Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Obsah Divadelních novin 4/2013

  Rozrazil 5 – světla a stíny

  Postneonormalizace
  18. února 2013 Žádný komentář

  Cestu do Brna na „Provázek“ provázela v sobotu 25. ledna tohoto roku zvláštní atmosféra. Nelze ji při psaní o scénickém vydání páté série Rozrazilu pominout a zůstat chladnokrevně nad věcí. Sluší se připomenout, že to úplně první „číslo“ Rozrazilu vyšlo už před čtvrtstoletím a že se nedlouho po tom začaly dít věci, jež vyústily...

  Post-apokalyptické hledání Oidipa

  18. února 2013 1 komentář

  Trosky zrezivělého sloupoví, roztrhaný igelit, povalující se odpadky, pošmourno a prach, místo královského paláce stěna, na níž jsou ve smyčce pouštěny černobílé záběry souložícího páru – zralé ženy a mladého muže. Na jevišti pomalu přechází ženy a muži v šedém, zaprášeném oblečení a provolávají (jednotlivě i společně) věty o...

  Oidipús v zrcadlovém bludišti

  Oidipus
  18. února 2013 1 komentář

  Rezivějící železné konstrukce místy potažené roztrhaným igelitem coby novodobé sloupoví; namísto antikizujícího schodiště dva stupně z hrubého betonu; prach. Théby stižené morem jako postapokalyptický výjev. Scéna Nikoly Tempíra ke Glaserově inscenaci Oidipa vypadá úchvatně – hotový industriál. Přinejmenším tedy na fotografiích.

  Složitá cesta k Periferii

  Periferie

  Činohra Moravského divadla se po nástupu uměleckého šéfa Michaela Taranta snaží pravidelně uvádět českou divadelní klasiku. Tentokrát padla volba na Periferii Františka Langera, kterou v Olomouci nastudoval režisér Štěpán Pácl. Periferie je poměrně zásadní titul meziválečné dramatiky. Současní tvůrci se k ní ale obracejí spíše výjimečně, i...

  Temné otcovské znamínko

  Tetování

  První letošní premiéra spolku Kašpar pro mě byla „příjemným“ překvapením. Do svého repertoáru divadlo zařadilo silný, velmi skličující příběh o znásilňování dívky vlastním otcem. Hru Tetování německé autorky Dey Loher režisér Jakub Špalek již jednou zpracoval a před více než dvěma lety uvedl v ostravské Komorní scéně Aréna.

  Valova hadí bunda

  Valova hadí bunda
  18. února 2013 Žádný komentář

  Plzeňskou inscenaci Sestup Orfeův charakterizuje už scéna Karla Glogra. Chladná, neuspořádaná a rozlehlá plocha sice symbolicky podtrhuje odcizenost lidských vztahů, ale je velmi nevýhodná pro vytvoření dusné atmosféry v sobě uzavřeného konzervativního a rasistického jižanského městečka. Potřebné napětí mezi přicházejícím svobodomyslným Valem...

  Udělat z ničeho něco (o Josefu Janíkovi)

  Josef Janík a Roman Císař
  19. února 2013 Žádný komentář

  K stáru navenek připomínal Pánaboha z Hofmanova animovaného filmu Stvoření světa. V tom filmu inspirovaném kresbami karikaturisty Jeana Effela jsme mohli sledovat počínání dobráckého stařečka, který si stanovil (ať z rozmaru či z nudy) šestidenní plán na vytvoření „něčeho z ničeho.“ Stařeček, o němž je řeč, není animovaný, nýbrž...

  Dobře utajení andělé

  Andělé v Americe
  19. února 2013 Žádný komentář

  Úvahy posttelevizní

  Démon antikultury

  Démon antikultury

  Přečetli jsme v Literárních novinách

  Hrdina zůstal hrdinou, jsme okouzleni

  19. února 2013 Žádný komentář

  New York zimní a divadelní

  Varvara Fajer: Noc je nejtemnější před úsvitem

  Varvara Fajer

  Ruská dramatička a režisérka Varvara Fajer přijela loni v listopadu do pražského Divadla Komedie představit divadelní metodu dokumentárního divadla zvanou Verbatim, která je založena na práci s autentickými svědectvími. V posledních deseti letech se prosadila zejména v Rusku, konkrétně v experimentálním divadle Teatr.doc v Moskvě.

