Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Demonstrace s živými jogurty

  Ve čtvrtek 14. února od 16 hodin proběhne před budovou Ministerstva kultury ČR, Maltézské nám. 1, Praha 1 demonstrace proti  pokračující likvidaci živé kultury Ministerstvem kultury a vládou ČR v posledních letech. Protestovat se bude proti nezodpovědnému vedení resortu a především proti likvidačním škrtům, které mají zasáhnout oblast grantů na tzv. živou kulturu. Organizátoři vyzývají účastníky, aby sebou přinesli jogurt jako odpověď na otáku, co v roce 2013 zbude za živou kulturu.

  Situace mezi uměleckou obcí eskaluje od doby, kdy vyšlo najevo, že už tak nízká částka vyčleněná v uplynulých letech na granty pro živé umění má klesnout v letošním roce 2013 o dalších cca 100 milionů. Tento zásah lze označit za totální likvidaci celé živé kultury. Hlavními viníky této kritické situace jsou podle zástupců pořádající iniciativy Zachraňte kulturu 2013 ministryně Alena Hanáková a především pak její ekonomický náměstek Martin Sankot, oba z TOP09. Ministerstvo má vyšší rozpočet než loni, přesto někdo neodpovědně rozpočet sestavil tak, že dojde k likvidaci důležitých mezinárodně uznávaných projektů, festivalů, časopisů a k nenávratným škodám ve všech uměleckých oborech, uvádí zástupce iniciativy Adam Borzič. Zástupci iniciativy vzniklou situaci vnímají jako zásadní manažerské i politické pochybení a jako projev nekompetentnosti současného vedení ministerstva.

  Projekty tzv. živé kultury zahrnují nezávislé divadelní a taneční projekty, výstavy výtvarného umění, koncerty a festivaly, vydávání kulturních časopisů, autorská čtení, literární festivaly a mnohé další aktivity. Peníze na tyto projekty jsou rozdělovány v otevřených grantových soutěžích pomocí odborných grémií. Ministerstvo kultury ve snaze odvrátit protest umělců vyvěsilo minulý týden na svých webových stránkách informaci, že k navýšení prostředků na granty dojde – neuvedlo však žádnou částku.

  Demonstrace podle organizátorů proběhne za každých okolností. Chceme upozornit na dlouhá léta opomíjenou oblast živého umění a jeho permanentní podfinancování od roku 2008. Proto má demonstrace smysl, dodává zástupce iniciativy Adam Borzič. Právě částka srovnatelná s finanční podporou živé kultury v roce 2008 je pro členy iniciativy sumou, na niž požadují letošní granty navýšit.

  Iniciativa Zachraňte kulturu 2013 zároveň otevřeně vyjadřuje podporu ostatním odvětvím, na nichž se v posledních letech neblaze podepisují nekompetentní škrty současné vlády – ve školství, vědě, zdravotnictví a v sociální politice.

  Účast na demonstraci už přislíbilo mnoho zástupců kulturních organizací ze všech regionů České republiky. Petici Zachraňte kulturu 2013 podepsalo během týdne více než čtyři tisíce lidí a organizátoři už dostávají podpůrné reakce od sítí a organizací ze zahraničí.

  Odkazy:

  http://www.petice24.com/zachrate_kulturu_2013

  http://zachrantekulturu2013.tumblr.com

  http://www.facebook.com/ZachranteKulturu2013

  • Autor:
  • Publikováno: 12. února 2013

  Komentáře k článku: Demonstrace s živými jogurty

  1. Martin Bernátek

   Profilový obrázek

   Dobrý den,
   jaké je oficiální stanovisko redakce Divadelních novin k demonstraci, iniciativě Zachraňte živou kulturu a omezení financí MK na podporu živého umění?

   14.02.2013 (0.17), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

   • Josef Herman

    Josef Herman

    Dobrý večer,
    stanovisko DN k problému ministerských financí pro živou kulturu přinese komentář šéfredaktora v příštím čísle DN (vyjdou v úterý). Jinak vůči demonstracím či peticím žádná „oficiální“ stanoviska nezaujímáme, nezaujímali jsme a bohdá zaujímat nebudeme, reagujeme každý za sebe a samozřejmě o všech takových záležitostech referujeme a nabízíme prostor k debatám.

    15.02.2013 (2.33), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,