Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zahraničí

  Výzva k podpoře palestinského performera

  Mohammadovi Abu Sakhovi, 23letému učiteli a tanečníkovi Palestinské školy nového cirkusu, hrozí šest měsíců v izraelském vězení bez udání důvodu a soudu.

  ISM-logo-masthead

  Mohammad Abu Sakha byl zatčen izraelskými vojáky dne 14. prosince, když jel pracovně z Dženínu do Ramalláhu. Je zadržován bez udání jakéhokoli důvodu a nebyla proti němu vznesena žádná obvinění. V úterý 22. prosince na něj byla uvalena tzv. administrativní vazba, což znamená, že může být vězněn šest měsíců a výše bez udání důvodu a bez soudního řízení. Příkaz administrativní vazby měl být podepsán v následujících 72 hodinách.

  Palestinská škola nového cirkusu (Palestinian Circus School), pro kterou Mohammed AbuSakha pracuje jako učitel a performer, vyzývá všechny občany svědomí, aby se zasadili o propuštění Mohammeda na svobodu. Vyzývají k informování médií, ministerstev zahraničí, politiků, sdílení informací či uspořádání protestu před izraelskou ambasádou.

  Palestinci zadržení v podmínkách izraelského vojenského práva jsou obvykle vystaveni fyzickému a psychologickému násilí, transferům a tvrdým výslechům, někdy s cílem získat falešné přiznání, uvádí se ve výzvě cirkusové školy.

  FOTO archiv

  Z vánočních akcí Palestinské cirkusové školy. FOTO archiv Palestinské cirkusové školy

  Administrativní vazba je praktikou, kdy je osoba zadržena bez vznesení obvinění anebo zahájení soudního řízení. Izrael administrativní vazbu dlouhodobě využívá k věznění Palestinců na základě tajných „důkazů“, a to s cílem umlčet jakoukoli formu jejich odporu proti pokračující kolonizaci a okupaci palestinských území. Administrativní vazba je povolena mezinárodním právem, nicméně za velmi přísných podmínek. Měla by být používána pouze v krajní situaci a posuzována jednotlivě případ od případu. Pouze naléhavé bezpečnostní důvody ospravedlňují využít možnosti administrativní vazby, která však v žádném případě nemá sloužit jako náhrada za trestní stíhání v případě důkazní nouze. Je očividné, že tomu tak není v případě Izraele, který administrativní vazbu systematicky nadužívá, až to hraničí s výsměchem mezinárodnímu právu.

  Na podporu Mohammeda Abu Sakhy lze podniknout tyto kroky:

  1 – Podepsat online petici na AVAAZ.org: https://secure.avaaz.org/en/petition/Israeli_Defense_Forces_Free_circus_trainer_and_artist_Mohammed_Faisal_Abu_Sakha/?sugXifb
  2 – Sdílet petici na sociálních médiích (použijte hashtag ‪#‎FREEABUSAKHA‬)
  3 – Sdílet video za Mohammadovo propuštění: https://vimeo.com/149882225
  4 – Žádat MZV, aby se zasadilo o propuštění Mohammada Abu Sakhy (vzor dopisu zde)
  5 – Vyzvat izraelskou armádu, aby propustila Mohammada Abu Sakhu (zde)

  Abu Sakha. FOTO archiv

  Abu Sakha. FOTO archiv Palestinské cirkusové školy

  Řekli k výzvě k propuštění Mohammada Abu Sakhy:

  Mohammad je součástí Palestinské školy nového cirkusu od roku 2007, kde začal jako student. V roce 2011 se stal učitelem na plný úvazek a performerem. Mohammad svou práci dělá s nadšením a se zápalem se také zapojuje do sociálních programů cirkusové školy. Má magickou schopnost vytvořit úsměv na tvářích všech lidí. Mohammad věnuje cirkusu celý svůj život, uvádí Šádí Zmorrod, ředitel Palestinské školy nového cirkusu.

  Náš kolega, kamarád, bratr, klaun je ve vězení a může být zadržován po dobu 3 nebo 6 měsíců nebo ještě delší. Prosíme vás, abyste věnovali pět vteřin svého času a podepsali petici. Čeká jej mučení, zákaz návštěv rodinných příslušníků a podobně. Situace je naléhavá. Prosím, podepište a šiřte petici. Skutečně to může pomoct vyvinout tlak a změnit dobu příkazu k zadžení. Děkuji vám, říká Jessi Anita, programová ředitelka školy.