  Burza /

  Petr Našic: Vstupte!

  Petr Našic: Vstupte!
  19. února 2013 Žádný komentář

  Příběh fotografie – Jedno z mých nejdůležitějších setkání v životě bylo s Vlastimilem Brodským.

  Burza /

  3MIS3

  3MIS3
  19. února 2013 1 komentář

  V prezidentské kampani se angažoval nebývalý počet umělců, většinou na straně Karla Schwarzenberga, ale i Miloš Zeman získal zajímavá jména. Hodnotíte jejich aktivitu spíše pozitivně jako výraz občanské odpovědnosti, anebo s pokrčením ramen nad emotivně naladěným národem umělců?

  Burza /

  O lednici

  19. února 2013 2 komentáře

  Dva skladatelé, dva Magoři

  Burza /

  Ohlasy: Ad Antonín Jedlička, umělec vskutku zasloužilý, DN 22/2012

  Ohlasy: Ad Antonín Jedlička, umělec vskutku zasloužilý, DN 22/2012
  19. února 2013 1 komentář

  Paní Milada Matuchová-Svěráková dcera českého sedláka, 79 let, desinterpretovala svévolně můj text a podsunula mi něco, co jsem nenapsal a ani si to nemyslím. O „omývání“ A. Jedličky nemůže být řeči, o jeho charakteru či mravnosti jsem nenapsal ani slovo! Psal jsem jenom o tom, co jsem v souvislosti s ním přímo zažil, čeho jsem byl...

  Burza /

  Norské fondy podpoří divadla

  Norské fondy podpoří divadla

  Na webových stránkách www.norske­fondy.cz jsou postupně zveřejňovány aktuální informace o možnostech čerpání grantů v rámci programu „Podpora rozmanitosti v kultuře a umění v rámci evropského kulturního dědictví“ – Malé grantové schéma financované z Finančního mechanizmu EHP 2009–2014(16).

  Honzl, Voskovec a Werich II

  Těžká Barbora
  19. února 2013 1 komentář

  Voskovec a Werich už byli v té době skutečně hvězdy. Byli současně i silnými uměleckými osobnostmi s vyhraněným názorem na divadlo a se schopností budovat určitý divadelní styl. Je proto pochopitelné, že za tímto stylem stáli a chtěli mít poslední slovo v rozhodování o konečné podobě představení.

  Burza /

  Soucit i vášeň

  Nastasja Filippovna

  Zdánlivě nesourodým spojením lapidární jednoduchosti s tajemnou uhrančivostí se vyznačuje nejnovější inscenace Divadla U stolu. Šéf divadla a režisér František Derfler s pomocí Wajdovy adaptace Dostojevského Idiota publiku představil Nastasju Filippovnu.

  Opera stará, mladá, chudá i bohatá

  Orfeus a Eurydika, Národní divadlo Praha

  Tvorbu profesionálních operních scén představil od 3. ledna do 3. února v Praze 11. ročník Festivalu hudebního divadla Opera 2013 – bienále pořádaného od roku 1993 Jednotou hudebního divadla ve spolupráci se všemi zúčastněnými scénami. Myšlenka vždy po dvou letech přehlédnout v Praze kompletní domácí operní scénu se zrodila v době, kdy se vedla...

  Ceny mosteckého diváka 2012

  V pátek 15. února byli vyhlášeni vítězové tří diváckých kategorií Městského divadla v Mostě. Novinkou bylo předání Ceny pro absolutního vítěze z rukou prezidenta Herecké asociace Jiřího Hromady.

  Rozpočty se krátí i v rámci příspěvkových organizací MK

  Vyjádření Institutu umění – Divadelního ústavu k debatě o rozdělování rozpočtu Ministerstva kultury.

  Premiéry 5. 3. – 18. 3. 2013

  20. února 2013 Žádný komentář

  Převzato z databáze Divadelního ústavu / Institutu umění.

  Návrh transformace ND považujeme za maximálně fundovaný

  21. února 2013 1 komentář

  Situace kolem pražského Národního divadla se postupně hýbe kupředu. Přinášíme dvě aktuální oficiální zprávy o současném stavu: Stanovisko ministryně kultury k otevřenému dopisu odborových svazů Národního divadla a Tiskovou zprávu o ukončení stávkové pohotovosti herců i tanečníků ND.

