Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2024

ročník 33
2. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Diváci VČD volili Mezi nebem a zemí

  Východočeské divadlo Pardubice zakončilo rok 2015 dvěma do posledního místa vyprodanými představeními. Malou scénu roztančily a rozezpívaly svérázné Jeptišky a v Městském divadle bavili dobrosrdeční Lháři, po nichž ředitel divadla Petr Dohnal spolu s náměstkyní primátora Helenou Dvořáčkovou vyhlásili výsledky tradiční divácké ankety o nejoblíbenější inscenaci roku.

  Pam Valentine: Mazi nebem a zemí (Petr Borovec, Martina Sikorová, Petra Janečková a Petr Dohnal) FOTO LEOŠ SKOKAN

  Pam Valentine: Mazi nebem a zemí (Petr Borovec, Martina Sikorová, Petra Janečková a Petr Dohnal) FOTO LEOŠ SKOKAN

  Divácky nejúspěšnější inscenací roku 2015 se stalaromantická komedie současné britské autorky Pam Valentine Mezi nebem a zemí, kterou nazkoušela režisérka a umělecká šéfka Horáckého divadla v Jihlavě Kateřina Dušková, v Pardubicích známá už svým  zpracováním Dona Juana. Velké herecké příležitosti v ní mají Petra Janečková, Petr Dohnal, Martina Sikorová či Petr Borovec. Příběh mladých manželů Simona a Flic, kteří se nastěhují do venkovského domu, v němž však stále ještě přebývají duchové bývalých majitelů, přitahuje diváky nejen výraznou komikou, ale také svým morálním přesahem, neboť poukazuje na důležitost přirozených lidských hodnot, jako jsou láska či rodinné štěstí. Inscenace se stala i nejnavštěvovanějším titulem VČD. Během roku 2015 ji zhlédlo 9 791 diváků.

  Pomyslnou druhou příčku obsadilo zpracování známé Brdečkovy hudební parodie Limonádový Joe, kterou v magickém prostoru hradu Kunětická hora na konci minulé sezóny nazkoušel režisér Milan Schejbal, tvůrce divácky velmi úspěšné Charleyovy tety. Neochvějného strážce zákona, milovníka Kolaloky a idola všech žen ztvárňuje Josef Pejchal, jeho milou Winnifred Veronika Macková nebo Martina Sikorová, její ženský protipól Tornádo Lou Jana Ondrušková, Horáce Hogafoga Ladislav Špiner a DougaBadmana v alternaci Petr Dohnal a Milan Němec. V inscenaci samozřejmě nechybí ani dívčí taneční a pěvecká company a řada pistolníků. O živý hudební doprovod se stará folk-folklórní skupina Trdlo. Inscenaci uvádí nyní pardubická scéna v Městském divadle, na konci sezóny však Limonádového Joea opět přenese na Kunětickou horu.

  Úspěch o silvestrovském večeru slavila i loňská vítězka ankety, inscenace Králova řeč z pera dramatika a filmového a televizního scenáristy Davida Seidlera, které diváci přiřkli třetí místo. Režie osobního dramatu o smyslu lidského poslání se ujal Petr Novotný. V hlavních rolích budoucího britského krále Jiřího VI., jenž se potýká s vadou řeči, a jeho excentrického logopeda Lionela Logua vystupují Martin Mejzlík a Jiří Kalužný. Hru vycházející ze skutečných reálií, která však nepostrádá ani typický britský humor na téma vysoké politiky, proslavilo její filmové zpracování ověnčené mnoha cenami, včetně čtyř Oscarů.

  Možnost zvolit inscenaci roku měli opět i novináři a kritici – Cenu novinářů letos obdržela Schnitzlerova tragikomedie Duše – krajina širá, kterou nazkoušel režisér Radovan Lipus, jenž se pardubickému publiku představil poprvé, stejně jako autor textu, významný rakouský dramatik a lékař. V hlavních rolích hry o partnerských vztazích, o manželství, lásce a nevěře, ale také o duši hrají Milan Němec, Petra Janečková, Veronika Macková a Petr Dohnal.

  Výchdočeské divadlo Pardubice. FOTO archiv VČD

  Východočeské divadlo Pardubice. FOTO archiv VČD

  Závěrem statistika – v roce 2015 Východočeské divadlo navštívilo 128 392 diváků, čímž se pardubická scéna znovu řadí mezi nejnavštěvovanější jednosouborová divadla v České republice. Celkový počet akcí uskutečněných na scénách Východočeského divadla činil celkem 562, což je nejvíce v historii divadla!

  Radek Smetana, 31. prosince 2015

  /Převzato z VČD, pro i-DN upravil hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 2. ledna 2016

  Komentáře k článku: Diváci VČD volili Mezi nebem a zemí

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,