Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Názory – Glosy

  Vyznání

  Petr ŠtědroňVyznávám se… nevím, bude to spíš něco mezi krédem a zpovědí. Od září tohoto roku jsem nastoupil jako ředitel Divadla Na zábradlí. Do divadla opředeného tradicí… Nejsem naštěstí sám, spolu se mnou Na zábradlí budou Dora Viceníková coby umělecká šéfka a Jan Mikulášek jako kmenový režisér. V zádech ještě scénograf Marek Cpin a mnoho dalších. Přicházejí také noví herci do souboru, noví pracovníci do provozu divadla. A čeká nás všechny v nejbližších dnech, týdnech, měsících opravdu hodně práce. Divadlo totiž chápeme trochu jinak, než je obvyklé: žádáme více než jen hotový text, který bychom pouze interpretovali. Hledáme projekty, které původní inscenační text rozšiřují o nové kontexty, o témata, která se nás přímo dotýkají. Divadlo v našem pojetí je riskantnější, klade otázky, na které mnohdy nejsou odpovědi. Ukazuje ztroskotávání a selhávání člověka, mnohdy je tak těžké, aby znovu povstal, vždy se v to ale snažíme doufat.

  Abychom obohatili stávající repertoár Divadla Na zábradlí, přenesli jsme šest inscenací z Divadla Reduta, které jsme mnohdy nově obsadili herci ze souboru, nově koncipovali scénografická řešení a mizanscény. V našich očích vznikly dokonalejší, vycizelované inscenace, v nichž jsme se mohli vrátit tam, kam už nám to čas při práci na původní verzi nedovoloval. Pevně věříme, že si tyto obnovené premiéry najdou diváky – jsou to ty, které považujeme za nejvydařenější: Korespondence V+W, Zlatá šedesátá, Nenápadný půvab buržoazie, Europeana, Kabaret Kafka a Anna Karenina. Pod střechou Zábradlí se také bude nově uvádět Nebeského inscenace Divadlo Gočár z pera M. O. Štědroně.

  A už v této sezoně budeme také hodně cestovat – velice mě těší, že si obnovené premiéry Divadla Na zábradlí získávají přízeň dramaturgů evropských i zámořských festivalů: v nejbližší době pojedeme do Plzně, Bělehradu, Nového Sadu, Olštýna…, velice nás také potěšil zájem a pozvání divadelníků z Bogoty, což dokazuje komunikativnost a srozumitelnost témat v naprosto odlišných kulturách.

  Hlavně ale budeme vytvářet nové: pokud někoho z nás nepohltí zem, vznikne v této divadelní sezoně pět dalších původních premiér – režírovat budou J. A. Pitínský, J. Frič, J. Havelka a dvakrát Jan Mikulášek. Všechny tituly těchto výsostných režisérů se budou zaobírat člověkem stísněným systémy útlaku (nejen mocenskými, ale i těmi zcela lidskými, jako jsou samota, šílenství a stáří), ve všech z nich se budeme s nadějí odrážet od zlých stránek našich životů.

  Vyznávám se z vědomí, že to Na zábradlí nebude jednoduché. Budeme se snažit, buďte při tom s námi a držte nám palce. Snad to nebude znít nabubřele, ale nechceme nic víc a o nic méně než rozvíjet divadelní uvažování, zkoumat nové pohledy divadelní estetiky. Nemáme rádi stereotypy, chceme je rozkrývat. Poctivě, nepříjemně… Jak jinak?


  Komentáře k článku: Vyznání

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,