Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  S nezlomným odhodláním

  Britský dramatik českého původu Tom Stoppard převzal v pondělí 7. října prestižní cenu PEN/Pinter Prize za odhodlané prosazování pravdy, kterou získal v červenci.

  FOTO FELIX CLAY

  Tom Stoppard, winner of the 2013 Pen Pinter prize. The judges praised his ‚courage and truthfulness, [and] determination to tell things as they are‘. FOTO FELIX CLAY

  Cena se udílí na počest Harolda Pintera, slavného dramatika a držitele Nobelovy ceny, který zemřel v prosinci 2008. Jako spoludržitelku ceny vybral Stoppard běloruskou novinářku Irinu Chalipovou. Harold byl jedním z důvodů, proč jsem začal psát hry, reagoval spisovatel podle anglické pobočky celosvětového sdružení spisovatelů PEN na udělení ceny. Jeho práce byla v popředí mých myšlenek o divadle pár let předtím, než jsem se pokusil v roce 1960 napsat hru, dodal tehdy.

  Cena PEN/Pinter Prize se každoročně udílí spisovateli britské národnosti nebo žijícímu v Británii, který ve svém díle pokračuje v tom, co Harold Pinter přednesl v projevu při převzetí Nobelovy ceny. Podle Pintera by měl autor nahlížet na svět s nezlomným odhodláním ukázat skutečnou pravdu.

  Irina Chalipová. FOTO FREDRIK WADSTRÖM

  Irina Chalipová. FOTO FREDRIK WADSTRÖM

  Spolu se Stoppardem cenu obdržela také běloruská novinářka Irina Chalipová, která je kvůli nezávislé žurnalistice pronásledována režimem prezidenta Alexandra Lukašenka. Zahraničního spolunositele ceny každoročně vybírá sám její britský laureát. Jsem hrdý na to, že sdílím cenu s touto odvážnou reportérkou, řekl na slavnostním večeru v Britské knihovně v Londýně Stoppard. Během večera se předčítaly ukázky z jeho her.

  Tom Stoppard, Václav Havel a Harold Pinter v roce 2006. FOTO RICHARD YOUNG

  Tom Stoppard, Václav Havel a Harold Pinter v roce 2006. FOTO RICHARD YOUNG

  Sir Tom Stoppard se narodil 3. 7. 1937 jako Tomáš Sträussler ve Zlíně do asimilované židovské rodiny lékaře Baťovy nemocnice. Těsně před nacistickou okupací rodina uprchla do Singapuru, po napadení Singapuru Japonskem se Tomáš s matkou a starším bratrem přesunuli do Indie. Roku 1945 se matka provdala za britského důstojníka Kennetha Stopparda a rodina se přestěhovala do Anglie.

  Více na

  Tom Stoppard wins PEN/Pinter Prize

  Tom Stoppard Winner Pen Pinter

  Tom Stoppard Pinter Pen Prize

  /Z Divadlo.cz převzal a upravil hul/

   

  • Autor:
  • Publikováno: 11. října 2013

  Komentáře k článku: S nezlomným odhodláním

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,