Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Kategorie článků:

  Nic pod hávem horské deprese

  17. července 2023 diskutujte

  V Liberci inscenují povídkový cyklus Želary spisovatelky Květy Legátové, skutečně jej a nikoliv stejnojmenný film z roku 2003.

  Odtud už nemáš kam jít

  28. června 2023 diskutujte

  Vesnice, v níž se zastavil čas. To jsou Želary. Každý, kdo by z nich chtěl odejít, se nakonec nevyhnutelně vrátí nazpět. Stejně jako ozvěna, která se neodbytně odráží od vrcholků hor.

  Přijmete nabídku k hodině dějepisu?

  04. května 2023 diskutujte

  Rozhodnutí. Donášet či nedonášet? Jít s režimem či proti němu? Ukázat životy disidentů na základě jejich tvorby či skrze dokumentární pásmo o jejich životě?

  Poslední komentáře

  Ztraceno v intermezzu

  04. května 2023 diskutujte

  Dovolím si na začátek malou, ale vhodnou odbočku. Nedávno vyšel v rubrice KritikLabu v Divadelních novinách text mého spolužáka Vojty Vosky o jedné z nedávných premiér ústeckého Činoherního studia.

  Rafinovaná rebelka s příčinou

  Ludvík XVI. (Ondřej Kolín) a Marie Antoinetta (Karolína Baranová), v pozadí dvorní dámy v podání Jany Hejret Vojtkové a Elišky Jansové.
  30. března 2023 diskutujte

  Co se vám vybaví, když se řekne Marie Antoinetta? Palác Versailles s jeho opulentní okázalostí, rozmařilé, nezodpovědné utrácení francouzské královny, anebo její (ne)slavný konec pod ostřím gilotiny?

  Růžový exkrement na botě Francie

  Karolína Baranová podává v roli Marie Antoinetty vynikající herecký výkon.
  30. března 2023 diskutujte

  Ludvíku, ty jsi pro ně leda tak hovno a chcípneš, aby Francie mohla žít, říká Marie Antoinetta svému manželu Ludvíkovi XVI. a předvídá tím jeho osud, jenž se završí roku 1793 pod ostřím gilotiny.

  Vánoční pokrytectví na jevišti

  09. ledna 2023 diskutujte

  Před Vánocemi uvádí mnohá divadla tematické inscenace s nálepkou „pro celou rodinu“. Většinou se neobejdou bez narativu o narození Ježíše Krista a připomínky, že největší dárek představuje společně strávený čas.

  Vánoční besídka pro liberecké diváky

  09. ledna 2023 diskutujte

  Dlouho jsem přemýšlela, jak recenzi liberecké inscenace Komedie o narození Páně pojmout. Nakonec jsem rozhodla přiznat, že se mi do psaní moc nechtělo. A na úvod se pokusím vysvětlit proč.

  Užitečný idiot Orgon

  01. prosince 2022 diskutujte

  Molièrova komedie Tartuffe se na repertoárech českých divadel objevuje velmi často. Zřejmě proto, že téma přetvářky neztrácí na aktuálnosti.

  Kým je vlastně Tartuffe a jak to všechno dělá?

  01. prosince 2022 diskutujte

  Molière. Tartuffe. Pokrytectví, hloupost a morálka. Tímto pětihlavým sousoším otevřelo Divadlo F. X. Šaldy v Liberci novou sezonu.

  Kdo se bojí intimity? aneb Albee ztracený v prostoru

  01. prosince 2022 diskutujte

  Drama Edwarda Albeeho, v němž se dva manželské páry scházejí na večírku, překypuje vypointovanými dialogy a nemilosrdnými slovními přestřelkami, a nabízí tak výrazné herecké příležitosti.

  Pod vinětou žádný morek ani strach

  30. listopadu 2022 diskutujte

  Divadlo F. X. Šaldy v Liberci zvolilo jako druhou premiéru nové sezóny slavný text Edwarda Albeeho Kdo se bojí Virginie Woolfové?.  Obsah,