Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Obsah Divadelních novin 16/2013

  V temnotě se lépe slyšíme

  Jan Klata
  02. října 2013 Žádný komentář

  Debata s Janem Klatou

  Marko Ivanović: Nechci být skladatel, co taky umí dirigovat…

  Marko Ivanović
  02. října 2013 Žádný komentář

  …říká dirigent a hudební skladatel Marko Ivanović. Narodil se v Praze do česko-srbské rodiny, dětství prožil v Srbsku, mluví perfektně česky a zná dobře zdejší prostředí. V patnácti přesídlil do Prahy studovat konzervatoř, na pražské HAMU absolvoval skladbu a dirigování.

  Miroslav Bambušek: Aby oheň nepřestal hořet

  Miroslav Bambušek: Aby oheň nepřestal hořet
  02. října 2013 Žádný komentář

  S režisérem, představitelem českého divadelního industriá­lu Miroslavem Bambuškem jsme dlouholetí přátelé. Jeho divadelní a společenské aktivity sleduji od jeho počátků v Lounech koncem 90. let. Letos na podzim uzavřel inscenací Ropa v Automatických mlýnech v Pardubicích další etapu své umělecké práce.

  Viděno ovocnářsky

  Viděno ovocnářsky

  Přečetli jsme v Literárních novinách

  Antropologické konstanty zadku aneb Dance goes queer

  X-on
  03. října 2013 Žádný komentář

  Letošní plakáty vídeňského festivalu nového tance ImPulsTanz byly výjimečně provokativní. Na jednom seděl naštvaný nahý faun – bulharský tanečník Ivo Dimchev, který vytrvale a hlasitě tematizuje homosexualitu a transvestismus, na jiném dřepěl velký nahý ženský zadek nad jehlovými podpatky.

  Martyn JacQues: Živým věřit nemůžete

  Martyn JacQues: Živým věřit nemůžete
  03. října 2013 Žádný komentář

  Martyn Jacques je textař, skladatel, zpěvák a hráč na harmoniku a klávesové nástroje londýnské kultovní kapely Tiger Lillies, jež od svého vzniku koncem 80. let často vystupuje v Česku. V posledních letech především v pražské Arše – naposledy 20. září.

  Minor včera a dnes

  Minor včera a dnes
  03. října 2013 Žádný komentář

  Transformace pražské divadelní sítě

  Burza /

  3SES3

  3SES3
  03. října 2013 Žádný komentář

  V Indii odsoudili čtyři muže k trestu smrti za znásilnění studentky (s následkem smrti). Považujete tento trest za přiměřený a mající odstrašující účinek?

  Burza /

  Tři sirky k podpalu

  Tři sirky k podpalu
  03. října 2013 Žádný komentář

  Dva skladatelé, dva Magoři

  Burza /

  Klesnout ke snu

  Klesnout ke snu
  03. října 2013 Žádný komentář

  Poslech alba hudebního experimentátora Jana Jeřábka, jinak též doktora kulturní antropologie, psychologa a grafologa Otisky příběhů ze snů vyžaduje změnu běžného vědomí. Album s tklivě temným Měsícem na obalu je tajemné a podivuhodné. Za zvuků ambientní hudby na něm různé osobnosti české hudební a performanční scény vyprávějí sny. Jejich...

  Burza /

  Karel Höger odpočívá na Slavíně

  Karel Höger odpočívá na Slavíně
  03. října 2013 Žádný komentář

  Herecká asociace informuje

  Burza /

  Příští vlny jara a zimy (No. 6)

  03. října 2013 Žádný komentář

  Režisérka a iniciátorka přenosu her Cerlose Be do českého prostředí Apolena Vanišová uvedla jeho hru Prší krávy (pod názvem Zavřeno kvůli soukromému večírku) společně s Petrem „Krushou“ Krušelnickým aka Antenou v prostoru Galerie Trafo.

  Příští vlny jara a zimy (No. 7)

  04. října 2013 Žádný komentář

  Vladimír 518 se v komponovaném pásmu Můj pes má hlad ponořil do vlastní tvorby jako dlaň do srsti mastifa. Spolu s Davidem Vrbíkem v hodinovém pásmu představili průřez staršími texty ve formálně strohém výstupu. Se zcela odlišnou produkcí v rámci multimediálního večera poté vystoupil ve své solo-performanci Anna 2V2A n11 Petr „Krusha“...

