Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  131. sezona Národního divadla je nachystaná

  Ve foyeru na 1. galerii historické budovy pražského Národního divadla se dnes konala tisková konference, na které vedení divadla oznámilo dramaturgické plány všech souborů na sezonu 2013/2014.

  FOTO archiv


  Dramaturgie sezony se odvíjí mimo jiné od několika významných výročí, která jsou vázána na roky 2013 a 2014, konstatoval Václav Pelouch, dočasně pověřený ředitel Národního divadla.

  Dvousté výročí narození skladatele Giuseppe Verdiho připomene Národní divadlo jak premiérou nové inscenace opery Simon Boccanegra, tak slavnostním koncertem Verdi Gala. K významným výročím Richarda Wagnera (200 let
  od narození a 130 let od úmrtí) odkáže premiérou Tannhäusera na scéně Státní opery.

  Rok 2014 je vyhlášen Rokem české hudby. U této příležitosti uvede Národní divadlo například nové nastudování Janáčkových Příhod lišky Bystroušky, světovou premiéru nové komorní dokumentární opery Toufar od Aleše Březniny či baletní projektem s názvem Česká baletní symfonie II, který představí české choreografy tvořící na českou hudbu.

  V roce 2014 nelze opomenout sté výročí vypuknutí 1. světové války. Tomuto tématu se bude věnovat mimořádný mezinárodní projekt Činohry ND z dílny Roberta Wilsona s názvem 1914.

  K dalším významným projektům nové sezony patří například premiéra baletu
  Romeo a Julie v nové choreografii Petra Zusky, návrat české klasiky Strakonického dudáka na scénu Národního divadla v režii J. A. Pitínského
  či rozšíření operetního repertoáru na scéně Státní opery o jedno z nejslavnějších děl tohoto žánru, Lehárovu Veselou vdovu.

  Jsem přesvědčen, že nás čeká pestrá a úspěšná sezona, která z hlediska obchodních výsledků minimálně naváže na rok 2012, komentoval dramaturgické plány Václav Pelouch.

  V uplynulém roce vzrostly celkové tržby Národního divadla o 2,4 % oproti roku 2011. Ve Státní opeře, jež se stala k 1. 1. 2012 součástí ND, došlo k nárůstu příjmů z představení dokonce o 5,8 %. Souhrnně navštívilo představení Národního divadla 608 743 diváků, což se rovná 70% návštěvnosti.

  Jako každý rok Národní divadlo zahajuje 1. března prodej předplatného na novou sezonu. Pro předplatitele jsou opět připraveny mimořádné výhody jako garance stálého místa, nižší cena oproti běžnému prodeji a šance získat vstupenky
  bez čekání na běžně nedostupné tituly.

  Václav Pelouch, pověřen dočasně zastupováním funkce ředitele Národního divadla

  ///

  Umělecké vedení ND:

  Umělecký šéf Baletu Národního divadla: Petr Zuska

  Umělecký šéf Činohry Národního divadla: Michal Dočekal

  Umělecký šéf Opery Národního divadla: Rocc

  Ředitel Nové scény Národního divadla: Štěpán Kubišta

  /pro i-DN připravil hul/


  Komentáře k článku: 131. sezona Národního divadla je nachystaná

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,