Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2019

ročník 28
10. 12.–23. 12. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Hledá se projekt pro Branické divadlo – podruhé

  Praha 4 hledá nájemce Branického divadla, který bude na této scéně zajišťovat v příštích letech divadelní provoz. V předchozím nabídkovém řízení nájemce nevybrala, protože žádný z uchazečů nesplnil formální podmínky vyhlášeného záměru. Soutěž by měla radnice v následujících týdnech vyhlásit znovu. V divadle se v současné době nehraje.

  Vstup do Branického divadla v Praze, 29. červen 2007. FOTO Wikipedie

  Vstup do Branického divadla v Praze, 29. červen 2007. FOTO Wikipedie

  Po zveřejnění záměru na pronájem Branického divadla se v termínu přihlásili tři zájemci, bohužel žádného z nich jsme nemohli vybrat, protože nedodali potřebné dokumenty, mimo jiné živnostenský list nebo ekonomickou rozvahu, nebo nedoložili oprávnění k provozu divadla, uvedl zástupce starosty Lukáš Zicha (Klub Tučňák). V nejbližších dnech proto zveřejníme nový záměr pronájmu budovy Branického divadla. Věřím, že nové zveřejnění záměru přiláká další zájemce, že obdržíme víc kvalitních ekonomických rozvah a konceptů, ze kterých se bude lépe vybírat.

  Mrzí mne, že se pro formální nedostatky nepodařilo nájemce Branického divadla vybrat, uvedla radní pro kulturu Adéla Gjuričová (Trojkoalice/nez.). Mezi nabídkami se objevily umělecky zajímavé projekty a právě takové chceme v novém vyhlášení podpořit.

  Záměr na pronájem budovy Branického divadla bude znovu zveřejněn v příštím roce, včetně jasného prohlášení, jak městská část rozjezd nového divadla finančně podpoří. Praha 4 chce najít optimální poměr mezi kvalitou repertoáru, který nový nájemce zajistí, a výší nájmu. Cíl zůstává stejný: nová divadelní sezóna od září 2016 s novým Branickým divadlem.

  V Branickém divadle se v současné době nehraje, a to kvůli rekonstrukci, která se tady v uplynulých dvou letech uskutečnila – v divadle se objevovala nadměrná vlhkost. Divadlo vzniklo ve 20. letech, kdy si jej vybudovali obyvatelé Braníka.

  Podle informací Jiřího Bigase, tiskového mluvčího Prahy 4, se návštěvníkům otevře divadlo v průběhu roku 2016.

  Převzato ze Zpráv pro Prahu 4: Praha 4 bude dál hledat nájemce Branického divadla (18. 12.2015)

  David Polák – tiskový referentPrahy 4

  ///

  Vstup do Branického divadla, podzim 2015. FOTO MARTIN SOLAR

  Vstup do Branického divadla, podzim 2015. FOTO MARTIN SOLAR

  Praha 4 hledá nájemce Branického divadla – Zprávy z Prahy 4 (03. 08. 2015)

  Praha 4 převzala zrekonstruovanou budovu Branického divadla a v současné době hledá nového nájemce, který bude na této scéně zajišťovat divadelní provoz. Zájemci o pronájem mohou své nabídky zasílat na email branickedivadlo@praha4.cz. Rekonstrukci budovy financovala ze svého rozpočtu městská část Praha 4, do nutných stavebních prací investovala částku zhruba 16 milionů korun.

  Budova je sto let stará, v objektu chyběla hydroizolace, do suterénu pronikala voda z Branické ulice, a bylo proto nutné zajistit objekt před vlhkostí, uvedl zástupce starosty Lukáš Zicha (BEZPP). Do budovy zatékalo také střechou, která byla na konci životnosti. Nosná konstrukce stropů byla na několika místech prohnilá.

  Součástí rekonstrukce Branického divadla bylo rovněž vybudování nástavby pro šatnu, zkušebnu a provozní kancelář a vybudování vzduchotechnické jednotky, která je nezbytně nutná k provozu divadla. V současné době je divadlo připraveno na obnovení provozu.

  Branické divadlo je neodmyslitelnou součástí své domovské čtvrti i oblíbenou scénou mnoha Pražanů z jiných městských částí, uvedla radní pro kulturu a volný čas Adéla Gjuričová (Trojkoalice/nez.). Hledáme proto projekt, který by spojil komunitní funkci se zajímavým nápadem, jenž by divadlu zajistil přesah do kulturního života celého města.

  David Poláktiskový referent Prahy 4

  ///

  Portál Branického divadla. FOTO archiv

  Portál Branického divadla. FOTO MILAN DVOŘÁK

  Branické divadlo – rekonstrukce

  V rámci rekonstrukce, která se nečekaně protáhla a poněkud prodražila díky první neúspěšné kolaudaci a následně pak „sousedským“ sporům, byla provedena hydroizolace a další úpravy, aby do suterénu nepronikala voda z Branické ulice. Kromě „vody zespoda“ se musela vyřešit i ta dešťová – do budovy zatékalo také střechou, která byla na konci životnosti a i nosná konstrukce stropů byla na několika místech napadená hnilobou. Praha 4 převzala zrekonstruovanou budovu Branického divadla v létě a první zmínky o hledání nájemce se objevily na počátku srpna.

  Původní nájemce, který zde působil od 15. ledna 1996, tedy sdužení Letitia – Společnost pro rekonstrukci a obnovu Branického divadla, požádala Prahu 4 o ukončení nájmu k polovině letošního července, kterou městská část akceptovala. Následně došlo i k uzavření dohody o narovnání a k odkoupení světelné a zvukové techniky.
  Od té doby se v Branickém divadle uskutečnilo v září jen jedno noční filmové natáčení v rámci hraného českého filmu – muzikálu s názvem „Muzikál aneb cesty ke štěstí“.

  Pravá Praha

  Repro archiv

  Repro archiv

   

  Repro archiv

  Repro archiv

  /Pro i-DN z více veřejných zdrojů převzal a zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 22. prosince 2015

  Komentáře k článku: Hledá se projekt pro Branické divadlo – podruhé

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,