Divadelní noviny Aktuální vydání 1/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

1/2020

ročník 28
7.–20. 1. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Křídla 2014/2015 byla slavnostně vyhlášena

  Stejně jako v předchozích letech se již podevatenácté sešli herci, divadelní kolegové a diváci v úterní podvečer 22. prosince 2015 v hledišti a na jevišti Činoherní scény Městského divadla Brno, aby se dozvěděli výsledky divácké ankety Křídla 2014/2015. Své hlasy diváci posílali v průběhu celého roku, nashromáždilo se jich úctyhodných 12.500, což je nejvíce za všechny uplynulé ročníky!

  Křídla 2014/2015. FOTO archiv MdB

  Křídla 2014/2015. FOTO archiv MdB

  Večer plný humoru a nadsázky tentokrát připravil Petr Štěpán spolu s Alanem Novotným, kteří povolali na pomoc své kolegy herecké (Andrea Zelová, Viktor Skála, Jiří Mach, Martina Severová, Robert Jícha, Markéta Sedláčková ad.), muzikantské (pod vedením dirigenta a aranžéra Karla Cóna) i z řad diváků (vylosovaní šťastlivci předali cenu vítězi kategorie Nejoblíbenější inscenace a Nejoblíbenější herec). Zastřešujícím tématem se tentokrát stala pozůstalost bratří Aloise a Viléma Mrštíků, která byla údajně nalezena při pokládání základního kamene nové stavby, jež v současné době roste vedle komplexu budov MdB. „Odborné“ přednášky Viktora Skály, Petra Štěpána, Jaroslava Matějky či dramaturga Jana Šotkovského uvozovaly jednotlivá čísla, respektive ukázky z torza muzikálu bratří Mrštíků.

  Vážnější roviny, tedy vyhlašování vítězů jednotlivých kategorií, se ujala Eliška Skálová. V kategorii Nejoblíbenější herečka obhájila své loňské vítězství Andrea Zelová (za svobodna Březinová). Sošku z dílny herce Martina Havelky a diplom jí předal spolu s oceněním Herecké asociace prezident HA Jiří Hromada. V kategorii Nejoblíbenější herec zvítězil poprvé v historii této ankety Jiří Mach. Nejoblíbenější inscenací sezony zvolili hlasující muzikál Duch, za jehož režii si cenu odnesl Stanislav Moša. A první příčku kategorie Nejvýraznější tvůrčí počin obsadila scénografie Christopha Weyerse právě k muzikálu Duch. Další nominované a jejich umístění najdete níže v přehledném výpise.

  Stejně jako v předchozích letech byly uděleny také „interní“ ceny, o jejichž držitelích nerozhodují diváci, ale vedení divadla. Cenou kolegia revue Dokořán byl tentokrát poctěn herec Michal Isteník, Cenou osobnosti sezony byl vyznamenán vedoucí brněnských restauračních zařízení Gregor Mareček a Cenu bezpečného zázemí převzal vedoucí jevištní techniky Jiří Fridrich.

  Část večera byla již tradičně věnována také křtu již dvacáté Ročenky MdB 2014/2015. Jejího kmotrovství se ujali Gregor Mareček a Jiří Hromada spolu s rektorem brněnské JAMU Ivem Medkem.

  Lenka Pazourková, tisková mluvčí MdB

  • Autor:
  • Publikováno: 23. prosince 2015

  Komentáře k článku: Křídla 2014/2015 byla slavnostně vyhlášena

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,