Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Jednou větou

  Na počátku listopadu 2019 proběhl čtvrtý ročník festivalu Csekkold!, přehlídka české dramatiky a současného českého divadla v Budapešti; letos se v Maďarsku představily inscenace Divadla pod Palmovkou a Divadla Husa na provázku.

  Na soutěžním festivalu FAST FORWARD v Drážďanech získala režisérka Anna Klimešová za režii inscenace Vladař čtyřtýdenní uměleckou rezidenci v Sasku v rámci projektu Nová vlast, který organizují Drážďany – evropské hlavní město kultury 2025.

  Profesor Miloslav Klíma převzal u příležitosti zasedání Umělecké rady DAMU z rukou rektora doc. Jana Hančila Zlatou medaili AMU za přínos k rozvoji uměleckého vysokého školství.

  Pět představení inscenace Obyčejní lidé odehrálo Divadlo Archa v Théâtre des Abbesses / Théâtre de la Ville pro 1 750 pařížských diváků; protagonisté inscenace cestují i po dalších zemích Evropy a turné zakončí v portugalském Portu; v příštím roce je čeká vystoupení na brazilském divadelním festivalu v Sao Paulu.

  Vítězem českotěšínského Festivalu divadel Moravy a Slezska se stalo představení Divadla Petra Bezruče Transky body vteřiny autora a režiséra Tomáše Dianišky; herec Jakub Burýšek, který ztvárnil hlavní roli Zdeny Koubkové, byl oceněn za nejlepší herecký výkon umělce do 35 let.

  Performer Viktor Černický byl se svým projektem PLI vybrán na přehlídku evropských tanečních projektů Aerowaves 2020.

  Čtvrtý ročník Nouvelle Prague Awards, mezinárodního hudebního showcase festivalu, proběhl v multifunkčním sálu pražského Centra DOX; mezi nominovanými byl například skladatel a producent RockOpery Praha Milan Steigerwald, vítězem kategorie Osobnost roku se stal Petr Ostrouchov.

  Komponovaný pořad v Divadle U Valšů byl věnován 150. výročí narození zakladatele Jedličkova ústavu MUDr. Rudolfa Jedličky a připravila jej Olga Strusková.

  Slovenské centrum Mezinárodní asociace divadelních kritiků (SC AICT) uděluje od roku 2015 Cenu za mimořádný přínos v oblasti divadla – za rok 2019 ji získala prof. PhDr. Soňa Šimková, CSc., teatroložka, pedagožka, kritička a překladatelka.

  Ve 23. ročníku posluchačské ankety Neviditelný herec už posedmé zvítězila Taťjana Medvecká, v mužské kategorii si cenu odnesl Ivan Trojan, druhé místo patřilo Janě Strykové a Janu Hartlovi, třetí Zdence Procházkové a Miroslavu Táborskému.

  V prosinci uběhne 50 let od smrti českého loutkáře a výtvarníka Jiřího Trnky – výročí připomíná dosud největší výstava jeho děl v kutnohorské Galerii středočeského kraje (GASK) pod názvem V zahradách imaginace a potrvá do března 2020.

  Český rok kultury, který byl zahájen v říjnu 2018 Plesem v Opeře Lipsko, zakončilo na stejném místě Národní divadlo Brno operou Leoše Janáčka Její pastorkyňa/Jenůfa.

  Ministr kultury Lubomír Zaorálek vložil do mezirezortního připomínkového řízení novelu zákona o některých druzích podpory kultury, jejímž cílem je v českém právním řádu znovu ukotvit institut tzv. procenta z umění; bude-li schválena, vznikne zadavatelům veřejných zakázek na stavební práce nová povinnost – investovat alespoň jedno procento ceny stavby do zhotovení uměleckého díla.

  První ročník nové čtenářské ankety Kniha roku má své vítěze – v celkem třinácti kategoriích uspěl Haruki Murakami s titulem Komturova smrt, C. J. Tudor s napínavým Kříďákem či Kateřina Šardická se Zmizením Sáry Lindertové, absolutní vítězkou se stala kniha Aleny Mornštajnové Tiché roky.

  Soubor Wariot Ideal slaví desáté výročí. Při této příležitosti si připravil dárek, ve spolupráci s Petrem Formanem uvedou poprvé 28. listopadu v pražském divadle Alfred ve dvoře inscenaci Iluzionista, one man show Vojty Švejdy.

  Pilotní ročník přehlídky amatérského divadla Vršovická divadelní kovárna se uskuteční ve dnech 29. a 30. 11. 2019 ve Vršovickém divadle MANA v Praze.

  jas

  • Autor:
  • Publikováno: 25. listopadu 2019

  Komentáře k článku: Jednou větou

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,