Divadelní noviny Aktuální vydání 15/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

15/2023

ročník 32
19. 9. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Kategorie článků:

  Smrt dokumentárního divadla aneb Feeling Blue

  11. prosince 2022 diskutujte

  Dokumentární divadlo, politické divadlo, sociální divadlo, komunitní divadlo, imerzivní divadlo, divadelní instalace, performativní přednáška… to jsou termíny, jež dnes obcházejí české – a nejen české – divadlo... O 12. ročníku festivalu Akcent.

  Ti, kteří se nebojí mluvit

  13. prosince 2021 Komentáře zakazány

  I letos byla Wen Hui hlavní hvězdou festivalu. Druhou zahraniční akvizicí festivalu bylo sólo jihokorejského výtvarníka, performera a hudebního skladatele Jahy Kooa Historie korejského západního divadla.

  Exekuce, autenticita i autocenzura

  11. listopadu 2021 diskutujte

  Festival dokumentárního divadla AKCENT nabídne inscenaci o exekucích, jihokorejskou inscenaci o autenticitě, tradici a autocenzuře či gamingovou performanci.

  Choreografka Wen Hui dorazí do Prahy

  09. října 2021 diskutujte

  Zaklekne na exekuce nebo Čechům ukáže progresivní ženskou kinematografii třicátých let v Číně. Festival dokumentárního divadla AKCENT vstupuje do 11. ročníku.

  Akcent na dotek

  31. prosince 2020 Komentáře zakazány

  Bariéru, kterou mezi nás pandemie postavila, se Mezinárodnímu festivalu dokumentárního divadla Akcent podařilo překonat.

  Poslední komentáře

  Akcent na cenu života (No. 4)

  10. prosince 2018 diskutujte

  Naděje je revoluční... Závěrečným představením letošního festivalu Akcent byla sobotní produkce iNViSiBLE REPUBLiC: #stilllovingtherevolution berlínské skupiny andcompany&co, která se zaměřuje na postdramatické divadelní postupy.

  Čelákovické glosy (No. 41)

  28. listopadu 2018 diskutujte

  Glosy k dalším třem produkcím PDFNJ: Odysee hamburského Thalia Theateru, Five Easy Pieces v koprodukci Institute of Political Murder a uměleckého centra CAMPO Gent a Nekonečnému žertu hamburského Kampnagel.

  Konec legrace (No. 5)

  27. listopadu 2018 diskutujte

  Dětská představení mohou být velice dojemná, většinou však pouze tehdy, sledujete-li v nich své vlastní ratolesti. Na sobotním představení Five Easy Pieces belgického uměleckého centra CAMPO se ovšem dojímalo celé hlediště Divadla Archa.

  Akcent na cenu života (No. 3)

  22. listopadu 2018 diskutujte

  Jan Mocek se ve své inscenaci Fatherland zaměřil na sebe a svého otce, na jejich společný čas, cesty, směřování. Na momenty, kdy se jeden může stát druhým, kdy se sami v sobě odrážejí a kde se prolínají jejich osobnosti a cesty.

  Akcent na cenu života (No. 2)

  10. listopadu 2018 diskutujte

  Divadlo Archa přispělo do nabídky festivalu dokumentárního divadla Akcent, který pořádá ve svých prostorách po dobu šesti týdnů od 25. října až do 7. prosince, inscenací Rusáci. První představení odehráli v malém sále tuto středu.

  Akcent na cenu života (No. 1)

  28. října 2018 diskutujte

  Inscenace Red je další - velmi inspirativní - ukázkou z tvorby Wen Hui, jak lze s žánrem dokumentárního divadla pracovat... Zahajujeme denní reportáže z mezinárodního festivalu dokumentárního divadla Akcent.

  Společenské akcenty v Arše

  22. října 2018 diskutujte

  V Divadle Archa se od 25. října do 7. prosince bude konat 8. ročník mezinárodního festivalu dokumentárního divadla Akcent.

  Zavřete divadla!

  07. prosince 2015 diskutujte

  Festival Akcent, jehož pátý ročník se konal v Praze a Plzni, představil převážně projekty tzv. dokumentárního divadla, ale – a často to splývá – též divadla komunitní, sociální, politická.

  Akcent na dokument (No. 2)

  26. listopadu 2014 diskutujte

  Festivaly jsou - pro přemýšlení o daném žánru či oboru - mnohdy zajímavé a přínosné i svými problematickými tituly. V nich se o hranicích či nejasnostech daného uměleckého směru a snažení dovíte mnoho. Aneb o projektu Pizza pro národ jihokorejského tvůrce Kima Hwanga.

  Akcent na dokument (No. 1)

  23. listopadu 2014 diskutujte

  V pátek začal v Divadle Archa v Praze 5. ročník mezinárodního festivalu dokumentárního divadla Akcent 14. Přinášíme reflexi sobotního představení Můj život potom argentinské autorky Loly Arias. Inscenaci je možné navštívit i dnes.

  Tip: Akcent na dokument v Praze a Plzni

  18. listopadu 2014 diskutujte

  Od 20. listopadu se v pražském Divadle Archa v rámci festivalu Akcent představí přední zahraniční a domácí tvůrci, kteří se věnují dokumentárnímu divadlu. Festival expanduje i mimo Prahu - tři představení z programu se letos odehrají i v Plzni v rámci Plzeň 2015 – Evropské...

  Akcent na historii (No. 5)

  19. listopadu 2013 diskutujte

  4. ročník mezinárodního festivalu divadla s přesahem Akcent, který pořádalo pražské Divadlo Archa, včera skončil představením Rok, kdy jsem se narodil chilské Fundación Teatro a Mil, ohlížejícím se za léty pinochetovské diktatury prizmatem jejích dětí.  Obsah,