Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Žofín ožil popadesáté hudbou a tancem

  Mezinárodní festival České televize Zlatá Praha oslavil včera, v sobotu 12. října, padesáté výročí. Při té příležitosti přiváží do našeho hlavního města největší hvězdy tanečního i hudebního světa. Bratry Bubeníčkovy, choreografa Johna Neumeiera i bývalého hudebního poradce nizozemské královny.

  goldenprague_banner_180x250

  Návštěvníci festivalu budou moci za čtyři dny zdarma zhlédnout takřka devadesát snímků, které se utkají o titul Grand Prix Golden Prague.

  Zlatá Praha je jediným festivalem u nás, který pořádá Česká televize. Za padesát let své existence si vydobyla prestižní pozici na světové festivalové scéně, navštěvují ji uznávaní odborníci a svá díla přihlašují tvůrci z mnoha zemí. Vedle Prix Italia a Rose d´Or patří k nejstarším televizním festivalům na evropském kontinentě. Nejinak je tomu i letos, kdy slaví zlaté výročí. Návštěvníkům představíme devětaosmdesát snímků s hudební či taneční tematikou, které do soutěže poslali tvůrci z celkem dvaceti zemí. Českou republiku zastupuje sedm snímků, například dokumenty o české primabaleríně Darii Klimentové, šéfdirigentovi Jiřím Bělohlávkovi nebo hudebním skladateli Miloši Štědroňovi, vybírá z příspěvků ředitel festivalu Vítězslav Sýkora.

  Soutěžní projekce v sále Žofína. FOTO archiv ZP

  Soutěžní projekce v sále Žofína. FOTO archiv ZP

  Návštěvníci festivalu se mohou během letošního ročníku Zlaté Prahy setkat se světově proslulými osobnostmi, které k nám přijedou představit to nejlepší ze své tvorby. A to bez nutnosti pořídit si lístek či rezervaci, vstup na festival je totiž volný. V neděli 13. října od osmi hodin večer tak budou mít všichni na Žofíně možnost potkat Jiřího a Ottu Bubeníčkovy, hvězdy taneční scény a sólisty baletů v Hamburku a v Drážďanech. Přijít mohou i ti, které zajímá taneční legenda John Neumeier, dlouholetý ředitel a choreograf Hamburského baletu. Hvězdné složení má i pětičlenná porota festivalu, skládající se z předsedů porot let minulých. Kromě ředitele České filharmonie Davida Marečka se na výběru vítězných snímků bude podílet také například konzultantka britské královské opery Covent Garden či bývalý hudební poradce nizozemské královny Beatrix.

  V individuálních boxech si divák může vybrat projekci dle svého výběru. FOTO archiv ZP

  V individuálních boxech si divák může vybrat projekci dle svého výběru. FOTO archiv ZP

  Tanec ve videotéce

  Stěžejní část festivalu, individuální projekce filmů, je pro návštěvníky nachystána od této neděle 13. 10. do středy 16. 10. v době od 10 do 19 hodin. Bez rezervací a front si mohou přehrát libovolný počet snímků. Ani letos mezi nimi nebudou chybět oblíbené Golden Prague Premieres, neboli veřejné projekce nejnovějších světových hudebních a tanečních filmů. Diváci v Malém sále Žofína zhlédnou například Labutí jezero v moderní hiphopové podobě či sugestivní dílo Terezín – útočiště v hudbě, natočené v Terezíně s lidmi, kteří přežili ghetto.

  Zlatý den Zlaté Prahy s bohatým programem

  Desítky lidí v sobotu přes deštivé počasí přišly na Žofín, kde byl před večerním zahájením festivalu Zlatá Praha připraven taneční a hudební program pro celou rodinu. FOTO archiv ZP

  Desítky lidí přišly v sobotu přes deštivé počasí na Žofín, kde byl před večerním zahájením festivalu Zlatá Praha připraven taneční a hudební program. FOTO archiv ZP

  Česká televize chce hudbu a tanec na nejvyšší úrovni zprostředkovat co nejširšímu publiku. A ukázat, prostřednictvím skvěle natočených snímků, že opera a balet mohou být i zábavné. Hned první festivalový den bude proto zahájen bohatým programem pro celou rodinu na Slovanském ostrově. Kdo bude mít chuť, může se zde naučit základy baletu, vyzkoušet si hudební nástroje nebo se na odborném workshopu zdokonalit ve fotografování tance a pohybu.

  Oficiální program festivalu, který je rovněž návštěvníkům přístupný, odstartoval včera slavnostním večerem v Paláci Žofín tematicky propojeným tancem v podání významných baletních souborů. Stejně jako závěrečné předávání cen, které se ponese v duchu známé hudby z českých a světových filmů v originálním provedení Českého národního symfonického orchestru, jej mohli diváci České televize sledovat na novém kulturním kanálu ČT art.

  Festival Zlatá Praha se koná na Žofíně od soboty 12. 10. do středy 16. 10.


  Komentáře k článku: Žofín ožil popadesáté hudbou a tancem

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,