Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Obsah Divadelních novin 1/2014

  Kritický žebříček 1/2014 – opera

  Kritický žebříček 1/2014 – opera
  09. ledna 2014 Žádný komentář

  5 zážitek / 4 nenechte si ujít / 3 je dobré vidět / 2 na vlastní nebezpečí / 1 vhodné pro derniéru Svatava Barančicová Jan Dehner Věra Drápelová Vít Dvořák Helena Havlíková Josef Herman Radmila Hrdinová Olga Janáčková Rudo Leška Lenka Šaldová Petr Veber Ivan Žáček Národní divadlo Praha, Stavovské divadlo – Josef Mysliveček: Olimpiade 4...

  Šokující pohádky

  Post šoková terapie
  09. ledna 2014 1 komentář

  Strýček Jedlička, Dáda Patrasová a Štěpánka Haničincová byli našimi prvními idoly, pohádkáři a písničkáři, které jsme zbožňovali. Nebo také těmi, kteří se nám celé dětství pokoušeli kazit vkus.

  Reinkarnace Edith

  Reinkarnace Edith
  09. ledna 2014 Žádný komentář

  Edith Piaf dodnes okouzluje neuspořádaným životem, slávou a hlavně svými šansony a jejich osobitou interpretací. Stala se námětem řady divadelních her i filmů, přiznejme, i proto, že připomínat ji a napodobovat je poměrně výnosné. Tak trochu to platí i o hře, vlastně životopisném pásmu maďarské spisovatelky Évy Pataki Edith a Marlene, uspěla s...

  Burza /

  Jana Šteflíčková: Definicí úspěchu je svoboda

  Jana Šteflíčková: Definicí úspěchu je svoboda
  09. ledna 2014 Žádný komentář

  Umí být tichou vodou, která břehy mele, umí být živlem, a umí být i přírodní katastrofou. Vždycky je ale pouze a jedině sama za sebe. Už léta se známe a vím, jak si stojí za svými názory na život…

  Rozpomínání na vlastní hříchy (a nejen na ně)

  Rozpomínání na vlastní hříchy (a nejen na ně)
  09. ledna 2014 Žádný komentář

  Milana Uhdeho jsme k psaní vzpomínek přiměli v Divadelních novinách. Bral to důkladně, fortelně, jak je zvyklý, i tiskli jsme jeho zápisky déle, než bývá zvykem. Neměli jsme však šanci autora „vyčerpat“, jak ukazuje knižní a úplná (možná) podoba jeho životní zpovědi nazvaná Rozpomínky.

  Jazzový gentleman opustil scénu

  Jazzový gentleman opustil scénu
  09. ledna 2014 Žádný komentář

  Na Štědrý den dopoledne připravil Lubomír Dorůžka v rámci vltavského rozhlasového Jazzofonu sváteční ochutnávku vánoční hudební tvorby. A zatímco posluchači naslouchali Bingu Crosbymu, Traditional Jazz Studiu Pavla Smetáčka či Kontrabandu Milana Svobody, a samozřejmě zasvěcenému komentátorovi Dorůžkovi, ten však už nežil. V pondělí 16....

  Burza /

  3SES3

  3SES3
  09. ledna 2014 Žádný komentář

  Nedávno jste psaly, jak by podle vás měl působit nový ministr kultury. Jak jste dnes spokojeny s lidoveckým kandidátem Danielem Hermanem? A není na prezidentově názoru, že by Martin Stropnický měl spíše bránit kulturu či naše zájmy v zahraničí než vést ministerstvo obrany, tentokrát i něco oprávněného?

