Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Kontext Zprávy

  Symbol úsměvu je jednoduchý a všeobjímající

  Česká televize spustí 31. srpna 2013 dva tematické kanály – kanál pro děti a kanál o kultuře. Oba kanály budou sdílet jeden vysílací okruh. Mezi šestou a dvacátou hodinou poběží program dětského kanálu ČT:D, po osmé hodině večer dostane prostor kulturní kanál ČT art. Kulturní pořady získávají poprvé v historii České televize pravidelný prostor v hlavním vysílacím čase. Záměr spustit dětský kanál představil Petr Dvořák už ve své kandidatuře do funkce generálního ředitele.

  FOTO archiv ČT

  Spuštěním dětského a kulturního kanálu naplňuje Česká televize jednu z hlavních úloh veřejnoprávní televize, kterou v této podobě nemohou a ani do budoucna zřejmě nebudou moci plnit komerční stanice. Výlučné postavení České televize spočívá v tom, že přebírá zodpovědnost za obsahovou kvalitu, žánrovou pestrost a ucelenost programu. Rozšířením programové nabídky pro jednotlivé divácké skupiny a zvýšením diváckého komfortu současně ukazuje, že je moderní televizí veřejné služby, vysvětluje generální ředitel České televize Petr Dvořák a dodává: Naším cílem je mít v budoucnosti dva samostatně vysílající tematické kanály.

  ČT:D

  bude multižánrovým kanálem pro děti ve věku od 4 do 12 let. Jeho charakteristikou je obsahově bezpečný a věkově přiměřený program strukturovaný do stabilních programových oken. V pravidelném režimu nabídne zábavní a vzdělávací pořady, dětské filmy a pohádky, publicistiku, zahraniční dokumenty, dětské zpravodajství, sport a animaci. Denně půjde přibližně o deset pravidelných programových oken. ČT:D bude vysílat denně od 6 do 20 hodin. Vysílání zahájí v sobotu 31. srpna 2013.

  Dětský kanál České televize nabídne atraktivní a smysluplné pořady, včetně pořadů s přesahem do vzdělávání. Cílem dětského kanálu bude děti nejen bavit, ale i vzdělávat a nabídnout jak dětem, tak i jejich rodičům alternativu ke stávajícím komerčním stanicím pro děti a mládež, vysvětluje výkonný ředitel ČT:D Petr Koliha.

  Program ČT:D rozlišuje mladší a starší věkovou skupinu. Děti v předškolním a mladším školním věku najdou svůj program především v ranních a dopoledních hodinách. Ze stávajících pořadů uvidí například Kouzelnou školku, o víkendu Studio kamarád, z nových pak zábavně-populární vzdělávací pořady, zahraniční dokumenty o zvířatech nebo animace. Pro děti starší osmi let připravujeme pokračování Planety Yó, nové budou lifestylové a hudební pořady, hrané sitcomy a zábavně-vzdělávací pořady. Nadstavbou vzdělávacích a publicistických pořadů budou dětské zprávy z produkce zpravodajství České televize vysílané dvakrát denně.

  Název dětského kanálu pomáhaly České televizi vybrat děti, které oslovila ve skupinovém výzkumu. S ikonou a logem 😀 Česká televize pracuje také v titulcích, názvech pořadů a rubrik a upoutávkách. Výběr a grafické zpracování jména a loga vysvětluje Pavla Hromková, vedoucí Kreativy a designu České televize: Symbol úsměvu je jednoduchý a všeobjímající. Má pozitivní náboj, kterému rozumí i nejmenší děti. Je jasně identifikovatelný a přitom dokonale zapadá do dnešního světa technologií, kde ikony, piktogramy a grafika hrají velkou roli a ve kterém se naše děti tak obratně pohybují.

  Kultura poprvé uceleně a v hlavním vysílacím čase

  Na stejném okruhu jako dětský kanál bude vysílat denně od 20 hodin do půl druhé v noci kulturní kanál ČT art. Kulturní kanál nabídne pravidelná programová okna věnovaná jednotlivým oblastem kultury a umění. Poprvé v historii nabídne Česká televize ucelenou zpravodajskou relaci o kultuře s živými vstupy z akcí a dosud největší prostor pro diskusi uměleckých a kulturních elit v kriticky zaměřené talkshow vysílané každý všední den.

  Vysílání kulturních pořadů patří k jedné ze základních funkcí veřejnoprávního média. Zřízením vlastního kanálu získává kultura poprvé v historii České televize ucelený a pravidelný prostor v hlavním vysílacím čase, říká generální ředitel České televize Petr Dvořák. Koncepcí ČT art je vysílat kulturní pořady v tematických blocích, pracovat s kontextem, nabízet pestrost forem a stopáží a usilovat o zastoupení všech kulturních oblastí a oborů. Programová nabídka představí stávající pořady i nové formáty a akvizice.

  Samostatný kanál o kultuře přináší komfort především divákům, kteří budou moci vždy v pravidelných časech sledovat vysílání, které je zajímá. Z pohledu zpracování nabízí tvůrčí prostor. Jednotlivé pořady bude moci řadit do kontextu, aby na sebe tematicky navazovaly a doplňovaly se. Zároveň poskytne prostor řadě dnes okrajovějších témat a iniciativ. Svým programem a podporou kultuře se sám stane přínosem pro kulturní dění v zemi, vysvětluje Tomáš Motl, jmenovaný výkonný ředitel ČT art.

  Koncept programového schématu počítá s pravidelnými programovými okny, které divákovi pomohou se orientovat v celkové programové skladbě. Vysílání zahájí každý den ucelená zpravodajská relace o kultuře s živými vstupy z akcí. Zpravodajství doplní pravidelná každodenní publicistická a diskusní talkshow k tematům z vybrané oblasti kultury. Na zpravodajský pořad naváží každý den jiné tematické programové bloky.

  V pondělí získá hlavní vysílací čas divadlo v programovém okně s názvem Z první řady, v úterý současná česká hudba a pořady o výtvarném umění v programovém okně Galerie Kavky, ve středu dostanou prostor současné kulturní magazíny Artmix, 333 a Terra Musica, které doplní nový magazín o novinkách, trendech, a zajímavostech ve světových televizích Canale Grande. Čtvrtek bude patřit českému dokumentu a literatuře, pátek magazínu o filmu a novému průvodci kulturním Českem, Evropou a světem s názvem Kulturní bedekr. Sobotní komponované večery s názvem Je nám ctí budou věnované osobnostem, tematům nebo význačným akcím z oblasti kultury. Vysílání ukončí kontaktní pořad s hudbou a slovem Tečka sobotní noci. Neděle bude patřit světovému artovému filmu v původním znění a klasické hudbě.

  Novinkou, na kterou se velmi těšíme, bude také zařazení programového okna na pondělní večer, v němž se bude střídat slovenské okno s ukázkami ze současné studentské tvorby, uzavírá Tomáš Motl.

  Programové schéma kulturního kanálu ČT art vzniká v úzkém kruhu odborníků České televize, kteří své záměry diskutují se zástupci odborné veřejnosti i ministerstva kultury.

  21. 02. 2013

  Michaela Fričová, tisková mluvčí ČT

  Česká televize

  Tiskové oddělení Kavčí hory, 140 70 Praha 4 T: +420 261 133 312 F: +420 261 218 599 E: [email protected] www.ceskatelevize.cz/press RSS: www.ceskatelevize.cz/rss/tiskove-zpravy


  Komentáře k článku: Symbol úsměvu je jednoduchý a všeobjímající

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,