Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Názory – Glosy

  Opera bez souboru?

  Slezské divadlo v Opavě je léta podfinancované. Opavská radnice mu utahovala opasek postupně, razantně v roce 2012 o tři miliony, proto tehdejší ředitel Jindřich Pasker redukoval všechny soubory a v úvazku zůstalo pouze šest operních sólistů. Divadlo převzal v roce 2015 ředitel Karel Drgáč, byl však záhy odvolán pro neshody se souborem i s opavskými politiky. Situaci měl uklidnit radou města 11. května 2016 jmenovaný ředitel a též politik Ilja Racek (KDU-ČSL), financování divadla se však ztížilo po komunálních volbách na podzim roku 2018, z nichž vzešel primátor Ing. Tomáš Navrátil (ANO, dříve ČSSD) a jeho první náměstkyně Bc. Hana Brňáková (Pirátská strana) a vyjednávaly se další možnosti úsporných opatření v divadle. Zřejmě se zvažovalo i úplné zrušení operního souboru.

  Problém vyvstal se zákonným navýšením platů v kultuře, kvůli kterému ředitel Racek oproti loňské dotaci 86‚5 milionu korun požádal na rok 2020 o 99 milionů, město však schválilo dotaci ve výši 94 milionů a požádalo vedení divadla o návrh úspory chybějících pěti milionů korun v rozpočtu divadla. Ilja Racek tedy předložil na zasedání rady města 29. ledna 2020 materiál s názvem Změna organizační struktury SDO se čtyřmi návrhy a příslibem, že po jejich přijetí bude možné nadále zajistit fungování dvousouborového divadla:

  1. zrušení všech pracovních úvazků na pozici sólista opery,

  2. zrušení pozice šéfdirigenta,

  3. snížení stavu na pozici korepetice,

  4. zrušení pozice vedoucích osvětlovačů a zvukařů.

  Rackův návrh byl přijat usnesením: Rada města schvaluje dodatek č. 4 organizačního řádu Slezského divadla Opava účinný ke dni 30. 3. 2020.

  V následné tiskové zprávě rady města první náměstkyně primátora Hana Brňáková upřesnila, že všech šest propuštěných sólistů dostane nabídku na externí spolupráci na honorářovou smlouvu: Pan ředitel mě ubezpečil, že Opavané své oblíbené umělce uvidí i nadále, jen tito sólisté budou v jiném pracovním poměru než dosud. Uvedenými kroky by letos divadlo mělo ušetřit přibližně milion korun, v dalším pak miliony dva, dodala Brňáková. Primátor Tomáš Navrátil prohlásil: Divadlo je pro nás klíčovou institucí. Na druhou stranu státem nařízené navýšení platů je tak zásadní položkou, že si 100 milionů korun ročně z rozpočtu města nemůžeme dovolit. Jen za tři roky nás platy včetně odvodů vyjdou o 26 milionů korun více, což je pro město velikosti Opavy obrovská částka. V brzké době se v Opavě setkám s ministrem kultury a chci s ním i o situaci v divadle jednat. Cílem je zvýšit podíl kraje a státu na provozu opavského divadla.

  Ministr kultury Lubomír Zaorálek přijel jednat do Opavy hned 7. února a s náměstkem hejtmana Moravskoslezského kraje přislíbili navýšit letošní rozpočet divadla o potřebné dva miliony tak, aby propuštění sólisté mohli být přijati zpět, což Ilja Racek potvrdil. Divadlo požádá o mimořádnou dotaci na zachování opery. Předložíme to na červnovém zasedání zastupitelstva, sdělil za Moravskoslezský kraj náměstek Lukáš Curylo. Podle zprávy ČTK Zaorálek přislíbil, že zajistí zvýšení pravidelného příspěvku z ministerstva pro divadlo z 6‚6 milionu korun na sedm milionů, slíbil během roku hledat v rozpočtu další peníze. S Curylem se shodli na tom, že jde o mimořádné řešení a do budoucna bude potřeba najít systémové, napsala ČTK. Také ředitel Racek internetovému portálu Ostravan.cz potvrdil, že slíbená pomoc je jednorázová, a nemohl potvrdit konkrétní částky z kraje a ministerstva. Potřeboval jsem na ně (úvazky šesti sólistů) dva miliony korun. Ty mám nyní slíbené. Není důvod někoho propouštět, řekl Racek ČTK. Záleží nyní na radě města, jestli v této věci revokuje své usnesení a znovu upraví organizační řád SDO. Další navržené úspory zůstávají v platnosti.

  Na nesystémovou pomoc ze strany ministra Zaorálka a zejména na příslib navýšit státní dotaci SDO nesouhlasně zareagovalo předsednictvo Asociace profesionálních divadel (přetištěno na straně 3), které má v gesci divadelní část Programu podpory profesionálních divadel, orchestrů a sborů. Jen tudy nyní může stát prostřednictvím rozpočtu ministerstva kultury spoludotovat nestátní organizace, jenže tento zdroj dosud nikdy nebyl podpořen adekvátní částkou. Vedení Asociace upozornilo i na to, že po zvýšení tabulkových platů jsou v ekonomických potížích i další divadla a jejich zřizovatelé.


  Komentáře k článku: Opera bez souboru?

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,