Divadelní noviny Aktuální vydání 15/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

15/2023

ročník 32
19. 9. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Kategorie článků:

  Studenti divadelních škol otevřeli diskusi

  30. června 2021 diskutujte

  Studentská iniciativa NE!MUSÍŠ TO VYDRŽET zveřejnila výpovědi studentů a studentek DAMU a JAMU. Iniciativa mluví o tom, jaké dopady má na studenty a studentky to, co by nejen na fakultách nemělo být dále považováno za normální.

  Nová scéna ND je kulturní památkou

  30. června 2021 diskutujte

  Budova Nové scény Národního divadla se stala kulturní památkou. Zároveň ji čeká rekonstrukce. Spolu s ní plánuje ND rekonstruovat i provozní budovu B, dříve známou jako restaurační budovu.

  Zaorálek ocenil významnou choreografku

  30. června 2021 diskutujte

  Ministr kultury Lubomír Zaorálek předal na Ministerstvu kultury medaili Artis Bohemiae Amicis  významné české choreografce Haně Machové-Jureczkové. Prestižní resortní ocenění laureátka dostala za celoživotní práci.

  Zemřel Karel Urbánek

  29. června 2021 diskutujte

  (13. 2. 1930 - Praha - 25. 6. 2021) Herec. Většinu kariéry strávil v Divadle S. K. Neumanna (dnes Divadlo pod Palmovkou) v Praze.

  Spectaculo Interesse letos neproběhne

  Třetí gong
  29. června 2021 diskutujte

  Mezinárodní loutkářský festival Spectaculo Interesse, jehož pořadatelem je ostravské Divadlo loutek a který se měl uskutečnit od 3. do 8. října 2021, neproběhne.

  Poslední komentáře

  Divadlo Polárka tematizuje samostatnost

  29. června 2021 diskutujte

  Šest premiér o samotě a samostatnosti uvede v nové sezóně brněnské Divadlo Polárka. Téma vychází z uplynulého roku a půl, kdy nezvyklou samotu zažívaly děti i dospělí. Polárka se ale snaží hledat i pozitivní stránku.

  Bláznivě nesnesitelná lehkost bytí jménem Terasa

  28. června 2021 2 komentářů

  Nedávno zesnulý francouzský scenárista Jean-Claude Carrière se proslavil především filmovými adaptacemi rozmanitých literárních žánrů a svou letitou spoluprací s Buñuelem či Formanem. Jeho Terasu nyní uvádí Divadelní spolek Kašpar.

  Kam utekl Cirk La Putyka?  

  28. června 2021 1 komentář

  Novinka Cirku La Putyka se slovy tvůrců inspirovala citátem z knihy Zrozeni k běhu Christophera McDougalla: Nejvíc běháme, když je nejhůř. Běh je s lidstvem odnepaměti a generace mu přisuzují různou důležitost.

  Politici loví raky v řece… a co dál?

  27. června 2021 2 komentářů

  Lotzovy texty zároveň svérázným způsobem reflektují divadelní umění, odhalují a komentují jeho mechanismy a principy. Českou premiéru Lotzova nejnovějšího textu Politici v pražské Komedii režíroval Adam Steinbauer.

  Nic jsme nevěděli, nic jsme neprovedli

  27. června 2021 diskutujte

  Hamptonův Jeden německý život: monodrama jako divadelní převod dokumentárního filmu (a knihy jeho autorů), který věrně zrcadlí skutečnost.

  Rossmann je nepoučitelnej

  26. června 2021 diskutujte

  Divadlo D21 vůbec poprvé přizvalo ke spolupráci mladého režiséra Ondřeje Štefaňáka. Umělecký šéf Divadla X10 pro zdejší komorní soubor adaptoval Kafkovu Ameriku, titul dokonale souznící s mottem končící sezony v D21.

  Nová technologie světelného designu v Brně

  26. června 2021 diskutujte

  Městské divadlo Brno používá novou špičkovou technologii pro světelný design. SpotMe je oceňovaný sledovací systém, který všechny potřebné informace shromažďuje v reálném čase bez nutnosti umístění zdrojů nebo kamer na jevišti.

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 668)

  26. června 2021 diskutujte

  Je možné dotknout se smrti? aneb Mudrování nad Vanutím ve vile Löw Beera.

  V létě budou loutky bez nití

  25. června 2021 diskutujte

  Program Muzea loutkářských kultur v Chrudimi v období letní turistické sezóny obohatí již pátý ročník multižánrového festivalu Bez nití|Odvázané léto na terasách.

  Serial Killer se letos zaměří na Belgii

  25. června 2021 diskutujte

  Východní Evropa se nachází v bodě zlomu, který by mohl znamenat velký rozvoj celosvětové distribuce původních originálních titulů, které odmítají pouze slepě kopírovat současné seriálové trendy a místo toho je samy nastolují.

  Divadlo na cucky chystá CIRKUSKUS

  24. června 2021 diskutujte

  CIRKUSKUS. Takový název nese mimořádný devítidenní program, na kterém v současnosti pracuje produkční tým Divadla na cucky. Od 10. do 19. července jím ožije olomoucké Letní kino.

  Havlíková je novou předsedkyní AND ČR

  24. června 2021 diskutujte

  Lenka Havlíková, ředitelka Divadla X10, byla v pátek na valné hromadě Asociace nezávislých divadel zvolena do čela této organizace, která se již od roku 2016 věnuje kulturní advokacii. V pátek byli zvoleni rovněž další členové Rady AND ČR.  Obsah,