  II. pád chystá velkolepou Otvíračku

  04. října 2013 Žádný komentář

  V hollywoodském stylu hodlá brněnské divadlo II. pád představit v úterý 8. října své nové působiště v Café Soma na bulváru Jana Uhra.

  Příští vlny jara a zimy (No. 8)

  05. října 2013 Žádný komentář

  Šest lesknoucích se zrcadel, tradičně připravených Petrem Niklem, se postupně dostalo do ruky další vlně lidí, kteří se významným způsobem zasloužili o rozkvět české alternativní kultury. O slavnostním večeru píší dvě autorky - Tereza Hýsková a Klára Zindulková.

  Příští vlny jara a zimy (No. 9)

  06. října 2013 Žádný komentář

  Druhá festivalová sobota s příznačným podtitulem NEXT mohla ukázat, co bude v alternativním umění oním „příštím“. V odpolední části programu se představila studentská sestava z Divadla La’my, mladá performerka Veronika Dombrovská a nestálý soubor pod vedením režisérky Janky Micenkové.

  Příští vlny jara a zimy (No. 10)

  06. října 2013 1 komentář

  V sobotu byla na ...příští vlně/next wave... uvedena také inscenace Boj černocha se psy slovenského režiséra Jána Mikuše. Potěšení z dobrého inscenačního výsledku takto náročné hry Koltése je o to větší, že ji přivezlo neprofesionální divadlo.

  Příští vlny jara a zimy (No. 11)

  Předposlední den festivalu ...příští vlna/next wave... byl věnován bardům. Odcházející kurátor festivalu Vladimír Hulec sezval na tento večer tvůrce, které lze považovat za "klasiky" alternativního divadla.

  Premiéry 15. – 31. října 2013

  14. října 2013 Žádný komentář

  Převzato z databáze Divadelního ústavu / Institutu umění v Praze

  Žofín ožil popadesáté hudbou a tancem

  13. října 2013 Žádný komentář

  Včera začal Mezinárodní festival České televize Zlatá Praha. Jeho jubilejní 50. ročník se koná na Žofíně do středy 16. 10. Vstup na festival i sledování vybraných programů jsou zdarma přístupné široké veřejnosti.

  Alex Švamberk: Nechávám lidi svobodně mluvit

  06. října 2013 5 komentářů

  Na festivalu ...příští vlna/next wave... měla premiéru performance AVA´n´GARDE: Akce K. Přinášíme rozhovor s jejím autorem Alexem Švamberkem nejen o tomto projektu ohlížejícím se za československou účastí v korejské válce.

  Zločin a trest na židovský způsob

  03. října 2013 1 komentář

  Stanislav Zindulka se poprvé potkává na jednom jevišti se svým synem Jakubem. V Divadle v Řeznické, které aktuálně uvádí jednoaktovku Benjamina Kurase Vražedný pátek, se Jakub Zindulka představuje prvně i jako režisér.

  4+4 dny v Paláci U Stýblů

  07. října 2013 Žádný komentář

  Festival 4+4 dny v pohybu vás zavede do Paláce U Stýblů, taneční Indie, rebelujícího Řecka, poválečného Dobronína nebo mezi prostitutky na „Václaváku“.

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 30)

  07. října 2013 Žádný komentář

  Denně chodím Brnem do sklepení studentské Marty na zkoušky slavné hry Wiliama Shakespeara aneb Mudrování nad sešlostí těla s duchem krále Hamleta, divadelní akustikou a bezradností státu

  Londýnská rozvědka (No. 2/2013)

  Co se Britům nedá upřít, je jejich péče o marginalizované skupiny. A divadlo vznikající na půdě rozmanitých komunitních celků je často účinným integračním nástrojem. Na jaře jsem zaznamenala hned dvě produkce shodně se zabývající traumaty války...

  Zvěsti z Krytu (No. 17/1)

  12. října 2013 Žádný komentář

  Co nebo kdo je lid? otázal jsem se sám sebe aneb V nevolném čase se věnuji vcelku dosti nesmyslné činnost. První část delšího pátrání po tom, co znamená termín "lid".

  Po(c)hyby současného umění (No. 2)

  14. října 2013 2 komentáře

  Pár slov o historii Paláce U Stýblů, kde se letošní festival 4+4 dny v pohybu koná, o výstavě Problem Is Here a o prvním uvedení performance Missing skupiny pěti (bývalých) pražských performerek Seconhand Women.

