Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Obsah Divadelních novin 3/2013

  Vyprávět a být vyprávěn s neokázalou radostí

  Jakub a jeho pán, MdB
  05. února 2013 1 komentář

  Hru Jakub a jeho pán nejproslulejšího českého prozaika Milana Kundery lze označit za ikonický text tuzemských jevišť (alespoň v posledním čtvrtstoletí). Dá se tedy říci, že ve dvou posledních dekádách téměř neminul rok, kdy by české divadlo neohledávalo Jakuba a jeho pána. Pod jeho nejnovějším brněnským nastudováním je podepsaný režisér...

  Nebe nad Smíchovem se zatáhlo

  Nebe nad Berlínem, Švandovo divadlo

  Švandovo divadlo je v posledních sezonách na uměleckém vzestupu a pomalu si buduje pověst ambiciózního divadla nejen pro intelektuály. Drží se poměrně jasně směřující dramaturgické linky, která „variuje levý břeh“ – ve svých projektech hledá genius loci Smíchova (Dodo Gombár dokonce natočil nízkorozpočtový film Smíchov pláče, Brooklyn...

  Těkavá atmosféra smíchovského nebe

  05. února 2013 2 komentáře

  Adaptace známých, neřkuli kultovních filmů pro divadelní jeviště je vždy záležitostí velmi očekávanou. Téměř pravidelně poté přichází zklamání a nemilosrdná kritika. Stejné reakce doprovázely i uvedení nejnovější inscenace Švandova divadla Nebe nad Berlínem.

  Heřman hraje o duši

  Faust a Markétka, Plzeň
  05. února 2013 Žádný komentář

  Konečně zas jednou závan skutečné jevištní poezie v operním divadle! Jiří Heřman se inscenací Gounodovy opery Faust a Markétka vrací do Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde o sobě dal před deseti lety razantně vědět stylově originálními inscenacemi Samsona a Dalily a Bludného Holanďana. A znovu dokazuje, že je osobitým tvůrcem, vědomým si, že jeviště...

  Hledání adrenalinu

  Risk

  V nejnovějším projektu Cirku La Putyka představuje Risk východisko, téma i prostředek sdělení. Od prvních minut je jasné, že v La Fabrice není k vidění pouze slepenec činoherních, akrobatických, tanečních, výtvarných, hudebních a filmových prvků, ale že zde dochází k jejich organickému propojení.

  Luxusní peklo

  Luxusní peklo

  Po Pohřbívání Romana Sikory a Národní třídě Jaroslava Rudiše jsou Dealeři fyzické lásky dramatičky Anny Saavedry dalším původním textem inscenovaným v rámci série her psaných přímo pro divadlo Feste. Primárně politická témata obou předešlých textů jsou nyní upozaděna a autorka s režisérem Jiřím Honzírkem tematizují problematiku značně...

  Jaromír Meduna: Výstřelky režisérů či výtvarníků mě nezajímají

  Jaromír Meduna

  S Mirkem Medunou se známe třicet let. Psal se rok 1982, když jsme se s kolegy z libereckého divadla vypravili do Příbrami s cílem přetáhnout ho do Liberce. Povedlo se a nikdy jsme toho nelitovali. Je v něm totiž skrytá velká upřímnost, pracovitost a přemýšlivost.

  Přežíváme aneb Lépe už bylo

  Přežíváme aneb Lépe už bylo
  05. února 2013 Žádný komentář

  Oslovili jsme šestici diva­del­ních ředitelů z Čech a M­oravy s anketní otázkou, co je čeká a nemine v tomto roce. Musíme čtenáře varovat: není to povzbudivé čtení, ale taková je realita těchto dní. Jinými slovy: lépe už bylo.

  Neumlčený hlas hořícího keře

  Hořící keř
  05. února 2013 1 komentář

  Ačkoli z hluboké a řádně zahnojené studny nedávných českých dějin naši filmaři již vytěžili, co se dalo, sebeupálení Jana Palacha bohužel nebo možná spíše bohudík dosud nezpracovali.

  Jaký kroj, tak se stroj

  Jaký kroj, tak se stroj

  Přečetli jsme v Literárních novinách

  Christoph Winkler: Zlá těla na jeviště patří

  Christoph Winkler

  Berlínský choreograf Christoph Winkler přijel na podzim do Prahy na festival 4+4 dny v pohybu. V Divadle Archa prezentoval svou choreografii Baader – eine Radikalisierung (Baader – radikalizace).