  Burza /

  2013

  2013
  09. ledna 2014 Žádný komentář

  Dva skladatelé, dva Magoři

  Burza /

  Herecká asociace informuje

  Herecká asociace informuje

  Milé kolegyně a kolegové, členové (i nečlenové) Herecké asociace. Věřím, že jste si společně s námi v HA přes svátky odpočinuli a přežili složitý rok 2013 ve zdraví. Rád bych vás na prahu nového roku 2014 seznámil stručně s našimi záměry pro příští období. Působnost HA je rozdělena do sekcí, kterou mají na starost jednotliví […]

  Burza /

  Divadlo Masopust zakotví v Eliadově knihovně

  Linka introvertních témat se společenským přesahem bude pokračovat i v komorním prostoru Eliadovy knihovny. Své působení zde Masopust zahájí v neděli 12. ledna představením hry Calderóna de la Barcy Vytrvalý princ.

  Hořký smích odcházejících klaunů

  Hořký smích odcházejících klaunů

  launérství, to v kinematografii od Světel ramp nebylo!, tvrdí Boris Hybner, autor předlohy filmu Klauni. Snímek podle scénáře Petra Jarchovského natočil režisér Viktor Tauš, jenž má na kontě Sněženky a machry po 25 letech (2008) a nepříliš známý debut Kanárek (1999).

  Tip: Týden staré hudby v Brně

  10. ledna 2014 Žádný komentář

  Hudební fakulta JAMU chystá ve dnech 11. - 16. ledna kurzy a koncerty staré hudby. Koncerty jsou volně přístupné.

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 40)

  On ten Kajetán byl nejen dramatik, spisovatel, novinář a herec, ale také tuze moderní člověk aneb Mudrování o tom, že si člověk musí svátky pokoje a radosti udělat, i kdyby na sůl nebylo.

  Ovoce rajských stromů jíme

  Ženy
  09. ledna 2014 Žádný komentář

  Choreografka a režisérka Adéla Laštovková Stodolová představila třetí díl své kámasútry, kterou zahájila Malou smrtí v roce 2008. Ta se těšila všeobecnému zájmu a tvůrkyně se jí vyšvihla mezi sledované osobnosti pohybového divadla.

  Hamlet jako exponát

  Hamlet Švandovo divadlo
  09. ledna 2014 2 komentáře

  Inscenovat Shakespearova Hamleta je vždy velkou výzvou. Má totiž mezi dramatickými texty výsadní postavení, a i když se mu nedostává tak vznešených epitet jako opeře oper – Mozartovu Donu Giovannimu, patří k tragédiím nejvýznamnějším a nejhranějším.

  Obléci čistou košilku

  Ježíškova košilka

  Krátce před začátkem adventu premiérovalo brněnské Divadlo U stolu inscenaci, která svým rodinným zacílením na první pohled vybočuje z profilu této scény. Z dlouhodobě se prosazujících akcentů divadla je však zřejmé, že Ježíškova košilka, jež vznikla podle útlé sbírečky veršů Jana Zahradníčka, nespadá do kategorie předvánočních...

  Kdo nouzi nepoznal, ten si žije blaze!

  16. ledna 2014 Žádný komentář

  SAMODIVA - unikátní projekt divadla v sociální akci, který si za svůj cíl vzal pomoci matkám samoživitelkám v krizové životní situaci, zavítá do Zlína. A aby toho nebylo málo – díky městu Zlín, ZUŠ Zlín a divadlu Malá scéna budou vstupenky zdarma! Proč? Aby mohl přijít skutečně každý!

  Inscenace roku 2013

  09. ledna 2014 2 komentáře

  V pořadí již 21. ročníku ankety Divadelních novin se účastnilo 118 přispěvatelů. Oslovujeme vždy nejen divadelní kritiky, ale i ostatní naše autory a vybrané kulturní osobnosti tak, abychom co nejplastičtěji pokryli významné inscenační události českého divadla za uplynulý rok. Každý účastník má jeden hlas a může vybrat jakoukoli u nás...

  Tip: Carmen nejen podle Bizeta

  19. ledna 2014 Žádný komentář

  Pražská Ypsilonka promítne 21. ledna na Malé scéně záznam své další kultovní inscenace Carmen nejen podle Bizeta, po kterém bude pokračovat posezení s členy souboru a dalšími pamětníky. Pokračují tak oslavy padesitiletí divadla.

