Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2024

ročník 33
28. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Návrh transformace ND považujeme za maximálně fundovaný

  Situace kolem pražského Národního divadla se postupně hýbe kupředu. Přinášíme dvě aktuální oficiální zprávy o současném stavu.

  Národní divadlo v zimě. FOTO archiv

  Stanovisko ministryně kultury k otevřenému dopisu odborových svazů Národního divadla

  Ministryně kultury Mgr. Alena Hanáková obdržela od zástupců odborových svazů Národního divadla výzvu k odmítnutí dokumentu Návrh transformace Národního divadla, který vypracoval expertní tým ustavený ministryní ve věci řešení problematiky této státní příspěvkové organizace.  

  Ministryně kultury sděluje odborovým svazům Národního divadla, že doporučení uvedená v tomto materiálu akceptovala, neboť v návrhu expertního týmu vidí cestu ke stabilizaci situace v Národním divadle.
  Ministryně kultury se domnívá, že návrh expertního týmu je formulován zcela srozumitelně, tzn. že všechny soubory Národního divadla budou působit v historické budově s českou operní, činoherní či baletní klasikou, sídlo Činohry bude i nadále ve Stavovském divadle, kde bude zároveň prostor i pro další soubory ND s repertoárem odpovídajícím tradici této budovy, a budova Státní opery bude působištěm Opery a Baletu. Proto obavy vyslovené ve výzvě odborových svazů ND ministryně kultury nepovažuje za odůvodněné.
  Výše uvedený materiál považuje ministryně kultury za doporučení a inspiraci pro nově jmenovaného ředitele Národního divadla Jana Buriana. Rozhodující však bude jeho vlastní koncepce o směřování a budoucnosti Národního divadla, kterou představí doc. Burian poté, co se důkladně seznámí se současným stavem, fungováním a všemi možnostmi této organizace. Konkrétní provozní řešení nemůže ministryně kultury předjímat, nicméně dosavadní profesní zkušenosti Jana Buriana považuje ministryně kultury za dostatečnou záruku profesionálního vedení, stabilizace i rozvoje naší první scény.

  Ministerstvo kultury ČR, 19. 2. 2013

  FOTO archiv

  Národní divadlo – tisková zpráva

  Herci i tanečníci ND ukončili po setkání s nově jmenovaným ředitelem stávkovou pohotovost

  Nově jmenovaný ředitel Národního divadla Jan Burian se dnes 21. 2. dopoledne sešel se souborem Činohry ND. Po zhruba hodinovém setkání herci ukončili stávkovou pohotovost a podpořili tak nastupujícího ředitele.

  Jan Burian deklaroval, že ve své práci vyjde ze závěrů expertního týmu Ministerstva kultury, které doporučují autonomizaci jednotlivých souborů a revizi právního statutu ND.

  Návrh transformace ND považujeme za maximálně fundovaný, říká Václav Postránecký. Vkládáme naději v Jana Buriana, že se mu podaří koncepci realizovat a uklidní tak situaci v našem divadle, dodává Jiří Štěpnička. Poslední kroky Ministerstva – sestavení expertního týmu a jmenování ředitele svědčí o pozitivní změně přístupu našeho zřizovatele k ND, doplňuje umělecký šéf Činohry Michal Dočekal.

  S nastupujícím ředitelem se včera sešel i soubor Baletu ND. Na základě setkání Jana Buriana se souborem věříme ve vyřešení problémů spojených s fungováním Baletu ND. Balet ND tímto ukončuje stávkovou pohotovost, potvrdil dnes umělecký šéf Baletu Petr Zuska.

  Jan Burian se funkce ředitele ND ujme k 1. srpnu 2013. V civilizované zemi bych po jmenování nastoupil do dvou let, současná situace ale žádá, abych předčasně opustil své milované divadlo v Plzni a nastoupil do ND dřív, uzavírá Jan Burian.

  Národní divadlo, Praha, 21. 2. 2013

  ///

  Převzato ze stránek MK: Stanovisko ministryně kultury k otevřenému dopisu odborových svazů Národního divadla a z TK Národního divadla

  ///

  Více informací na i-DN najdete zde:

  Vycházet z reálné situace souborů a provozu

  Národní divadlo je ve stávkové pohotovosti

  Pilíře koncepčního smeřování Národního divadla

  Jan Burian od srpna ředitelem ND

  Chce to změny, tvrdí komise

  Jan Burian bude pravděpodobně novým ředitelem ND

  /pro i-DN zpracoval hul/


  Komentáře k článku: Návrh transformace ND považujeme za maximálně fundovaný

  1. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   Zaměstnanci Nové scény Národního divadla
   ukončili 5. března stávkovou pohotovost. Rozhodli se tak po rozhovoru s nastupujícím ředitelem ND Janem Burianem, který jim slíbil, že minimálně tři roky na Nové scéně žádné změny nenastanou. Oznámil to mluvčí Nové scény Jan Plíhal. Ve stávkové pohotovosti naopak zůstávají členové orchestru a sólisté opery ND.
   Více na: http://www.divadlo.cz/nova-scena-narodniho-divadla-ukoncila-stavkovou-po

   09.03.2013 (3.59), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,