Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2020

ročník 28
31. 3.–13. 4. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Erste pro umění

  Nadace ERSTE otvírá novou výzvu k předkládání žádostí v rámci programu PATTERNS. Tato iniciativa podporuje rozvoj vysokoškolských kurzů v oblasti dějin umění, kulturní teorie a společenských studií, jejichž cílem je výzkum a pochopení nedávné kulturní historie ve střední, východní a jihovýchodní Evropě.

  ersteProgram PATTERNS podporuje kurzy, které analyzují kulturu od šedesátých let dvacátého století do současnosti. Zkoumají interdisciplinární i mezikulturní historii, zahrnují metody kritického myšlení, inovativní a interaktivní výukové postupy. Také podporuje mezinárodní akademickou výměnu, umožňuje lektorům účastnit se mezinárodních studijních pobytů a realizovat přednášky hostujících odborníků. V rámci programu PATTERNS již proběhlo 27 kurzů z 13 zemí a většina z nich se stala součástí dlouhodobých studijních plánů daných univerzit.

  Jedná se zejména o kurzy, které:

  – se rozvinuly nedávno

  – analyticky řeší období od roku 1960 až do současnosti, včetně roku zahájení transformace ekonomiky v roce 1989

  – se zabývají kulturními fenomény před rokem 1989 až do současnosti – včetně populárních, marginálních a kontra-kulturních aspektů

  – zkoumají interdisciplinární a mezikulturní historii ve střední a jihovýchodní Evropě

  – zahrnují metody kritického myšlení, inovativní a interaktivní výukové metody

  Výzva je určena pro pedagogy veřejných vysokých škol ve střední a jihovýchodní Evropě, které nabízejí studijní programy v oboru dějin umění, kulturních studií a společenských věd nebo příbuzných oborů. Návrhy kurzů externími lektory musí být začleněny do rámce veřejné instituce vysokoškolského vzdělávání. Kurzy by měly proběhnout v akademickém roce 2014/2015.

  Přihlásit se je možné od 16. prosince 2013 do 23. února 2014. Potřebné dokumenty, popis procesu výběru žadatelů a veškeré potřebné dokumenty jsou k dispozici ke stažení na adrese: www.patternslectures.org, kde naleznete i další informace.


  Komentáře k článku: Erste pro umění

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,