  Clown Bilbo bloguje (No. 34)

  Žebřík ke hvězdám aneb Proč odchází dobří, citliví, něžní… dřív? Proč? Asi cedí skrz tikající stroj vše, nenechají protéci ani sekundu bez prožitku a mašina se unaví, zadře…

  Nevázaný zápisník Josefa Brože (No. 1)

  14. ledna 2014 Žádný komentář

  Publicista a literární a divadelní kritik si na i-DN otevírá svůj zápisník. Začíná aktuální inscenací Molièrovy baletní tragikomedie Psyché v Comédie Française aneb Rychle vyšumělý Molière.

  Mimozemšťané se psy

  Divadelní adaptaci knižního bestselleru Marka Haddona Podivný případ se psem vytvořil dramatik Simon Stephens. Horkou novinku v překladu Jiřího Joska představilo českému publiku v září 2013 Městské divadlo Kladno, v těsném závěsu ji uvedlo Městské divadlo Brno a liberecké Malé divadlo F. X. Šaldy.

  Spectaculare – divadlo, hudba i vizuální umění

  13. ledna 2014 Žádný komentář

  První ročník Festivalu Spectaculare začne 20. ledna na Nové scéně Národního divadla komponovaným večerem, který nabídne jak současný tanec a pohybové divadlo, tak i výjimečný hudební zážitek

  Kritické teze – Richard Wagner: Tannhäuser, ND Praha – Státní opera

  12. ledna 2014 7 komentářů

  Nemám rád výročí, ale v tomto případě je trochu s podivem, proč Tannhäusera neuvedli vloni k dvojitému wagnerovskému výročí, jemuž pražská opera moc nedala.

  Improtyjátr pro Františka Zborníka

  Kultura Nový Bor s. r. o. ve spolupráci s Divadelním klubem Jirásek se rozhodla pomoci přispět na léčbu pro Františka Zborníka. V pátek 17. ledna 2014 se uskuteční v Městském divadle v Novém Boru od 19 hodin benefiční představení DK Jirásek s názvem IMPROTYJÁTR.

  Do divadla bez vstupného

  18. ledna 2014 1 komentář

  Nechceme a nebudeme mluvit spisovně za vstupné. Chceme a budeme mluvit sprostě zadarmo. Aneb brněnské divadlo II.pád hraje celou jarní sezonu - od ledna do konce června - bez vstupného.

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 41)

  Je tak nějak divně. Ani ošklivě ani pěkně. Dlouho a táhle je takto divně. Jarní slunce se opírá do zahrad, přitom by měl být mráz a měl by padat sníh. Aneb Mudrování nad časem divně kouřového ledna aneb Post šoková terapie

  Zlepšit mediální obraz pražské operní scény

  19. ledna 2014 Žádný komentář

  považuje za jeden ze zásadních úkolů umělecké správy Národního divadla ředitelka spojené Opery ND a Státní opery Silvia Hroncová. "Budoucnost záleží i na novém ministrovi kultury, pro kterého připravujeme podklady o situaci na pražské operní scéně," uvedla.

  Napište drámu roku 2013

  Divadelný ústav vyhlásil štrnásty ročník súťaže pôvodných dramatických textov – divadelných hier v slovenskom a českom jazyku – s názvom DRÁMA 2013. Uzávierka súťaže je 31. januára 2014. Autor víťazného textu získa odmenu v hodnote 1 000 €.

  Tomáš Froyda odchází z Divadla Alfa

  18. ledna 2014 1 komentář

  Současný ředitel plzeňského Divadla Alfa Tomáš Froyda nastoupí od 1. února do Jihočeského divadla, kde bude mít na starosti otáčivé hlediště v Českém Krumlově.

  Jsme schopni změnit pohled společnosti

  15. ledna 2014 Žádný komentář

  Internetový server iDnes přinesl včera velký rozhovor s pravděpodobným budoucím ministrem kultury Danielem Hermanem. Jelikož se v něm dotýká otázek, které by mohly zajímat i divadelníky a čtenáře iDN, vybíráme z něj několik pasáží.