  Burza /

  Jiří Hromada, prezident Herecké asociace: Jsme na jedné lodi

  Jiří Hromada, prezident Herecké asociace
  05. února 2013 1 komentář

  Nemohu přeskočit úplný začátek. Když mě před rokem a půl navštívil můj předchůdce Václav Postránecký spolu s Ondrou Vetchým s výzvou, abych kandidoval, nejdříve jsem jejich nabídku odmítl. Skončil jsem právě dvacetiletou etapu v čele celostátního gay hnutí a cítil se docela vyčerpaný. Potřeboval jsem vypnout – dát se do Hromady.

  Burza /

  3MIS3

  3MIS3
  05. února 2013 Žádný komentář

  Blíží se výběrová řízení na ředitele významných pražských scén – Divadla Na zábradlí a Divadla pod Palmovkou. V jejich čele stáli Doubravka Svobodová a Petr Kracik po dvě desetiletí a dlužno dodat, že umělecká úroveň obou divadel v posledních letech stagnovala. Proměňoval se toliko soubor, ředitel zůstával. Jaká je vaše představa...

  Burza /

  Dva přístupy ke kultu krásy

  Petr Kofroň
  05. února 2013 Žádný komentář

  Jel jsem po dlouhé době metrem. A hodně dlouhou trasu – z Florence na Zličín. Sedla si proti mně punkačka, potetované ruce, propíchaný obličej, krátkého ježka na modrofialovozeleno. Možná na protest proti kultu krásy v podání módních časopisů. Ale kdyby měl člověk chápat život jako protest proti všemu, co se mu nelíbí, ani by všechno...

  Honzl, Voskovec a Werich I

  Jaroslav Ježek, Miloš Nedbal a Jindřich Honzl

  Velké postavy české divadelní avantgardy minulého století už dávno patří historii. Zdálo by se, že o nich víme vše. Z teatrologického hlediska je to jistě pravda, jejich lidské formáty a vzájemné vztahy však přesto stojí za to „zpřítomnit“ i dnes. A v případě Jindřicha Honzla třeba i proto, že letos na jaře si připomeneme šedesát let od...

  Burza /

  Jaký odkaz zanechá tato vláda?!

  05. února 2013 2 komentáře

  Ptají se vůdčí osobnosti neziskových kulturních organizací v Otevřeném dopise předsedovi vlády, ministryni kultury a ministru financí ČR.

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 2)

  05. února 2013 1 komentář

  Vůně rozrazilu od břehů řeky Svratky aneb Mudrování nad premiérou scénického časopisu Rozrazil 5/2013.

  Premiéry 19. února – 4. března 2013

  11. února 2013 Žádný komentář

  Převzato z databáze Divadelního ústavu / Institutu umění v Praze.

  Time Out Petra Pavlovského (No. 7/2013)

  10. února 2013 4 komentáře

  Studentská imprese psaná ve vaně aneb Podivuhodný spor na i-DN a co z něho vzešlo.

  Time Out Petra Pavlovského (No. 8/2013)

  18. února 2013 Žádný komentář

  Dvacet let zápasů o hegemonii na pravici a levici v Česku

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 3)

  10. února 2013 Žádný komentář

  Mudrování o divadle poezie a premiéře hry Pokojem aneb Tři ve čtverci na Divadelní fakultě JAMU.

  Francouzská tour La Putyky (No. 2)

  10. února 2013 Žádný komentář

  Závěrečná zpráva z turné cirkusu La Putyka do Francie a jeho nejbližší plány u nás.

  Libušky 2013 uděleny

  07. února 2013 Žádný komentář

  Skončil 11. ročník festivalu hudebního divadla Opera 2013. Přinášíme jeho oficiální čísla a výsledky.

  Franzova válka

  Petr Kotvald jako Poseidon
  05. února 2013 2 komentáře

  Operu na téma Čapkova románu Válka s mloky u Vladimíra Franze objednali pro Národní divadlo Daniel Dvořák s Jiřím Nekvasilem. Tak to má být, opery nelze psát do šuplíku.

  Vycházet z reálné situace souborů a provozu

  09. února 2013 2 komentáře

  Stanovisko Ministerstva kultury k jednání se zástupci odborových organizací Národního divadla.

