Divadelní noviny Aktuální vydání 16/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

16/2023

ročník 32
3. 10. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Obsah Divadelních novin 20/2013

  Kritický žebříček 20/2013 – Pražský divadelní festival německého jazyka

  Kritický žebříček 20/2013 – Pražský divadelní festival německého jazyka
  25. listopadu 2013 diskutujte

    5 zážitek / 4 nenechte si ujít / 3 je dobré vidět / 2 na vlastní nebezpečí / 1 vhodné pro derniéru Zuzana Augustová Jan Dehner Lenka Dombrovská Josef Herman Vladimír Hulec Vladimír Just Jan Kerbr Jan Kolář Kateřina Rathouská Marie Reslová Jana Soprová Lenka Šaldová Michal Zahálka Milan Uhde (Pokračování textu…)

  Kuchyňský dřez ke všemu

  Kuchyňský dřez ke všemu
  26. listopadu 2013 diskutujte

  Plzeňský festival Divadlo pravidelně navštěvuje čestný předseda Mezinárodní asociace divadelních kritiků AICT/IATC, britský kritik a zakladatel a šéfredaktor měsíčníku Theatre Record Ian Herbert. O festivalu píše do své revue. Již podruhé – tak jako loni – přebíráme jeho text v – jen z důvodu místa – redakčně o zahraniční produkce...

  Grotesky o lidech (a světě)

  Grotesky o lidech (a světě)
  26. listopadu 2013 diskutujte

  Fejetony Milana Lasici vydalo nakladatelství Listen v roce 2011 a teď, v roce 2013, jsou k mání s totožným titulem O lidech a lidech ve zvukové podobě na supraphonském CD. Čte samotný autor a čtyřikrát také Zdeněk Svěrák, který k albu napsal a namluvil i poněkud didaktickou předmluvu.

  Rozpad

  Rozpad
  26. listopadu 2013 diskutujte

  Přečetli jsme v Literárních novinách

  Umbilical Brothers: mimové spojení pupeční šňůrou

  Umbilical Brothers: mimové spojení pupeční šňůrou
  26. listopadu 2013 diskutujte

  V říjnu se na pódiu velkého sálu pražské Lucerny představili australští baviči The Umbilical Brothers. V Čechách byli poprvé. Tito zvláštní umělci jistě nikoli náhodou připomínají slavné dvojice z němých grotesek, jimiž se zjevně inspirují.

  Burza /

  Divadlo pod Palmovkou

  Divadlo pod Palmovkou
  26. listopadu 2013 diskutujte

  Transformace pražské divadelní sítě

  Burza /

  3SES3

  3SES3
  26. listopadu 2013 diskutujte

  Přinejmenším od Shakespeara víme, že touhu po pomstě si mstitelé často zaměňují s touhou po spravedlnosti. Jak vy samy rozumíte tomuto především mužskému projevu? A osobně: vám nikdy obě silné emoce nesplynuly v jedno?

  Burza /

  Nikagda nězabuděm!

  Nikagda nězabuděm!
  26. listopadu 2013 diskutujte

  Dva skladatelé, dva Magoři

  Burza /

  Herecká asociace informuje

  Herecká asociace informuje
  26. listopadu 2013 diskutujte

  Kdo se bojí J. Jiráskové… O. Čuříková (legendární redaktorka ČT) a M. Hradecká (archivářka ND) rozhořčeně zareagovaly na obsah knihy Kdo se bojí Jiřiny Jiráskové (s podtitulem Nemělo by se to říkat, ale …), sepsané Z. Šírovou, která o herečku pečovala v posledních týdnech života. K jejich protestu se připojila (Pokračování textu…)

  V hlavní roli komunikace

  Řekni něco
  26. listopadu 2013 diskutujte

  Na divadle nikdy nezáleží na tom, co se říká. Záleží na tom, jak se slovní spoje umělecky utvářejí tónickým spádem řeči. Již v životě je výrazem nejsilnějšího a nejhlubšího vzrušení nikoliv slovo, nýbrž neartikulovaný zvuk. Asi bych stručněji a přesněji nevyjádřil podstatu nové inscenace skupiny Boca Loca Lab s názvem Řekni něco než...

  Velcí i malí hrdinové

  Jidáš
  26. listopadu 2013 diskutujte

  Pražský divadelní festival německého jazyka 2013

  Zázraky se stávají

  Lucie Karlín
  26. listopadu 2013 diskutujte

  Nevěříte? Radím vám zajít do Hudebního divadla Karlín na nový muzikál Lucie – větší než malé množství lásky. Na představení o zoufalé víře v zázraky, o nikdy nekončícím, bolestném boji s tak nechápavým okolním světem a ještě více se svým nepokojným já, o odvaze vrhnout se do neznáma. Na představení, které se zázračně vymyká z...

  Nemajetnické světy kultur (No. 3)

  26. listopadu 2013 diskutujte

  Bylo-li cílem letošního festivalu Nad Prahou půlměsíc poznávání různých podob arabského divadla, pak nemohlo být na závěrečný den vybráno lepší dílo než komorní hra Alžířana Slimana Bennaïsse Proroci bez boha.

