Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Ženy na sto novocirkusových způsobů

  Ženy létající ve vzduchu, ženy houpající se na šále, ženy visící na kruhu i hrazdě, ale občas i ženy chodící a tančící na zemi. Zkrátka ženy na sto novocirkusových způsobů. To je letošní Fun Fatale!

  Jana Korb v projektu Paper Dolls FOTO ARCHIV FESTIVALU

  Letos se koná druhý ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu Fun Fatale. Festival, na němž se opět představí pouze ženy, bude probíhat od 28. února do 3. března v Klubu Mlejn v Praze. Na festivalu se představí zahraniční i české akrobatky. Po zahájení festivalu vystoupí Jana Korb z Německa se svými spolupracovnicemi a inscenací Vintage! Women! Varieté!, které vás zavede do doby prvních slavných akrobatek. Dánská pozemní akrobatka Moa Prescott vás v projektu Zenith am/fm vezme na výlet do vašeho ega a do zákoutí samoty. Duo italských akrobatek UnA ViA Company využije v krátkém kuse s názvem Leave it! inspiraci biblickým příběhem o neposlušné a svéhlavé Lilith. Originální Pepper-Choc Duo se pokusí ukázat, že i v harmonii se soustředí velké množství energie. Snad se jim podaří vytvořit harmonii na jevišti i v sále v Energy in Harmony.

  V sobotu 2. 3. uvede český soubor TeTy premiérový projekt Bedřich, který bude akrobatickým bojem o vyvoleného dvou neústupných dam. Švýcarsko-britské duo Lucie N`Duhirahe a Francesca Hyde (soubor Collectif and then…), které spolupracuje s kulturním domem Mlejn i souborem Cirkusu Mlejn na řadě inscenací a workshopů, uvede vystoupení s názvem Damico & Waters Circus. Podium sice nebude plné divokých uvířat a stovek kubánských artistů, ale o pořádnou show se temperamentní akrobatky hravě postarají.

  V sobotu večer čeká diváky ještě specialita letošního festivalu. Tou bude open-stage show složená ze samostatných čísel profesionálních akrobatek. Těšit se můžete na britské trio Mimbre a ukázku z jejich vystoupení Until now s hand to hand akrobacií, Lucie N´Duhirahe na chinese pole, Cirkus Mlejn se známým duem na visuté hrazdě i další soubory.

  Nedělní, závěrečný večer festivalu, nabídne hned dvě vystoupení. Prvním z nich bude filosofické klaunské představení švédské umělkyně Kajsy Bohlin s názvem Reality´s Neighbour (Soused reality). Kajsa Bohlin, akrobatka a básnířka, bude prostřednictvím taneční akrobacie i objektové manipulace zjišťovat, jak je to vlastně s naší realitou, a jak se smířit s tím, že věci nejsou vždy tím, čím se zdají být. Celý festival zakončí český soubor Amanitas fire theatre vystoupením s názvem (či spíše kódem) Cirkus Galaxie NGC 2997. Zde se již realita neřeší. Amanitas fire theatre nás přenesou na nejjasnější galaxii vzdálené na 40 milionů světelných let od konstelace Antilie, kde pluje podivuhodný vesmírný cirkus, který je světem sám pro sebe.

  Nový cirkus ale není jen pro dospělé! Proto bude v neděli 3. 3. od 15.00 na programu projekt pro děti s názvem V peřinách nad Mlejnem. Česká režijně dramaturgická iniciativa Mikroskop op přinese magickou, lehce akrobatickou pohádku pro celou rodinu o uspávacích skřítcích, velikém přátelství a naději odehrávající se na vysněné posteli. Závěrečné představení prozatím zůstává na přání protagonistů v tajnosti.

  Kromě hlavního programu nabídne festival Fun Fatale bohatý doprovodný novocirkusový program. Na návštěvníky čekají tři workshopy s profesionálními zahraničními akrobatkami. První z nich se zaměří na Cloud swing (prověšené lano) a jeho lektorkami budou Lucie N`Duhirahe a Francesca Hyde. Workshop Jumping rope (švihadlo) bude určen především pro děti, ale účastnit se jej mohou i dospělí s duší dítěte. Třetím workshopem je Hand to hand neboli párová akrobacie. Akrobacií ve dvou i třech nás provedou akrobatky britské skupiny Mimbre.

  Více informací najdete na stránkách festivalu:www.funfatale.cz

  • Autor:
  • Publikováno: 24. února 2013

  Komentáře k článku: Ženy na sto novocirkusových způsobů

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,