  Mohammad je kamarád, kolega a profesionální cirkusák. Zadržení jednoho z nejlepších palestinských klaunů jen pár dnů před Vánoci mluví samo za sebe o záměrech vojenské okupační síly. Svobodu pro Mohammada!Žádám všechny z mých izraelských a židovských přátel, aby vzali telefon a nechali zaznít svůj hlas – ideálně v hebrejštině. Toto svévolné zadržení, jako mnoho dalších, je konáno vaším jménem.Sam Bahour, palestinský podnikatel a politický komentátor

  ///

  Mohammad AbuSakha. FOTO archiv

  Mohammad Abu Sakha. FOTO archiv Palestinské cirkusové školy

  Mohammad Abu Sakha, born 1991 in Jenin, joined the Circus school in 2008, one year before his final exam in school. Before he found Circus he had been busy involving himself in many changing activities as Taekwando, Scoccer or social work, but nothing was able to make him stay. It was only with Circus, that he has found the work, which he wants to continue. Mohammad joined PCS in 2011 as a trainer and has been participating in workshops on how to write scripts and on different circus disciplines (e.g. at LIDO/France). He performed in Italy in the Circomondo festival. Also he performs in the yearly summer mobile circus tours, which are set up by PCS as well as “Dreams for Sale”(2011) and Kol Saber!(2012). Mohammad Abu Sakha is specialised on tightrope and diabolo.

  ///

  Související odkazy:

  ISM Czech Republic: Urgentní výzva

  Palestinian Circus School: Artistic Team

  Výzva Palestinské školy nového cirkusu, on-line petice a video:

  ///

  /Pro i-DN z více zdrojů přiravil a zpracoval hul/

   

  • Autor:
  • Publikováno: 28. prosince 2015

  Komentáře k článku: Výzva k podpoře palestinského performera

  1. DN

   Avatar

   UPDATE December 31, 2015:
   We are outraged and very sad to inform you all that our friend and colleague Mohammad Abu Sakha was sentenced to six months in administrative detention. The order was issued on Tuesday 29th of December but can still be appealed with all your support!
   /Převzato ze stránek Palestinské cirkusové školy: http://www.palcircus.ps/en/content/freeabusakha-trainer-and-performer-palestinian-circus-school/

   05.01.2016 (23.24), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. DN

   Avatar

   UPDATE January 11, 2016
   Abu Sakha was sentenced to six months of administrative detention! On Friday January 15 the order will be officially signed, so let’s join all efforts to free our artist:
   Thanks to all the people who have already supported our campaigns ..if you haven’t still, Please do
   Send an email or fax to the Israeli Occupation Forces to free Muhammad Faisal Abu Sakha
   Fax: +972-(0)3-697-5177
   Email to:
   [email protected]
   [email protected]
   [email protected]

   Sign the petition https://goo.gl/3fk8bP

   19.01.2016 (22.47), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  3. Dave Lister

   Avatar

   Vážené DN.
   Bohužel, když se kácí les, létají třísky. Pokuste se nám alespoň trošku, pokud to vůbec lze, objasnit, proč Palestinci jen tak, na ulicích, v obchodech, na zastávkách MHD, to vše na území státu Izrael, naprosto bezdůvodně! zabíjejí nevinné, obyčejné Izraelce. Pokud je nějaké vysvětlení vůbec možné.
   Děkuji

   04.02.2016 (9.44), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  4. Josef Herman

   Josef Herman

   Vážený Dave Listere,
   na co se ptáte Vám neobjasníme, stejně jako nelze objasnit, zda performera zadrželi právem nebo neprávem. Máte pravdu. Když se kácí les, holt létají třísky a na obou stranách dochází k drásajícím nespravedlnostem. A jedna z nich vyprodukovala tento příspěvek ve spravedlivém naštvání nad zdánlivě jasnou křivdou ve snaze pomoci. Pochopil jsem případ víc jako střet umělec – státní mašinerie než střet Palestina – Izrael.
   Mělo však jít maximálně o informaci, kde se lze do věci zapojit, neboť samozřejmě, máte pravdu, nemáme gebír na spravedlivé posouzení případu, natož na stranění jedné či druhé straně v nešťastném konfliktu.
   Omlouvám se.
   Josef Herman, šéfredaktor DN