  DOK.TRIN nabízí experimenty s realitou

  27. listopadu 2013 diskutujte

  Premiérou scénické eseje Stefana Zweiga v adaptaci Martina Sládečka o dějinách plných rakviček Svět včerejška zahajuje v pátek v HaDivadle svou činnost nový brněnský divadelní soubor DOK.TRIN, platforma pro divadelní experimenty s realitou.

  Tip na pátek: Noc autorů

  26. listopadu 2013 diskutujte

  Nadační fond Cen Alfréda Radoka a agentura Aura-Pont pořádají čtvrtý ročník Noci českých a slovenských autorů, která se bude konat v pátek 29. listopadu v Divadle Na zábradlí. Výrazné režisérské osobnosti představí inscenovaná čtení finálových textů dramatické soutěže o Cenu Alfréda Radoka za rok 2012.

  Premiéra videoartu Benešův palouček

  28. listopadu 2013 diskutujte

  V neděli 1. prosince 2013 v klubu Rock Café představí Markéta Jindřichová a Ivan Tatíček svůj nový videoart Benešův palouček.

  Hitler, Stalin, Zeman, Klaus… Faust

  26. listopadu 2013 diskutujte

  PanzerFaust pražského Kabaretu Caligula je nesmírně radostná, chytrá, přitažlivě běsná inscenace. Je až s mrazivým podivem, jak se autoři trefili do symptomů doby.

  Nemajetnické světy kultur (No. 4)

  26. listopadu 2013 diskutujte

  Poslední den 5. ročníku festivalu Nad Prahou půlměsíc začal v neděli naučnou procházkou centrem Starého města nazvanou Prahou arabskou a zakončen byl v potemnělém sále Eliadovy knihovny čtením z díla Abú Bakra ibn Tufajla Živý, syn bdícího.

  Noční můry v HaDivadle

  02. prosince 2013 diskutujte

  Ode dneška mají návštěvníci a diváci HaDivadla možnost zhlédnout ve foyer divadla fotografickou výstavu HaDivadlo masek, masky v HaDivadle, která je věnována uplynulým pěti ročníkům brněnské Slavnosti masek, na níž HaDivadlo představilo své výtvarné kolekce.

  Cena Jarmily Jeřábkové do Maďarska

  30. listopadu 2013 diskutujte

  Nejlepší choreografie 13. ročníku Mezinárodního festivalu současného tance a tanečního divadla o Cenu Jarmily Jeřábkové předvedly maďarské a české tvůrkyně. Vítězem se stala maďarská choreografka a sólová tanečnice Eszter Heroldová, druhou cenu porota neudělila a třetí příčku obsadila česká choreografická debutantka Markéta Maia...

  Z deníku Teatropunkera: Ost-ra-var 2013 podruhé

  04. prosince 2013 diskutujte

  Potěšení stoupá a Gáborův decentní vzestup - dnes o inscenacích Slož mě něžně, Ženy a panenky a Smrtihlav.

  Z deníku Teatropunkera: Ost-ra-var 2013 poprvé

  29. listopadu 2013 diskutujte

  Po pauze, způsobené kratším pobytem na druhém břehu (čti v divadelním angažmá), se opětovně na čas vracím k zápiskům teatropunkerským. A kde jinde zahájit decentní comeback než na akci nadevše milené - Ost-ra-varu.

  Ostravské pikantnosti (No. 3/2)

  30. listopadu 2013 diskutujte

  Bezruči ukázali dva odlišné pohledy na problematiku partnerských vztahů. B. Vian varuje před nachlazením a plicní botanikou, D. C. Jackson varuje před kondomy z automatů. V Aréně se nebude kácet sad, bude se rovnou bourat. V divadle Jiřího Myrona se šermuje mezi jeptiškami a chrastí řetězy.

  Ostravské pikantnosti (No. 3/1)

  30. listopadu 2013 diskutujte

  Představení nejnovější dramatizace Vianovy kultovní Pěny dní od dramatizátora Petra Mašky a režisérky Anny Petrželkové zažili festivaloví diváci v pátek odpoledne v natřískaném Divadle Petra Bezruče.

  Ostravské pikantnosti (No. 2/2)

  29. listopadu 2013 diskutujte

  Zpravodajské stráže se střídají. Aréna odívá herečky do pohádkových kostýmů, NDMS zapaluje ohně bez kouře a v klubu Marley zkopávají nasraní herci lidem z hlavy půllitry.

  Ostravské pikantnosti (No. 2/1)

  29. listopadu 2013 diskutujte

  Druhý den letošního Ost-ra-varu nabídl opět zajímavý činoherní mix na velkých i malých scénách. I přes kvalitativní nevyváženost si tak ve čtvrtek přišel snad každý na své. O Slož mě nežně Billyho Roche v DAD a kabaretu Petra Sedláčka a kol. Zajíc v pytli ve Staré Aréně.

