Divadelní noviny Aktuální vydání 16/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

16/2024

ročník 33
1. 10. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza Zprávy

    DOK.TRIN nabízí experimenty s realitou

    Premiérou scénické eseje Stefana Zweiga v adaptaci Martina Sládečka o dějinách plných rakviček Svět včerejška zahajuje v pátek 29. listopadu HaDivadle svou činnost nový brněnský divadelní soubor DOK.TRIN, platforma pro divadelní experimenty s realitou.

    Barbara Herz. FOTO archiv

    Barbara Herz. FOTO archiv

    DOK.TRIN je nově vznikající uskupení tvůrčího tandemu režisérky Barbary Herz a dramaturga a překladatele Martina Sládečka. Tato dvojice se poznala v rámci studia na brněnské JAMU a jejich spolupráce byla kultivována řadou úspěšných školních i mimoškolních projektů, se kterými se zúčastnili divadelních festivalů (Studententheater festival Gronningen, XIII Triennial Coloquium of the SITM Giessen, FIST Bělehrad, ITS festival Amsterdam, Patriarcha Rudens Riga, Young Actors Week Salzburg, Pražské Quadriennale, Dream Factory Ostrava, Open Air Hradec Králové…).

    Podstatné pro jejich tvorbu jsou především zkušenosti z práce v zahraničí (stáž Barbary Herz na PWST v Krakově a Martina Sládečka na Universität Mozarteum Salzburg, kde obdržel za šestidílný dokumentární projekt „Salzburg. Erkundungen der Wirklichkeit“ Cenu spolkové země Salcbursko). Jejich společná práce nese rysy autorského, silně vizuálního divadla, ať už se jedná o dramatizace, koláže nebo netradiční interpretace textů se společenským a filosofickým přesahem. Oba tvůrci se zajímají o experimenty s formou a prostorem, divadelní stylizaci, postdramatické a dokumentární divadlo.

    Lucia Jagerčíková, Jiří Svoboda a Michal Bumbálek během zkoušek Světa včerejška. FOTO archiv DOK.TRIN

    Lucia Jagerčíková, Jiří Svoboda a Michal Bumbálek během zkoušek Světa včerejška. FOTO archiv DOK.TRIN

    Pod značkou DOK.TRIN se skrývá platforma pro divadelní experimenty s realitou, ať už v podobě průniků do různých forem dokumentárního divadla, divadelních esejů a práce s montážemi primárně nedivadelních textů. Nedílnou součástí DOK.TRIN je i teoretický výzkum dokumentárního divadla v rámci doktorského studia Barbary Herz na JAMU a odborné publikace a překlady Martina Sládečka.

    DOK-TRIN_svet-vcerejska_plakat-web-mensi-1

    První společnou inscenací v rámci DOK.TRIN je Svět včerejška s podtitulem Scénická esej o dějinách plných rakviček od rakouského spisovatele a humanisty Stefana Zweiga. Autor se ve svém posledním díle z válečného exilu v Persepolis, které dokončuje krátce před svou sebevraždou, chápe reality natolik objevným způsobem, že jeho Svět včerejška představuje cenný komentář ke světu dneška. Právě na tyto souvislosti se v přímých sděleních, přesně mířených otázkách i tragikomických či mrazivých metaforách zaměřuje první inscenace DOK.TRIN. Svébytným hlasem tohoto dialogu budou i dobové či původní fotografie Petra Francána. Premiéra se uskuteční 29. listopadu 2013 v brněnském HaDivadle.

    Druhou inscenací sezony pak bude výrazný dokumentární experiment, inscenované mezigenerační setkání AntiGone aneb Sokol? So cool! V projektu tematizujícím na mnoha významových rovinách pevnost a pružnost, ať už ve vztahu jedince a skupiny, potřeby či absence rituálů, tendencí vedoucí ke vzniku hrdiny apod., se setkají na pozadí známé antické tragédie nejstarší cvičenci Věrné gardy TJ SOKOL a mladí herci, studenti a absolventi JAMU. Premiéra je plánována na počátek dubna 2014 v brněnském divadle Stadec.

    Anna Stránská, DOK.TRIN

    • Autor:
    • Publikováno: 27. listopadu 2013

    Komentáře k článku: DOK.TRIN nabízí experimenty s realitou

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,