  Po(c)hyby současného umění (No. 1)

  13. října 2013 Žádný komentář

  O první zahraniční produkci letošního ročníku 4+4 dnů v pohybu se postaral italský soubor MOTUS, který má s festivalem zvláštní vazbu. Jak připomněl kurátor Pavel Štorek, vystoupení souboru v Praze v roce 1999 bylo jejich vůbec první zahraniční produkcí.

  S nezlomným odhodláním

  11. října 2013 Žádný komentář

  Britský dramatik českého původu Tom Stoppard převzal v pondělí prestižní cenu PEN/Pinter Prize za odhodlané prosazování pravdy. Spolu se Stoppardem cenu obdržela také běloruská novinářka Irina Chalipová.

  Spravedlnost je jen na jevišti

  14. října 2013 Žádný komentář

  Prázdná scéna, na ní klavírní křídlo a herci. To jsou základní rekvizity inscenace mladého slovenského režiséra Lukáše Brutovského Parazit – Umění prorazit, kterou na jaře uvedlo Divadlo Andreja Bagara v Nitře.

  Příští vlny jara a zimy (No. 12)

  11. října 2013 5 komentářů

  Úplný závěr pražské části festivalu …příští vlna/next wave… patřil už jedenácté předpremiéře (slovy režiséra Petra Boháče) inscenace Antiwords souboru Spitfire Company. Předchozí díly festivalových zpravodajství najdete v sekci Seriály a blogy nebo v rubrice Festivaly.

  Ceny Alfréda Radoka příští rok nebudou

  05. října 2013 8 komentářů

  Nadační fond Cen Alfréda Radoka neudělí ceny za divadelní a dramatickou tvorbu za rok 2013. Kontinuitu předávání Cen, jež začala v roce 1995, se rozhodl přerušit na jeden rok a za tu dobu vypracovat jiná pravidla pro výběr oceněných.

  Divadlo Plzeň 2013 – Středoevropské divadlo hledá talent

  Divadlo Plzeň 2013 – Středoevropské divadlo hledá talent
  02. října 2013 Žádný komentář

  Mezinárodní festival Divadlo 2013 nabízející čtyři a s tzv. off-programem až osm představení denně byl náročným maratonem i pro otrlé divadelní harcovníky. A byla to opět – pro českého diváka vzácná – příležitost k výhledu za naše divadelní humna do evropského, či spíše středoevropského prostoru.

  Další divadlo pod kuratelou

  10. října 2013 Žádný komentář

  Rada města Ústí nad Labem odvolala bez varování a vysvětlení správní radu Činoherního studia a ani jí to nedala vědět. Místo dosavadních členů politici dosadili zástupce města. Může to být krok ke spojení činohry s další ústeckou scénou, Severočeským divadlem.

  Moje doteky s divadlem III

  Moje doteky s divadlem III
  03. října 2013 1 komentář

  Šestnáct let s Ungeltem A jak přišel do mého života Ungelt? Bydlely jsme jeden čas ve stejném domě s publicistkou Slávkou Kopeckou, ta za mnou jednou v roce 1996 přišla a začala vyprávět o malinkém divadelním prostoru, který zřizuje Milan Hein, bratr Marty Skarlandtové, že prý by mě rád poznal a chce mi nabídnout hostování. […]

  Kritický žebříček – Mezinárodní festival Divadlo Plzeň 2013

  Kritický žebříček – Mezinárodní festival Divadlo Plzeň 2013
  02. října 2013 Žádný komentář

  5 zážitek / 4 nenechte si ujít / 3 je dobré vidět / 2 na vlastní nebezpečí / 1 vhodné pro derniéru Arvand Ashtaray (Írán) Walter Annuß (Německo) Jan Císař Zuzana A. Ferusová (Slovensko) Ian Herbert (Velká Británie) Andrzej Churski (Polsko) Jan Kolář Ruth Tonn Mendelson (Izrael) Karol Mišovic (Slovensko) Kamelia Nikolova (Bulharsko) Martin Porubjak...

  Dědova mísa

  Dědova mísa
  03. října 2013 Žádný komentář

  Olžas Sulejmenov není v Česku nějak zvlášť známý. Je to škoda. Olžas Sulejmenov je kazašský rusky píšící básník, vědec a diplomat – ještě nedávno byl vyslancem Kazach­stánu v UNESCO. Přečetl jsem, přesněji řečeno, zhltal jsem v létě jeho knihu Az i Ja. Připomíná to Asii, ale je to současně ruská slovní hříčka s prvním písmenem...  Obsah,