Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2020

ročník 28
31. 3.–13. 4. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Spectaculare – divadlo, hudba i vizuální umění

  První ročník Festivalu Spectaculare začne 20. ledna na Nové scéně Národního divadla komponovaným večerem, který nabídne jak současný tanec a pohybové divadlo, tak i výjimečný hudební zážitek.

  Mossoux Bonte FOTO Laurent Philippe

  Mossoux-Bonté: Les buveuses de café FOTO Laurent Philippe

  V první části večera uvede přední belgický taneční soubor Mossoux-Bonté novou inscenaci Les buveuses de café, která je plné vizuální dokonalosti, hudební a taneční ekvilibristiky a jemného surreálna. Soubor znají pražští diváci z festivalů Tanec Praha nebo Nultý bod, doplňuje dramaturg divadelního programu Petr Boháč. Ve druhé části vystoupí kvarteto Clarinet Factory. Jeho heslem je hudba bez hranic – od klasiky přes jazz a etno až k volnomyšlen­kářské improvizaci, říká hudební dramaturg Josef Sedloň.

  Mossoux-Bonté FOTO Laurent Philippe

  Mossoux-Bonté: Les buveuses de café FOTO Laurent Philippe

  Festival Spectaculare propojí elektronickou a experimentální hudbu, tanec, pohybové divadlo s multimédii, projekcemi nebo vizuálním uměním. Proběhne do 31. ledna kromě Nové scény Národního divadla také v Paláci Akropolis, Centru současného umění DOX a ve Studiu Hrdinů – Veletržním paláci. Představí přední jména současné hudební scény, jako například Jon Hopkins, který spolupracoval s Coldplay či Brianem Enem, dále Nils Frahm, Fennesz, Hauschka, bvdub, Frederic Robinson či Samuli Kosminen. Koncerty doplní přední DJ jako Jon Wozencroft, Anders Weberg nebo od nás Dan Gregor a Dušan Urbanec.

  Festival také připravuje speciální uvedení nového projektu Faith předního českého souboru fyzického divadla Tantehorse s živou hudbou německého dark-jazzového kvarteta Bohren & Der Club of Gore. 29. ledna se ve Studiu Hrdinů – Veletržním paláci spojí Miřenka Čechová a Andrea Miltnerová s kultovní dark-jazzovou německou formací Bohren & Der Club of Gore.

  Nabídku doplní projekce hudebních filmů v Biu Oko (Dead Can Dance, Sigur Rós, Einstürzende Neubauten apod.) a workshopy – interaktivní pro děti s Clarinet Factory a Alanem Vitoušem i pro zájemce o hlubší znalosti s přítomnými hudebníky.

  Název přehlídky odkazuje k tomu, že všechna vystoupení bude doprovázet výrazná vizuální složka – projekce, VJing nebo videomapping, vysvětluje Josef Sedloň, který stojí i za projektem Music Infinity. Festival Spectaculare je přirozeným vyústěním této koncertní série, završením našeho osmiletého snažení. Připravujeme jej pro diváky, které zajímá současný hudební vývoj, co je právě teď aktuální ve světě a také přesahy do budoucnosti, doplňuje Sedloň.

  Největším lákadlem Festivalu Spectaculare se stane 30. ledna v Paláci Akropolis britský elektronický kouzelník Jon Hopkins, který se se svým albem Immunity ucházel o výroční cenu Mercury Prize. V rámci večera ho doplní aktuální objev elektronické scény – švýcarský hudebník Frederic Robinson míchající vlivy drum’n’bassu se soudobou vážnou hudbou.

  Více informací: www.spectaculare.cz a www.facebook.com/festivalspectaculare

  • Autor:
  • Publikováno: 13. ledna 2014

  Komentáře k článku: Spectaculare – divadlo, hudba i vizuální umění

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,