  Ostravské pikantnosti (No. 1)

  28. listopadu 2013 1 komentář

  První den letošního Ost-ra-varu, již tradiční čtyřdenní přehlídky nejpikantnějších počinů místních divadel, se rozběhl včera a hned zkraje uštědřil svým návštěvníkům pořádnou facku. Zahajujeme denní zpravodajství.

  Zápisník Jana Kerbra (No. 1)

  27. listopadu 2013 diskutujte

  Bývalý redaktor Divadelních novin Jan Kerbr si na i-DN otevírá svůj (nepravidelný) blog, v němž chce upozorňovat především na akce, které stojí stranou pozornosti. Tentokrát o dvou představeních o víkendu na Žižkově.

  Z deníku Teatropunkera: Ost-ra-var potřetí

  05. prosince 2013 diskutujte

  Bezruči útočí - dnes o skvostných inscenacích Pěna dní a Můj romantický příběh. A poznámka k odvrácené tváři Janusze Klimszy.

  V panoptiku masek vrostlých do tváří

  28. listopadu 2013 diskutujte

  Schopnost klamat, podvádět pro vznešené i mrzké cíle a bezskrupulózně manipulovat druhými je do lidské povahy zažraná snad od počátku věků. A právě tuhle pravdu v Horáckém divadle divákům sugestivně připomíná satirická komedie Deník ničemy.

  Alzheimer a králíci

  29. listopadu 2013 diskutujte

  Divadelní projekt Šest miliard sluncí Divadla D'EPOG (který vznikl v koprodukci s experimentálním prostorem Roxy/NoD) zpracovává „divadelně opomíjené“ téma Alzheimerovy choroby.

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 35)

  01. prosince 2013 diskutujte

  Velký audit na vás na všechny, jeden velký a konečný audit na ty vaše mocné rody! aneb Mudrování nad bídným blahobytem bídy, nad radostí tvorby a zmíráním radosti

  Obdivuji dílo scénografa Josefa Svobody

  01. prosince 2013 diskutujte

  Rozhovor s akad. arch. Vladimírem Kružíkem z architektonické a projekční kanceláře HELIKA o stavbě nového divadla v Plzni.

  V Dlouhé létá babička modrou vzducholodí

  02. prosince 2013 diskutujte

  Máte doma babičku, která se právě stala důchodkyní? Anebo takovou babičkou (případně dědečkem) jste? Pak si nenechejte ujít představení pražského Divadla v Dlouhé O líné babičce. Poznáte tam její sny a divadlo vám nabídne možnost, jak je realizovat.

  Halka na pokraji nervového zhroucení

  03. prosince 2013 diskutujte

  Popsat, co se na jevišti během představení – či spíš inscenované jevištní akci – trojice pražských hereček Halky Třešňákové, Petry Nesvačilové a Jaroslavy Pokorné S hlavou bez paty v Teatro Roxy/NoD děje, je téměř nemožné.

  Depresivní děti útočí

  03. prosince 2013 3 komentářů

  A máme je tu zase! Členové tajemného uskupení Depresivní děti touží po penězích se vloupali do zapomenutého klavírního sálu pražské koleje Švehlovka a zabydleli kdysi vznešený prostor legendárním francouzským filmem Loni v Marienbadu. Navštívit je můžete ještě dnes.

  Miloš Orson Štědroň: Dráždí mě všechno tak zvané

  Miloš Orson Štědroň
  26. listopadu 2013 diskutujte

  Miloš Orson Štědroň je talentovaný skladatel, libretista, hudebník, muzikolog a pedagog. Poprosila jsem nejmenovaného režiséra, aby o něm napsal pár slov. Slušně odmítnul, protože o M. O. Š. se prý nepíše lehko – je příliš inteligentní. Ani rozhovor se s ním nedělá lehko.

  Divadlo Kámen: Postřehy (No.1)

  26. listopadu 2013 13 komentářů

  Petr Macháček (vedoucí pražského Divadla Kámen) si na i-DN otevírá svůj esejistický blog. První díl věnuje úvahám nad vztahem obsahu a formy a výzvám, možnostem a úskalím "abstraktní činohry" aneb Vstoupení obsahu do formy v činoherním divadle.

  Zvěsti z Krytu (No. 18/1)

  02. prosince 2013 diskutujte

  K čemu svoboda slova? Odpověď je jednoznačná, ale nevyslovitelná, protože napsat, že k hovnu, by bylo neslušné. Cesta bez konce, volání vskutku marnéť aneb Vývoj spěje sice kupředu, a to je na tom právě to nejhorší, protože podivným směrem.

  Zvěsti z Krytu (No. 18/2)

  08. prosince 2013 diskutujte

  Je až k nevíře, jak bohatým repertoárem nectností všeho druhu vládne české herectvo, až je hrůznou radostí meditovat nad touto rozkvetlou loukou paumění! aneb O jednom z nejidiotštějších TV-seriálů Gympl s ručením o(b)mezeným, jehož superblbost dosáhla takové úrovně, že už se tím člověk nemůže ani pobavit.  Obsah,