Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  Tip: Týden staré hudby v Brně

  Hudba minulých století od baroka po raný romantismus, ale i světové premiéry soudobých skladeb, zazní v projektu Týden staré hudby, který připravila Hudební fakulta Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Akce se uskuteční od 11. do 16. ledna a má na programu semináře, mistrovské kurzy a koncerty, na které je volný vstup.

  EurText_A2_def

  Koncerty se uskuteční v sálech pořádající fakulty, závěrečný večer v Divadle na Orlí. Celý týden se koná pod záštitou evropského projektu EUR-TEXT: zpět do budoucnosti!, jehož cílem je vytvoření dialogu mezi současným uměním a evropským kulturním dědictvím. Jde také o podporu mladé generace umělců nejen v oblasti hudby, ale také výtvarného umění či módního návrhářství.

  Celý projekt je současně prezentací nově připravovaného oboru Interpretace staré hudby, který má být po předchozí akreditaci na JAMU otevřen v novém akademickém roce a bude nabízet studium sólových nástrojů se zaměřením na starou hudbu a její autentickou interpretaci. Takto prakticky zaměřený obor jiná tuzemská vysoká škola dosud nenabízí a JAMU by tak měla získat v tomto ohledu prvenství. V zahraničí je výuka dobové hry již běžná.

   

  eur-logos-cyan-brush_modra_cervena_thumb

   

  Dopolední bloky Týdne staré hudby nabídnou semináře a mistrovské kurzy violoncella, klarinetu, flétny, klávesových nástrojů, houslí, lesního rohu, violy a kontrabasu. Posluchače autenticky prováděné hudby jistě zaujme pět koncertů s pozoruhodným programem. V pondělí 13. 1. od 19.30 zazní skladby W. A. Mozarta, L van Beethovena, J. K. Vaňhala a J. Haydna v podání studentů předmětu Klasicistní komorní hra na HF JAMU. Úterní Hudební soirée nabídne znovuobjevené skladby z českých a moravských archivů, které edičně upravovali studenti HF JAMU v rámci projektu EUR-TEXT. Ve středu 15. ledna se v aule HF JAMU v 19.30 hod. představí pedagogové z francouzské Abbaye aux Dames (členové pařížského Orchestre des Champs-Elysées), HF JAMU a hosté. Ve čtvrtek 16. ledna v 11.00 si mohou v Aule HF JAMU posluchači vychutnat Hudební matiné se zákuskem a skladbami komorních souborů nastudovanými během Týdne staré hudby.

  Projekt vyvrcholí ve čtvrtek 16. ledna velkým koncertem EUR-TEXT: Contemporary Sounds, na kterém vystoupí komorní soubory orchestru Jeune Orchestre Atlantique a HF JAMU a ve světové premiéře zazní nové skladby pro historické nástroje mladých autorů z ČR, Polska, Malty a Francie. Skladatelé se inspirovali kompozicemi skladbami ze starších období. Tento koncert v Divadle na Orlí začíná v 19.30 hodin, vstup na něj je jako na ostatní akce volný, ale je nutná rezervace na e-mailu [email protected] nebo na telefonním čísle 724 860 624.

  Mistrovské kurzy jsou určeny k aktivní účasti studentům HF JAMU, zúčastnit se jich však pasivně mohou také zájemci z jiných škol či veřejnost.

  Tyden stare hudby - HF JAMU - poster

  EurText_pozvanka_DL_def_2

  Podrobný program lze nalézt na webové adrese http://hf.jamu.cz/

  Informace o projektu EUR-TEXT na www.eurtext.eu

  Zdroj: Mgr. Luboš Mareček, specialista pro vnější vztahy Janáčkovy akademie múzických umění v Brně

   

  • Autor:
  • Publikováno: 10. ledna 2014

  Komentáře k článku: Tip: Týden staré hudby v Brně

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,