAR 2019 (No. 2)

  29. listopadu 2019 diskutujte

  Všechna čtvrteční představení Ostravaru se věnovala konkrétnímu jednomu aktuálnímu společenskému problému. Tři dramatici – Roland Schimmelpfennig, Tomáš Dianiška a Alexandr Ostrovskij.

  Poslední komentáře

  Přemýšlela v etických souřadnicích

  28. listopadu 2019 diskutujte

  Navzdory kratičké kariéře se stala nezastupitelným hereckým pojmem v dějinách takřka staletého Slovenského národního divadla. A nesporně bude chybět i jinde... Ohlédnutí za předčasně ukončenou kariérou Moniky Potokárové.

  OST-RA-VAR 2019 (No. 1)

  OST-RA-VAR je divadelní přehlídkou, která v několika dnech již více než dvacet let představuje reprezentativní průřez tvorbou ostravských divadel za poslední rok. Přinášíme shrnutí prvního dne divadelního festivalu.

  Rozmanitosti Šípkové Růženky

  27. listopadu 2019 2 komentářů

  V rámci pátého ročníku dětského festivalu VILOmeniny pořádaném souborem Geisslers Hofcomoedianten se v letošním programu již tradičně objevil i soubor Divadlo rozmanitostí.

  Chvála neprirodzenosti

  27. listopadu 2019 diskutujte

  Určujúcou témou šiesteho ročníku festivalu Mobilis, ktorý organizuje kultúrne centrum Diera do Sveta v Liptovskom Mikuláši, je MANIFEST.

  (Un)Happy Chicken aneb Mafie z drůbežárny

  26. listopadu 2019 diskutujte

  V polovině listopadu uvedlo pražské Divadlo pod Palmovkou druhou premiéru letošní sezóny: černou komedii Happy Chicken CZ – drůbeží farma z pera Michala Langa.

  Dnes začíná Sametová simulace!

  26. listopadu 2019 diskutujte

  Sametová simulace je koprodukční divadelní projekt u příležitosti 30. výročí sametové revoluce, jehož hlavními iniciátory jsou VOSTO5 a Činohra Národního divadla.

  Jiný svět neexistuje

  26. listopadu 2019 diskutujte

  Dnes a zítra je na programu PDFNJ inscenace Münchner Kammerspiele Farm Fatale v režii francouzského dramatika, režiséra a scénografa Philippa Quesna. Inscenaci viděla v Paříži naše francouzská dopisovatelka.

  Křížové výpravy J. P. Kříže (No. 10)

  25. listopadu 2019 diskutujte

  Nejvyšší patra velké proměny a jejího zvratu nahlédl příspěvek k radostnému tanečnímu víkendu kolem 17. listopadu: Michal Lang napsal a v pražském Divadle pod Palmovkou uvedl Happy Chicken CZ – drůbeží farmu.

  Zemřela Monika Potokárová

  25. listopadu 2019 diskutujte

  (30. 6. 1992 Prešov, Československo - 25. 11. 2019 Bratislava, Slovensko) Herečka SND Bratislava.

  Fagi a divadlo

  25. listopadu 2019 diskutujte

  (Pokračování textu…)

  Akce Houslista (I) aneb Bomba pro prezidenta

  25. listopadu 2019 diskutujte

  V orchestrálním sále Národního divadla visí velké tablo členů orchestru z padesátých let. Jedna fotografie se nápadně odlišuje od všech ostatních, je zřejmé, že byla vložena dodatečně. Kdo je muž na této fotografii? Patří jeho tvář na toto tablo? Ano, patří, je to...

  Jednou větou

  Jednou větou
  25. listopadu 2019 diskutujte

  Na počátku listopadu 2019 proběhl čtvrtý ročník festivalu Csekkold!, přehlídka české dramatiky a současného českého divadla v Budapešti; letos se v Maďarsku představily inscenace Divadla pod Palmovkou a Divadla Husa na provázku. Na soutěžním festivalu FAST FORWARD v...  Obsah,