Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Kategorie článků:

  Založena Nadace Barba Varley

  18. ledna 2021 Komentáře zakazány

  Výzva a text k založení nadace mi přišly od šéfa Odin Teatret, režiséra a divadelního vizionáře Eugenia Barby 26. prosince jako vánoční pozdrav. Oznamuje v nich založení Nadace Barba Varley, která chce pečovat o tradici „nemožného“ divadla.

  Inscenace roku

  Inscenace roku
  31. prosince 2020 4 komentářů

  Úvodem zdůrazňuji: není to soutěž, je to anketa! Názory nesourodé množiny lidí od divadla – profesí sedmatřicet publicistů, dvanáct teatrologů, devět jevištních umělců, šest dramaturgů, po čtyřech ředitelích, manažerech a režisérech, dva šéfové a jeden hudební...

  Státní likvidace a pomoc

  10. listopadu 2020 diskutujte

  Slovo kulturní průmysl mi překáží, ale přesto ho používám, protože je schopno byrokratům tvořícím právní politiku lapidárně objasnit, že kultura není jakási volnočasová aktivita, ale složitá síť vzájemně propojených ekonomických aktérů, kteří v souhrnu svou prací...

  Poslední komentáře

  Mezinárodní kritická obec v době koronaviru

  Mezinárodní kritická obec v době koronaviru
  11. října 2020 diskutujte

  V době celosvětové pandemie se online konference staly normou. Jsou demokratické, připojit se může každý, koho téma zajímá.

  Divadelníci rokují

  Divadelníci rokují
  28. září 2020 diskutujte

  Názory na současnou situaci ve společnosti a v divadle v podmínkách pandemie COVIDu-19 jsou sociální sítě přeplněné. Než se toto číslo Divadelek dostane z tiskárny ke čtenářům, přibydou další informace, polemiky, budou se možná měnit nařízená pravidla. Přesto poukažme...

  Cedit

  Cedit
  14. září 2020 diskutujte

  Nejlepší divadla byla v minulosti centry umění i prostředím k promýšlení obecnějších intelektuálních otázek, etických, filozofických, politických. A také byla často vydavateli nebo alespoň inspirátory publikací, které dodnes zůstaly velmi podnětným čtením.

  Letní teatrologické rokování

  Letní teatrologické rokování
  30. srpna 2020 diskutujte

  Divadelní festival Mikulov – Moravský Parnas Johanna Georga Gettnera připomněl na přelomu července a srpna už po osmé zdejší bohatou uměleckou tradici spjatou zejména s dvorským divadlem za éry rodu Dietrichsteinů od druhé poloviny 17. století.

  Kultura v médiích

  Kultura v médiích
  21. června 2020 15 komentářů

  Činohra Národního divadla pořádá na jevišti Stavovského divadla diskuse, v nichž její dramaturgové probírají s divadelníky závažná témata.

  Kultura je investice!

  08. června 2020 diskutujte

  Z ekonomického a snad i společenského marasmu, do kterého se naše země po hlavě řítí, bychom se k nové šťastné budoucnosti měli proinvestovat, poměrně nenápaditě opakují politikové bez ohledu na stranický dres.

  Hrát či nehrát – to je, oč tu běží…

  Hrát či nehrát – to je, oč tu běží…
  25. května 2020 diskutujte

  Na základě usnesení vlády ČR č. 493 ze dne 30. dubna 2020 došlo k uvolnění karanténních opatření v různých druzích podnikatelských činností, také v provozu galerií, muzeí, hradů a zámků a též divadel, a to s platností od 11. května 2020.

  Kdo dostal kožich?

  Kdo dostal kožich?
  12. května 2020 diskutujte

  Cena Marka Ravenhilla za nejlepší inscenaci nového textu byla udělena už po desáté. K vytvoření originální ceny v podobě „kožichu“ je vždy osloven některý z českých scénografů a kostýmních výtvarníků; letos jej vytvořila Linda Boráros.

  Léto bez festivalů

  Léto bez festivalů
  28. dubna 2020 diskutujte

  Už dnes je v podstatě jasné, že léto 2020 se do kulturní historie zapíše jako „bezfestivalové“. I když organizátoři se s tímto faktem neradi smiřují a někteří stále ještě bojují za zachování alespoň zlomkového tvaru festivalu.

  Máme cenu!

  Máme cenu!
  12. dubna 2020 diskutujte

  Významná část divadelních tvůrců má sklon stavět publikum a kritiky do opozice se slovy: Na kritiky kašlu, hlavně že lidem se to líbí. O to zajímavější je srovnat výsledky dvou zavedených a divadelníky sledovaných výročních anket, v nichž se hlasuje napříč divadelními...

  Divadla v době koronaviru

  16. března 2020 diskutujte

  Nákaza koronavirem (COVID−19) se v krátké době stala globální hrozbou v USA i Evropě a úřady na ni musí reagovat především zákazem shromáždění velkého množství lidí na kulturních a sportovních akcích.

  Zákon, moc a peníze

  Zákon, moc a peníze
  02. března 2020 diskutujte

  Národní divadlo pořádá ve foyeru Nové scény besedy ND Talks. Pojednávají o divadelních záležitostech přesahujících do společnosti, jsou přístupné zdarma a jsou streamovány na Facebooku, kde je možné vznést dotazy on line.

  Opera bez souboru?

  Opera bez souboru?
  15. února 2020 diskutujte

  Slezské divadlo v Opavě je léta podfinancované. Opavská radnice mu utahovala opasek postupně, razantně v roce 2012 o tři miliony, proto tehdejší ředitel Jindřich Pasker redukoval všechny soubory a v úvazku zůstalo pouze šest operních sólistů.

  Co je to vlastně kulturní instituce?

  Co je to vlastně kulturní instituce?
  02. února 2020 diskutujte

  Cyklus debat, který připravuje ve foyeru Nové scény Činohra Národního divadla, otevřel dlouho řešené a politickou reprezentací stále odkládané téma.  Obsah,