  Národní divadlo je ve stávkové pohotovosti

  06. února 2013 1 komentář

  Atmosféra v Národním divadle v Praze je stále napjatá. Odbory se včera znovu hlasitě postavily proti zvažovanému slučování orchestrů.

  Tip na úterý – Sonda do života umělců po padesátce

  13. února 2013 Žádný komentář

  Autorská inscenace spojuje mladý tým tvůrců pod vedením Petry Tejnorové a tanečníky a herce nad 50 let z pěti různých zemí. Společně vytvořili EDGE - sondu do života „vysloužilých“ umělců, která bude mít premiéru 19. února 2013 na Nové scéně.

  Demonstrace s živými jogurty

  12. února 2013 2 komentáře

  Ve čtvrtek 14. února od 16 hodin proběhne před budovou Ministerstva kultury ČR demonstrace proti pokračující likvidaci živé kultury Ministerstvem kultury a vládou ČR.

  Tváře a jizvy Vladimíra Marka (No. 4)

  10. února 2013 Žádný komentář

  Vladimír Marek byl v letech 1973-1991 hercem královéhradeckého Divadla Drak. Právě o tomto jeho životním období je tento díl navazující na rozhovor v DN 2/2013. Ostatní díly najdete v rubrice Rozhovor nebo v sekci Seriály a blogy.

  Touha po bohatství je věčná

  O "špičkových" Gogolových Hráčích v režii Ivana Krejčího, kteří byli uvedeni počátkem února v Komorní scéně Aréna.

  Nezařazené / ,

  Kdo je pro? Proti? Zdržuje se?

  08. února 2013 Žádný komentář

  Stenozápis lednového jednání pražských zastupitelů o kulturních grantech pro rok 2013. Je loni zavedený způsob rozdělování grantů v Praze správný a optimální? Jak rozhodovala odborná komise pro divadlo?

  Více než malá inventura

  16. února 2013 Žádný komentář

  Jedenáctý ročník Malé inventury se bude konat ve dnech 22. - 28. února.

  Brněnská moralita o včelách

  18. února 2013 2 komentáře

  HaDivadlo hostovalo v pražské Arše s Indiánem i Světem v ohrožení - inscenacemi Jiřího Havelky. Převažovaly ironie, nadsázka, parodie a satira doprovázené různě spektakulárními výjevy a obrazy.

  Plovárna, žonglárna a Češi

  Plovárna - pohybová humoreska žonglérsko–akrobatického uskupení (bra)Tři v tricku měla premiéru 15. února 2013 v divadle Ponec.

  Už rok se zlou ženou

  13. února 2013 Žádný komentář

  V Praze hostovalo Těšínské divadlo Český Těšín a již rok reprízovanou „Zkrocenku“ v režii Karola Suszky a radikální dramaturgické úpravě Ladislava Slívy předvedlo v Žižkovském divadle Járy Cimrmana.

  Ceny Radoka potřetí udělí i Cenu Hvězd na vrbě

  05. února 2013 Žádný komentář

  Předsedkyně Nadačního fondu Cen Alfréda Radoka PhDr. Ingeborg Radok Žádná a člen jeho správní rady a šéfredaktor časopisu Svět a divadlo Karel Král zveřejnili nominace na Ceny Alfréda Radoka za rok 2012. Přinášíme přehled všech nominovaných.

  Nejlepší mimopražská divadla

  12. února 2013 Žádný komentář

  V rámci 18. ročníku přehlídky mimopražských divadel České divadlo 2013 budou 24. března v Divadle na Vinohradech vyhlášeny Ceny Českého divadla za loňský rok.

  Je třeba vycházet z reálné situace rozpočtu MK

  07. února 2013 1 komentář

  Ministerstvo kultury vydalo v pondělí zprávu o situaci v grantech pro živé umění a dnes potvrdilo navýšení prostředků pro grantové programy - obě zprávy přetiskujeme v plném znění.

  Chucpe aneb reakce na citáty z kritik

  Chucpe aneb reakce na citáty z kritik
  05. února 2013 Žádný komentář

  Protože redakce DN po mém návrhu v rubrice 3MIS3 otevřela nepravidelnou rubriku, v níž může kdokoli upozornit na kritické rány pod pás, reaguji hned na dva  Obsah,