Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Zprávy

  Dnes začíná Sametová simulace!

  Sametová simulace je koprodukční divadelní projekt u příležitosti 30. výročí sametové revoluce, jehož hlavními iniciátory jsou VOSTO5 a Činohra Národního divadla. Uměleckého vedení divadelní části projektu se ujal režisér Jiří Havelka ze skupiny VOSTO5, šéfdramaturgyně Činohry ND Marta Ljubková a producent VOSTO5 Petr Prokop.

  Simulací nechceme pouze vtáhnout diváka do určité konkrétní situace skutečně všemi smysly. Nejde nám pouze o imerzivní divadelní zážitek, nýbrž o simulaci komplexní lidsko-občanské situace, tedy situace, kdy člověk není ponořen do estetické hry, ale také do etického dilematu. Simulaci chápeme jako ideální prostředek, který nezdivadelňuje určitý názor, ideu nebo téma, ale vytváří fikční časoprostor, ve kterém si názor, ideu nebo téma musí extrahovat divák sám. Vjistém smyslu chápeme divadelní simulaci jako krajní variantu divácké spoluúčasti,  jako zrovnoprávnění pojmu divák – herec, případně občan – performer, říká o projektu jeden z jeho autorů, Jiří Havelka.

  Inscenační projekt, který vzniká v koprodukci VOSTO5, Činohry Národního divadla, 8lidí, Národního muzea a Divadla Archa bude mít tři části, kopírující průběh tehdejších událostí na třech úrovních (demonstrace, parlament, jednání oficiální moci a opozice). Projekt běží ode dneška do 1. prosince 2019.

  První část se nazývá Tribuna a nese podtitul: Zažijte demonstraci na Letné v listopadu 89! Jedná se o prostorovou zážitkovou instalaci s projekcemi a zvukem, simulující pocity účastníků na největších revolučních demonstracích v listopadu 1989 na Letenské pláni. Zatím nikdy se od té doby nestalo, aby stotisícový dav spontánně a v takové míře reagoval na dění na tribuně a vytvářel živý dialog s řečníky. Přijďte tyto momenty okusit a zjistit, zda by vás situace také strhla k reakci. Je vůbec možné po třiceti letech takové pocity vyvolat? Instalaci doplní dílny a grafické workshopy ve foyer divadla spolu s dalšími aktivitami, srovnávajícími listopadový étos se současností, a pokusí se najít rozdíly mezi demonstracemi sametové revoluce a těmi dnešními. Mezi tvůrčí tým patří Ondřej Cihlář, Martin Tvrdý, Jan Brejcha a Mikoláš Zika. První část Sametové simulace se odehraje v divadle Archa – v rámci festivalu Akcent 26. a 27. listopadu 2019 od 15:00 do 21:00 (začátek každou celou hodinu).

  Druhá část simulace nese poddtitul Federál a vyzvývá, abyste Zažili revoluci z pohledu poslance! Federál vychází z dobových zápisů schůzí Federálního shromáždění od událostí kolem 17. listopadu až po volbu nového prezidenta. Půjde o tvar na pomezí divadla a performance. Herci budou rozptýleni mezi diváky, a schůzi tedy budou vytvářet všichni společně už svou přítomností. Divák si nemůže být jistý, kdo vedle něj sedí, zda je to přísedící, nebo zda zamíří k pultíku a přednese svou řeč. Unikátnost projektu spočívá mimo jiné v tom, že se celé představení odehrává na původním „místě činu“. Tvůrčí tým tvoří 8lidí, Michal Cáb, Vendula a Jan Tomšů, druhá simulace se bude odehrávat v Nové budově Národního muzea 27. a 29. listopadu 2019 v 19:30.

  Poslední část projektu nese název Kabinet a zve vás, abyste zažili jednání Václava Havla s komunistickou mocí! Scénické čtení s inscenačními rysy vychází z dokumentárních materiálů. Vladimír Hanzel, tajemník Václava Havla, nahrál a přepsal deset jednání, která probíhala od 26. listopadu do 9. prosince 1989 mezi představiteli vládnoucí komunistické moci a právě vzniknuvším Občanským fórem. Záznamy, které de facto mají podobu divadelní hry, ukazují, kudy se (veřejnosti uzavřená) jednání ubírala, prozrazují taktiku tehdejšího předsedy vlády Ladislava Adamce, mapují nástup Mariána Čalfy, ale především dokazují nezpochybnitelnou roli Václava Havla, který byl během jednání čím dál jistější a který svou dějinnou úlohu bravurně zvládl. Na jedné straně zasednou herci a zaměstnanci Národního divadla – na druhé straně opozici budou představovat herci a umělci z nezávislých divadel. Několikahodinový projekt se bude nacházet kdesi mezi inscenací, instalací a happeningem. Mezi tvůrčí tým patří Jiří Havelka (režie), Marta Ljubková, Petr Prokop (dramaturgie), Martin Černý (scéna), Andrea Králová (kostýmy). Třetí část simulace se odehraje na Nové scéně Národního divadla 30. listopadu a 1. prosince 2019 v 17:00.

  • Autor:
  • Publikováno: 26. listopadu 2019

  Komentáře k článku: Dnes začíná Sametová simulace!

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,