   04.02.2016 (22.55), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  5. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   Pane Listře,
   v civilizovaném světě by se i ve válečných či jiných, ozbrojených i neozbrojených, konfliktech měly dodržovat zákony. Vůči palestinskému performerovi tak izraelská vláda (armáda) nepostupuje.
   Nevíme samozřejmě, co přesně se stalo, neb s ním nebude moci půl roku nikdo hovořit a izraelská strana zatím mlčí. Za sebe si myslím, že žádná moc takto postupovat nesmí. Ber kde ber. Ale to je můj postoj, Váš je možná jiný – když se kácí les…
   Za Mohammada Abu Sakhu se postavila – jak snadno najdete na internetu – renomovaná organizace Amnesty International, proto si myslím, že by i Divadelní noviny, jež se zabývají divadlem, na tento případ měly upozornit. Jde přece o divadelníka. Což se tímto textem stalo.
   Nemíníme se vměšovat do velmi tíživého a složitého palestinsko-izraelského konfliktu, na to tyto stránky nemají dostatek prostoru a nejsou k tomu určené. Pokud se chcete dozvědět o případu i světovém ohlasu víc, doporučuju tyto internetové stránky: http://samidoun.net/2016/02/clowns-in-rebellion-the-growing-international-campaign-to-freeabusakha-palestinian-circus-artist/
   případně tyto: http://www.addameer.org/prisoner/mohammad-abu-sakha

   Omlouvat se? Za publikování tohoto textu? Postavě z Červeného trpaslíka?

   Vladimír Hulec, redaktor DN a editor i-DN

   06.02.2016 (1.18), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  6. DN

   Avatar

   Amnesty International and Palestinian cultural institutions
   have launched an appeal for help for 23-year-old Palestinian circus performer and teacher Mohammed Abu Sakha, held by Israel for nearly three months without trial…
   The Times of Israel, 5. 3. 2016

   Viz: http://www.timesofisrael.com/amnesty-makes-appeal-for-palestinian-clown-detained-by-israel/

   05.04.2016 (16.09), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  7. DN

   Avatar

   Twenty clowns and a group
   of circus performers will stage a ‘Justice for clowns’ protest near the Israel Embassy in London on Monday 14 March(5.30pm) to raise the case of a Palestinian circus trainer jailed without charge or trial in Israel.
   Samidoun, 14. 3. 2016

   Viz: http://samidoun.net/2016/03/14-march-london-justice-for-clowns-free-mohammed-abu-sakha/

   05.04.2016 (21.16), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  8. DN

   Avatar

   On the occasion
   of the Jewish Holiday of Purim there will take place today, Monday March 21 a Protest Adloyada (Purim Carnival) outside the Ofer Detention Centre on the outskirts of Ramallah on the West Bank, demanding the immediate release of Palestinian circus artist Mohammed Abu Sakha – held for the past three months under Administrative Detention, without trial and without being presented with any evidence of having committed any felony.
   JfJfP, 21. 3. 2016

   Viz: http://jfjfp.com/?p=81504

   05.04.2016 (21.29), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  9. DN

   Avatar

   Circus performers around the world
   are mobilising in support of a Palestinian clown held by Israel without trial for more than three months on unspecified grounds.
   Bir Zeit (AFP), 26. 3. 2016

   Viz: https://www.yahoo.com/news/red-nose-protests-jailed-palestinian-clown-034409947.html

   05.04.2016 (21.41), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  10. DN

   Avatar

   For the past six months,
   Abu Sakha has been held in a prison cell without being formally charged. And despite worldwide protests and promises that he would soon be released, this week the Israeli military renewed his detention for another six months.
   /Washington Post, 16. 6. 2016/

   Více zde: https://www.washingtonpost.com/news/worldviews/wp/2016/06/16/israel-suspects-palestinian-circus-clown-is-a-terrorist/

   12.10.2016 (18.10), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  11. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   Mohammad Abu Sakha,
   a 24-year-old circus performer from Palestine’s West Bank has been freed after two years of being held in administrative detention, without charge, by Israeli authorities in a prison in southern Israel.
   /August 31, 2017/

   Více zde:
   https://www.amnesty.org.uk/palestinian-circus-performer-mohammad-abu-sakha-palestine-clown-israel-administrative-detention
   http://www.jpost.com/Israel-News/Palestinian-clown-released-after-20-months-in-Israeli-prison-503902

   30.10.2017 (11.23), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,