Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2024

ročník 33
2. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Názory – Glosy

  Evaluace hrou

  Tak mi připadalo mezinárodní sympozium Evaluace v kultuře a umění, které uspořádaly katedry produkce DAMU a CECEdu ve spolupráci s Divadlem Archa. Studenti se v deset ráno vnořili do podzemí poříčské scény a zpět na povrch, tak říkajíc do normálu, se vrátili v šest večer. Zvládli dvě hodinové přednášky a dva půldruhahodinové diskusní panely, mezitím další debaty, včetně kuloárových, sem tam si mohli posloužit bramboračkou, kávou a koláčky. Přednáška Kanaďanky Anny Upchurch byla typickým povídáním o všem, co myšlenky a místa, která vědkyně navštívila, jí na jazyk přinesly. Brit Ben Walmsley předvedl břitkou analýzu projektu v Manchesteru, který by mě snad dokonce trochu sblížil s teoriemi kulturních průmyslů. Nalezení průkazných argumentů, přesná statistická data a z toho vyplývající obhajoba velkých projektů, které se vyplatí nejen umělecky, ale i ekonomice pořádajícího města. Mimochodem, tohle znali organizátoři pašijových cyklů dávno ve středověku. Krásná vědecká práce, perfektně podaná, jenže stála hodně peněz a tvořil ji obsáhlý tým prý tři roky – to sotva bude metoda, jak evaluovat zdejší divadla, hlavně ta zřizovaná.

  Zpátky do Čech a na zem se vrátily oba diskusní panely. Ten první jaksi způsobně, akademicky, obsazený Bohumilem Nekolným, Ondřejem Hubáčkem (přednesl ucelený systém evaluace čehokoli kdekoli), Evou Kejkrtovou Měřičkovou, Milanem Svobodou a Zdeňkem Novákem (také si neodpustil pochybnost o kulturních průmyslech). Ten druhý až trochu nezpůsobně, zato prakticky poukázal na důvody, proč o evaluaci pořád mluvíme, ale neděláme ji (Zdeňka Kujová, Štěpán Kubišta, Jan Gorecki, Josef Herman, Lenka Lázňovská, Vlastimil Ježek). Opakovaně se chválil současný grantový systém hl. m. Prahy. V pátek následovaly semináře. Studenti produkce se projevili jako vyspělí mladí profesionálové, věcně diskutovali a ptali se česky jako anglicky – jestli to tu jednou vezmou do rukou, třeba se jednou něco změní.


  Komentáře k článku: Evaluace hrou

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,