Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Zprávy

  Cena Jarmily Jeřábkové do Maďarska

  Nejlepší choreografie v 13. ročníku Mezinárodního festivalu současného tance a tanečního divadla, který se konal ve dnech 22.-25. listopadu v pražském Duncan Centre a který je spojený s choreografickou soutěží pro původní taneční tvorbu o Cenu Jarmily Jeřábkové, předvedly podle výroku odborné poroty maďarské a české tvůrkyně. První cenu získala maďarská choreografka a sólová tanečnice Eszter Heroldová, druhou cenu porota neudělila a třetí příčku obsadila česká choreografická debutantka Markéta Maia Kuttnerová.

  CJJ_velke-logo

  Choreografická soutěž je určena mladým tvůrcům ze zemí střední a východní Evropy v začátcích jejich kariéry. Chce také připomínat osobnost Jarmily Jeřábkové (1912-1989), průkopnice moderního tance v bývalém Československu. Účastníci soutěží s jednou choreografií volnou a s jednou na některou ze skladeb současného autora, jehož vždy pořadatelé určí. Letos to byly skladby Lukáše Matouška. Skladatel byl přítomen po celou dobu soutěže a koncert z jeho děl byl – jak už je tradicí u těchto vybraných skladatelů zvykem – součástí závěrečného galavečera vítězů.

  Mezinárodní porota, kterou tvoří vedle zakladatelky festivalu Evy Blažíčkové publicistka Nina Vangeli a zahraniční hosté Jan Minařík, Marta Ladjanszki (HU), Joanna Lesnierowska (PL) a Milan Zvada (SK), vybírá vždy z festivalových představení až tři díla, která jsou oceněna Cenou Jarmily Jeřábkové. Zároveň jim je udělena odměna v celkové výši 130.000 Kč. Tato výhra musí být z poloviny použita na uvedení nového projektu. Premiéry nových tanečních projektů oceněných choreografů budou prezentovány v Divadle Duncan Centre u příležitosti zahájení dalšího ročníku festivalu v roce 2014.  Vítězové soutěže mají také možnost prezentovat své oceněné choreografie v divadelních prostorech visegrádských partnerů pořadatelů této soutěže – L1 Association v Budapešti, Art Station Foundation v Poznani a Zahrada v Bánské Bystrici.

  FOTO archiv

  Maďarská chreografka a tanečnice Eszter Heroldová. FOTO archiv

  Pořadatelé z prací 25 autorů, které na základě dodaných videí vyzvali do soutěže, vybrali pět finalistů – dva z ČR a po jednom ze Slovenska, Maďarska a Polska. Eszter Heroldovou jako vítězku porota vybrala na základě její choreografie hoME na Matouškovu hudbu a volnou kompozici Mátka. Porota ocenila vysoce osobitě vyjádřenou hluboce zakotvenou emoci mateřství, která dílo nese, důslednou promyšlenost kompozice díla, detailní artikulovanost a silnou, zároveň jemnou senzitivitu tanečního pohybu a silnou atmosféru, kterou přenáší tanečnice na diváky, uvedla předsedkyně poroty Nina Vangeli.

  FOTO archiv ZUŠ Horní Slavkov

  Markéta Kuttnerová. FOTO archiv ZUŠ Horní Slavkov

  Markétě Kuttnerové porota udělila třetí cenu. V jejím sólovém zpracování skladby Lukáše Matouška ocenila silnou jevištní prezentaci a energický taneční výraz; autorka uvedla také skupinovou choreografii Breath Control, v níž rozvíjí jí vlastní motiv umělého, snad mimozemského světa, zaznělo ve zdůvodněních poroty.

  Laureáti nastudují z peněz, které za ocenění získaly nová díla, která budou příští rok uvedena v divadle pražské konzervatoře Duncan centre. Od letošního ročníku soutěž přechází na režim bienále. Vedly nás k tomu především finanční důvody, ale bude to mít i své výhody. Dvouletá periodicita nám pomůže vybírat z širšího okruhu přihlašovaných prací a získáme i větší prostor pro prezentaci vítězných děl. Laureáti své choreografie předvedou také v partnerských divadlech zemí Visegrádské čtyřky, řekla zakladatelka soutěže i Duncan centra Eva Blažíčková.

  /Z více zdrojů pro i-DN zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 30. listopadu 2013

  Komentáře k článku: Cena Jarmily Jeřábkové do Maďarska

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,