  Erste pro umění

  Nadace ERSTE otvírá výzvu k předkládání žádostí v rámci programu PATTERNS. Program podporuje kurzy, které analyzují kulturu od 60. let 20. století. Zkoumají interdisciplinární i mezikulturní historii, zahrnují metody kritického myšlení, inovativní a interaktivní výukové postupy.

  Nahoru a dolů VI

  Portugalci byli jedni z nejrychlejších a nejvřelejších stoupenců československého Listopadu ’89. Možná si vzpomenete, že se portugalští studenti složili a koupili Václavu Havlovi auto, protože Havel někde z legrace řekl, že zdědil samé aparátnické šestsetrojky a že si připadá jak nějaký komunistický pupík.

  Dědova mísa

  Dědova mísa

  Čtu si výsledky 23. ročníku ankety Lidových novin Kniha roku 2013 a doslova mě to nutí k poznámkám. Jak se píše v jedné pozdní povídce u Haška – ten chlap má poznámky… V mém případě měla anketa pozitivní účinek – koupil jsem si hned u svého knihkupce na Skleněné louce některé z vítězných knih. Tak […]

  Postvánoční ohlédnutí

  Postvánoční ohlédnutí

  Je to teprve několik dnů, co jsme absolvovali svátky a vpluli do nového roku. Někteří Vánoce a silvestrovskou noc možná prožili poklidně v závětří tichého domova, jiní, jako třeba já, hekticky, v kolotoči rodinných návštěv, jejichž veselím se dosud cítí značně znaveni. Takoví mají možná teprve teď čas se na chvíli zastavit a zameditovat nad...

  Bez majáku (Inscenace roku: Ruská zavařenina)

  09. ledna 2014 2 komentáře

  Inscenací roku v tradiční výroční anketě našeho listu, jejíž výsledky můžete číst v celém čísle aktuálních Divadelních novin, se stala poprvé za celou dobu její existence ostravská inscenace – Ruská zavařenina Komorní scény Aréna, byť v režii hostujícího pražského režiséra Ivana Rajmonta. Anketa však vykazuje daleko víc unikátních...

  11. prosince—25. prosince 2013

  11. prosince—25. prosince 2013
  09. ledna 2014 Žádný komentář

  11. prosince Musím jít domů V Knihovně Václava Havla se konalo slavnostní uvedení nové básnické sbírky Vratislava Brabence Denver, kterou vydalo nakladatelství Maťa. Sbírku pokřtil výtvarník Ladislav Snopko, zazpíval Sbor břežanských kastrátů, autor recitoval své texty a za doprovodu Joea Karafiáta hrál i na saxofon. Během večera představil...

  Daniel Špinar – režisér Hamleta ve Švandově divadle

  Daniel Špinar – režisér Hamleta ve Švandově divadle
  09. ledna 2014 Žádný komentář

  Daniel Špinar s herci Švandova divadla (jmenujme alespoň Hamleta – Patrika Děrgela, Ofélii – Zuzanu Onufrákovou a Gertrudu – Petru Hřebíčkovou) vytvořil hororovou, černě humornou inscenaci s prvky psychothrilleru. V originálně režijně uchopené a herecky přesvědčivé inscenaci využil moderního překladu Jiřího Joska. Ve scénografii Ivy Němcové se...

  Výročí – leden

  Výročí – leden
  09. ledna 2014 1 komentář

  Minks Pavel, dramaturg (1. 1. 1949) △ Kofránková Hana, režisérka (1. 1. 1949) △ Šolyová Jaroslava, tanečnice (1. 1. 1959) △ Košnar Aleš, herec (2. 1. 1944) △ Prymusová Hana, herečka (3. 1. 1949) △ Žantovský Michael, překladatel (3. 1. 1949) △ Ličman Bohumil, herec (4. 1. 1924) △ Telcová Jiřina, teatroložka (4. 1. 1929) […]  Obsah,