Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Je třeba vycházet z reálné situace rozpočtu MK

  Ministerstvo kultury vydalo zprávu o situaci v grantech pro živé umění a o jednání ministryně Aleny Hanákové se zástupci grantových komisí – zprávu přetiskujeme v plném znění.

  Ministerstvo kultury, Maltézské náměstí 471/1, 118 00 Praha. FOTO archiv MK

  4. února 2013

  V posledních týdnech se na ministryni kultury Alenu Hanákovou obrátili někteří provozovatelé galerií, výtvarníci, vydavatelé literárních a uměleckých časopisů a další s upozorněním na fatální nedostatek peněz v grantových programech, podporujících živé umění.

  Přestože některá média tvrdí, že se MK k této problematice staví lhostejně, situace je zcela opačná: Ministerstvo kultury je situací kolem financování živého umění velmi znepokojeno a není pravda, že částky na dotace a granty z vlastní vůle krátí. Je ovšem třeba vycházet z reálné situace: rozpočet Ministerstva kultury, resp. jeho výši, určuje ministerstvo financí a REÁLNÝ rozpočet Ministerstva kultury byl velmi výrazně snížen – resort letos hospodaří s rozpočtem ve výši 7 miliard, 240 milionů korun, nikolivě s osmi až devíti miliardami, jak bývá někdy mylně uváděno na základě toho, že jsou připočítávány částky, spojené s kofinancováním evropských projektů. Je důležité připomenout, že oněch 7 miliard 240 milionů Ministerstvo kultury nespotřebovává na vlastní provoz, nýbrž je v prvé řadě rozděluje mezi 29 příspěvkových organizací, které ze zákona zřizuje (např. Národní památkový ústav – tedy takřka všechny tuzemské hrady a zámky, dále Národní divadlo, Národní muzeum, Národní knihovnu, Národní galerii, Moravskou galerii, Moravské zemské muzeum atd.), další část peněz putuje do grantových programů. Skutečnost, že částky, určené na granty pro oblast živého umění jsou nedostačující, však vnímá vedení ministerstva velmi citlivě – proto také minulé úterý došlo ke společnému setkání předsedů grantových komisí pro oblast živého umění s ministryní kultury Alenou Hanákovou, ekonomickým náměstkem Martinem Sankotem a ředitelem ekonomického odboru MK Michalem Mejdrechem. Za literáty, nakladatele a vydavatele se jednání zúčastnil Miroslav Balaštík, za výtvarníky a galeristy Pavel Lagner, za oblast klasické hudby Ivo Medek a Michaela Freemanová, za oblast hudby alternativní Michal Schmidt, za divadelníky Eva Měřičková, za oblast taneční Jana Bohutínská, za literární časopisy Vladimír Pistorius a za časopisy výtvarné Marcela Stránská. Vedení ministerstva osvětlilo předsedům grantových komisí současnou neradostnou finanční situaci resortu; protože ale ministerstvo živou kulturu a živé umění podporovat CHCE a uvědomuje si, v jak svízelné situaci by se organizátoři některých projektů ocitli, došlo na závěr jednání k dohodě, že se resort pokusí během následujících dnů vyjednat a najít cestu, jak by mohly být prostředky na granty pro tuto oblast alespoň částečně navýšeny. Definitivní výsledek má být znám během příštího týdne.

  ///

  Ve své dnešní zprávě pak MK potvrdilo splnění svého slibu navýšit prostředky pro grantové programy:

  7. února 2013

  Ministerstvo financí přislíbilo po jednáních s ministerstvem kultury vydání souhlasu s tím, aby byla v rámci stávajícího rozpočtu MK uvolněna příslušná částka na posílení objemu finančních prostředků v těchto programech. Ministerstvo kultury tak plní to, k čemu se zavázalo na poradě s předsedy některých grantových komisí minulý týden.

  Viz:

  Vedení Ministerstva kultury jednalo s předsedy grantových komisí pro živé umění

  Ministerstvo kultury navýší prostředky na grantové programy

  Na i-DN jsme se této problematice věnovali zde: Jaký odkaz zanechá tato vláda?

  /pro i-DN vybrali a zpracovali her+ hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 7. února 2013

  Komentáře k článku: Je třeba vycházet z reálné situace rozpočtu MK

  1. Petr Pavlovský

   Petr Pavlovský

   Ačkoli jsem v obou kolech presidentské volby
   volil K. Schw., jsem nakonec do jisté míry rád, že nezvítězil.
   Dlouhodobě a mnohostranně nekompetentní jednání ministryně Aleny Hanákové, kterému nedovede či nechce učinit přítrž, ukazuje na jeho omezený cit pro potřeby občanů státu a na nedostatečnou akceschopnost. Cožpak mu nevadí zasedat s ní ve vládě, jejímž je místopředsedou?
   Bude-li to takhle pokračovat až do konce volebního období, stává se pro mne TOP 09 nevolitelnou.

   10.02.2013 (1.06), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,