Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2024

ročník 33
2. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  Tip: Carmen nejen podle Bizeta

  V úterý 21. ledna se opět promění Malá scéna Studia Ypsilon na malé kino. Od 19.30 hodin se zde uskuteční další setkání připomínající padesáté výročí Studia Ypsilon, tentokrát s názvem Čaj o páté: Carmen nejen podle Bizeta. Promítání, zábavné historky a příjemné povídání při čaji doprovodí violoncellové uskupení Jarabáci.

  FOTO archiv Studia Ypsilon

  FOTO archiv Studia Ypsilon

  Bude se jednat o – v rámci oslav padesátiletí Ypsilonky – již druhé setkání s veřejností a příznivci Studia Ypsilon nazývané Čaj o páté. První beseda s promítáním proběhla na začátku listopadu, kdy diváci mohli shlédnout zkrácený záznam inscenace Michelangelo Bonarroti a následně položit otázky pamětníkům, hercům a tvůrcům této inscenace v živé diskuzi. Na dotazy odpovídala například herečka Jana Synková, herec Václav Helšus, dramaturg Studia Ypsilon Jaroslav Etlík nebo režisér Jan Schmid. Hostem besedy byl také významný divadelní teoretik, dramaturg, kritik Zdeněk Hořínek.

  FOTO archiv Studia Ypsilon

  FOTO archiv Studia Ypsilon

  Tentokrát bude Čaj o páté věnován zásadní autorské adaptaci Bizetovy opery Carmen – Carmen nejen podle Bizeta (autor a režie J. Schmid, 1966), kterou zásadní český divadelní a filmový režisér Evald Schorm převedl na filmové plátno jako krátkometrážní film (1967). Vzpomínat budou někteří členové Y, svým basem zapěje člen opery Národního divadla, který tehdy v naší inscenaci hrál, Bohuslav Maršík, také promluví scénograf Jaroslav Malina a další. Jakoby odjinud zazpívají Jarabáci, říká ředitel Studia Ypsilon Jan Schmid.

  Carmen byla třetí inscenací tehdy libereckého Studia Ypsilon, ale první adaptací opery. Tyto adaptace se následně v Ypsilonce zabydlely až do současné doby (divadlo chystá v dubnu premiéru adaptace Mozartovy Kouzelné flétny). Od premiéry Carmen nejen podle Bizeta uplyne 6. února 48 let a divadlo tímto promítáním opět připomene při šálku horkého čaje a zábavném povídání své padesáté výročí!

  FOTO archiv Studia Ypsilon

  FOTO archiv Studia Ypsilon

  Carmen nejen podle Bizeta

  Autor adaptace: Jan Schmid, divadelní režie: Jan Schmid, filmová režie: Evald Schorm, výprava: Jaroslav Malina, hudba: Georges Bizet, hudební nastudování: Karel Novák. Hrají: J. Vala nebo M. Bílek, Z. Schmidová, B. Maršík, J. Schmid, K. Novák, J. Novákoví, J. Fučík, E. Zapletalová nebo J. Synková. Premiéra: 6. února 1966. Délka záznamu filmu: 25 min.

  […] Studio Ypsilon při Severočeském loutkovém divadle, které vešlo do povědomí návštěvníků malých scén svým dvojím Encyklopedickým heslem XX. století, se při přípravě nové inscenace obrátilo pro inspiraci právě k Bizetově Carmen a „secvičilo“ ji svérázným způsobem, vyvolávajícím salvy smíchu. Lze těžko v několika řádcích charakterizovat styl tohoto zajímavého představení. Hlavní tvůrčí duch Ypsilonky, autor textových úprav původního libreta a zároveň i režisér Jan Schmid je nazývá pokusem o naivní divadlo. Ale oprávnění má i termín „divadlo trapasů“, protože nosným principem inscenace je soustavné ztrapňování jednotlivých postav a situací, v původním textu vážně míněných. A v samém základu je parodie na dnes již poněkud archaickou předlohu, jejíž romantická naivita zvláště vynikne, je-li „oholena“ o to, co činí operu operou, totiž o hudbu. Obdobně jsou parodovány různé operní manýry. Důležitým stylotvorným prvkem jsou i permanentní záměny herců (ztělesňujících jednotlivé postavy hry) mezi sebou tak, že např. Zuzana Schmidová mluví Carmen, ale její árií zpívá Bohuslav Maršík. Čili – jak to říká program – všichni tak trochu vystupují jako všichni. A aby je divák rozpoznal, předávají si jako štafetu určité symboly, charakterizující tu nebo onu postavu. […] (z MF 19. 2. 1966)

  FOTO archiv Studia Ypsilon

  FOTO archiv Studia Ypsilon

  Čaj o páté: Carmen nejen podle Bizeta, Jarabáci a hosté

  21. ledna 2014, 19.30 hodin, Malá scéna Studia Ypsilon, vstupné: 50 Kč

  • Autor:
  • Publikováno: 19. ledna 2014

  Komentáře k článku: Tip: Carmen nejen podle Bizeta

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,