Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Chce to změny, tvrdí komise

  Komise odborníků, která se zabývala dalším směřováním pražského Národního divadla, navrhla změnu jeho právní subjektivity.

  Historická budova Národního divadla v Praze. FOTO archiv

  Forma příspěvkové organizace, která mimo jiné umožňuje okamžité odvolání ředitele ND, je podle expertů neudržitelná. Jediná možnost je podle nich forma akciové společnosti ve stoprocentním vlastnictví státu, všechny další alternativy vyžadují přijetí nového zákona. Stojí to v závěrečné zprávě komise. Ministryně kultury Alena Hanáková ji už zná, vyjádří se k ní až po svém návratu ze zahraniční cesty za týden.

  Transformací by vznikly právně, ekonomicky, správně i provozně samostatné soubory řízené řediteli, v jejichž kompetenci by byly veškeré umělecké a provozní záležitosti. Jako jediného kandidáta do konkurzu na ředitele ND komise ministerstvu doporučila – jak již jsme na i-DN informovali v textu Jan Burian bude pravděpodobně novým ředitelem ND – současného ředitele Divadla J. K. Tyla v Plzni Jana Buriana.

  Jako jediného kandidáta do konkurzu na ředitele ND komise ministerstvu doporučila současného ředitele Divadla J. K. Tyla v Plzni Jana Buriana. FOTO archiv

  Komise se shodla, že transformace ND na jinou právní subjektivitu by si vyžádala náklady. Situace ND, způsob jeho řízení, správy a financování, ale podle ní potřebuje změnu už dvacet let. Obtíže vyvrcholily sloučením souborů Státní opery se soubory opery a baletu ND. Rozhodnutí nebylo podle ní připraveno, a vznikl tak prakticky neřiditelný komplex zmítaný protichůdnými zájmy a představami a zbavený navíc ředitele.
  Krize vyvolaná odvoláním ředitele ND Ondřeje Černého se podle komise projevuje umělecky i ekonomicky a vyžaduje neodkladné řešení. V krizi je podle komise ale také komunikace mezi ministerstvem kultury a ND a ministerstvo by mělo splnit sliby ohledně peněz, které divadlo dostalo a na jejichž základě podniklo personální a mzdová opatření.

  Právní forma příspěvkové organizace nezajišťuje pro vedení divadla jistotu jeho mandátu a ani vyhlídky financování na dobu, která odpovídá plánování produkce takto prestižního domu. Přímé zásahy do řízení divadla ze strany státních orgánů musejí být zcela vyloučeny, říká komise a dodává, že to by právě měla zajistit nová právní subjektivita umožňující samostatnou existenci divadla i co nejvyšší míru autonomie jeho složek.
  V českém právním řádu ale podle odborníků neexistuje právní forma nahrazující příspěvkovou organizaci, která by s sebou nenesla značná rizika. Navrhují tedy zmíněnou akciovou společnost. Nejlepším řešením by pravděpodobně byl vznik nového právního subjektu zvláštním zákonem. To ale vyžaduje zdlouhavý legislativní proces a předběžnou politickou dohodu.

  Na přechodnou dobu, kdy ND ještě bude příspěvkovou organizací, navrhuje komise zřídit garanční radu pro Národní divadlo jako poradní orgán ministra. Funkční období garanční rady by nemělo být spojeno s funkčním obdobím ministra. Po skončení právní transformace práce garanční rady skončí.

  Materiál také uvádí, že prioritním úkolem nového ředitele ND bude řešit problémy v operním souboru vzniklém spojením Státní opery Praha a Opery Národního divadla. Koncepce ND počítá s tím, že stát provozuje a financuje jeden operní soubor.

  Materiál také řeší dislokaci souborů a předpokládá vytvoření společné servisní organizace zajišťující třeba výrobu kostýmů a dekorací, dopravu, obchod. Rekonstrukcí Nové scény navrhuje vyřešit problém chybějící činoherní scény pro moderní a současnou dramatiku.

  /převzato z Divadlo.cz/

  • Autor:
  • Publikováno: 22. ledna 2013

  Komentáře k článku: Chce to změny, tvrdí komise

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,