  Clown Bilbo bloguje (No. 24)

  Demokracie pro všechny… pro stračenu na kolejích, pro delfíny v bazénech, pro… aneb Jak mi bylo po volbách smutně i radostně a jak jsme se Sylvií navštívili hrdý Albion.

  Mudrování nad divadlem (No. 4)

  21. února 2013 Žádný komentář

  Mudrování o tom, že v Brně na Orlí dělají studenti skvělé divadlo aneb Návštěva v novém stánku umění na představení muzikálu Taneční maraton.

  Zkáza EU i Fraška à la krab

  Centrum současné dramatiky vyhlásilo rezidenční program pro české a slovenské autory. Přihlásilo se celkem 10 dramatiků s 11 náměty na původní hru. Do rezidenčního programu byli vybráni Jiří Pokorný a Milan Šotek.

  Time Out Petra Pavlovského (No. 9/2013)

  24. února 2013 1 komentář

  Už čtyři měsíce se hraje v pražském Divadle Viola retropásmo, které má žánrově v pražském poválečném divadelnictví dlouhou tradici. Do Violy, která se letos v červenci dožívá abrahamovin, rozhodně patří.

  131. sezona Národního divadla je nachystaná

  Šestnáct premiér, téměř osmdesát repertoárových inscenací, řadu koncertů a dalších mimořádných akcí chystá pražské Národní divadlo pro sezonu 2013/2014.

  Symbol úsměvu je jednoduchý a všeobjímající

  Česká televize spustí 31. srpna dětský a kulturní kanál. Divadlu věnovala pondělí od 20 hodin.

  Ženy na sto novocirkusových způsobů

  24. února 2013 Žádný komentář

  Druhý ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu Fun Fatale, na němž se opět představí pouze ženy, bude probíhat od 28. února do 3. března v Klubu Mlejn v Praze.

  Návraty Margarety H. (No. 1)

  27. února 2013 1 komentář

  Režisérka a scenáristka Margareta Hrůza je dcerou divadelního scénografa Luboše Hrůzy. Narodila se a žije v norském Oslo. Do Čech se však po roce 1989 často vrací. A na i-DN si otevírá blog. Píše v něm o filmové trilogii Agnieszky Holland Hořící keř a českých prezidentských volbách.

  Z deníku teatropunkera (No. 3)

  25. února 2013 2 komentáře

  Brutální rvačky se zimními splíny! aneb O únoru, o nejnovější produkci KALD DAMU Všechno nejlepší, Phoebe Zeitgeist! a o tom, že s Letí neletím.

  Sardinky a laskonka

  01. března 2013 Žádný komentář

  Divadlo Husa na provázku obnovuje tradici svých spanilých divadelních jízd do Prahy - na legendární Baráčnickou rychtu na Malé Straně.

  Ženy na sto novocirkusových způsobů (No. 1)

  01. března 2013 Žádný komentář

  Včera v pražském klubu Mlejn začal druhý ročník festivalu Fun Fatale, jenž se tematicky zaměřuje na ženskou artistiku. Dámy a pánové, račte vstoupit!

  Krutě nevěrná holmesovka

  22. února 2013 1 komentář

  Dogmatičtí milovníci klasických holmesovek jistě budou chtít po zhlédnutí mosteckého Prokletí rodu Baskervillů aneb Pozor, zlý pes ubrat na pitoresknosti, situační komice a technické megalomanii.

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 5)

  28. února 2013 Žádný komentář

  Mudrování nad křtem knihy Milana Uhdeho Objevy pozdního čtenáře.

  Oblast živé kultury rozpočtově uzavřená není

  04. března 2013 1 komentář

  Výsledky aktuálního jednání zástupců iniciativy Zachraňte kulturu 2013 a grantových komisí se zástupci Ministerstva kultury ČR.

  Estonsko – země dramatu

  Estonská divadelní agentura uspořádala 18. února 2013 Úvodní seminář o estonské dramaturgii. Večer byl zahájen scénickým čtením hry Chvála slabikáře Andruse Kivirähka v režii Lídy Engelové.

  Nezařazené / ,

  Slušnost neznamená slabost

  20. února 2013 3 komentáře

  Kultura versus silná slova a slabé argumenty. Reakce ministryně kultury na článek politologa Lukáše Jelínka Žába na prameni otištěný v Právu v sobotu 16. února.  Obsah,