Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Herecká asociace informuje

  Kdo se bojí J. Jiráskové… O. Čuříková (legendární redaktorka ČT) a M. Hradecká (archivářka ND) rozhořčeně zareagovaly na obsah knihy Kdo se bojí Jiřiny Jiráskové (s podtitulem Nemělo by se to říkat, ale …), sepsané Z. Šírovou, která o herečku pečovala v posledních týdnech života.

  K jejich protestu se připojila Herecká asociace s apelem na redaktory a vydavatele, aby opět zařadili do svých vydavatelských kodexů morálku, úctu, etiku a toleranci a nezneužívali pro svůj osobní zisk ty, kteří se v důsledku absence české legislativy nemohou bránit.

  … a V. Postráneckého Ve shodnou dobu informoval člen prezidia HA (a emeritní prezident HA) Václav Postránecký o snůšce nehorázností s cílem totální diskriminace, které otiskl časopis Moje šťastná hvězda v článku Postránecký zešílel? Článek jednostranně napadá hercovu schopnost a odvahu vyjadřovat se k aktuálnímu dění (například protestoval proti odvolání ředitele ND ministrem kultury – v den nástupu) a přitom zvládat početné náročné úkoly ve své herecké profesi.

  Prezidium HA i tento podnět zaslalo DN, aby redakce rozšířila spektrum diskriminovaných herců bulvárem v obsáhlejším materiálu.

  HA se obou napadených umělců oficiálně zastala a podnítí postup, jak tyto beztrestné akce bulváru napravit v kontextu s evropským právem i v ČR (aby k podobným excesům nedocházelo).

  Cena Thálie za herecký výkon v rozhlasové hře Poprvé v historii byla udělena tato cena za rozhlasové herecké mistrovství 7. 11. (v rámci zdařilého slavnostního večera 30. ročníku Prix Bohemia Rádio). Odborná porota pro rozhlasovou hru (z ČRo) vybrala pět hereckých výkonů.

  Prezidium z těchto pěti nominací potvrdilo nositele ceny: T. Medveckou, která byla oceněna za působivou zpověď Theodory Němcové (dcery slavné spisovatelky) ve hře Osamělé večery Dory N.

  Jiří Hromada
  prezident HA


  Komentáře k článku: Herecká asociace informuje

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,