Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2024

ročník 33
28. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Kontext Zprávy

  Serial Killer se letos zaměří na Belgii

  Serial Killer vznikl v roce 2018 za účelem podpory a zvýraznění kvalitní a původní seriálové tvorby ve východní Evropě, a to jako první platforma svého druhu. Navzdory nepříjemným pandemickým okolnostem tak lze u příležitosti nadcházejícího čtvrtého ročníku říct, že v oblasti původní seriálové tvorby v našem regionu dochází k výrazným změnám. Východní Evropa se nachází v bodě zlomu, který by mohl znamenat velký rozvoj celosvětové distribuce původních originálních titulů, které odmítají pouze slepě kopírovat současné seriálové trendy a místo toho je samy nastolují.

  Serial Killer se díky příjemné festivalové atmosféře, inovacím a nekompromisní dramaturgii zaměřené na kvalitu stává čím dál tím větším pojmem mezi zahraničními profesionály a odborníky, a to navzdory svému nízkému věku. Už druhým rokem byl jedním z páteřních programových bodů prestižní přehlídky Berlinale Series s prezentací s názvem Killing Stereotypes about Central and Eastern Europe. Česká republika navíc v loňském roce zaznamenala na poli televizní tvorby fantastický úspěch. Držitel ceny Nejlepší webseriál střední a východní Evropy 2019, drama #martyisdead (Mall.TV a Bionaut), obdržel v roce 2020 prestižní ocenění Emmy International a díky holandskému distributorovi slaví úspěchy s prodeji po celém světě. V současnosti se seriál vysílá na francouzské VOD platformě BrutX a o jeho distribuci se dále jedná s dalšími zeměmi včetně Španělska, USA, Velké Británie, Skandinávie a dalších.

  I letošní ročník Mezinárodního soutěžního televizního festivalu Serial Killer bude mít hybridní podobu, diváci tak budou mít možnost podobně jako loni část seriálů zhlédnout na VOD platformě DAFilms, ale především si užít živé promítání na velkém plátně. Čtvrtý ročník se zaměří na belgickou televizní produkci, v sekci Fokus: Belgie jsou zastoupení belgičtí vysílatelé v čele s vlámskou veřejnoprávní stanicí VRT. V září tak do Brna dorazí i zahraniční hosté, kteří se s televizními profesionály ze střední a východní Evropy podělí o své znalosti a zkušenosti, ale také o to, v čem spočívá úspěch belgické televizní tvorby. Belgie se svou velikostí, počtem obyvatel, ale i specifickým humorem podobá právě České republice, a tak bude přítomnost belgických kreativních ředitelů, producentů a dalších tvůrců inspirativním přínosem (nejen) pro české televizní profesionály.

  Ředitelka pro mezinárodní dramatiku vlámského vysílatele VRT Elly Vervloet říká: Vyprávíme příběhy, které se diváků dotýkají, jsou založené na postavách a vynikají odvážným vyprávěním, které se nebojí jít až na dřeň. Belgičtí tvůrci překračují linie a rádi si pohrávají s různými žánry. Nebojíme se tak přidat humor i do závažných témat, jako například v seriálech Sense of Tumor nebo Albatros. Díky tomu, že boříme tabu, jsme pro zahraniční produkci inspirací. Kreativní ředitel pro mezinárodní tvorbu britské stanice Channel 4 Walter Iuzzolino o belgické televizní produkci tvrdí: Belgie soustavně produkuje řadu vynikajících umělecky i komerčně úspěšných seriálů, jako Beau Sejour, The Twelve, Clan, Tabula Rasa nebo 13 Commandments, které tuto zemi katapultovaly do superligy evropských seriálových tvůrců. Belgičané vynikají v tvorbě prémiových a bezvadně zpracovaných seriálů, a to za relativně skromné rozpočty. Mají jedinečnou schopnost kombinovat žánry způsobem, který je mimo Belgii téměř nemyslitelný. Jejich thrillery mohou být překvapivě vtipné, bezútěšné, komediální a někdy neskutečné. Naopak komedie mohou být neuvěřitelně emotivní, nebezpečné a srdcervoucí. I proto jsou jejich tituly tak jedinečné a přitažlivé.

  Z českých seriálových zástupců pak festival mimo jiné kvalitní seriálové novinky uvede titul Ochránce, který bude právě v úterý večer bojovat v soutěži na Mezinárodním televizním festivalu v Monte Carlu.

  • Autor:
  • Publikováno: 25. června 2021

  Komentáře k článku: Serial Killer se letos zaměří na Belgii

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,