Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Kategorie článků:

  Through, not against!

  03. ledna 2023 diskutujte

  Pohodlné oblečení a boty. Ne lodičky a vysoké podpatky, píše na svých webových stránkách Divadlo Ponec pro ty, kdo se rozhodnou navštívit imerzivní inscenaci Bodies Together v režii Jara Viňarského a dramaturgii Lucie Kašiarové.

  Vesmírný koncert pro oči

  20. ledna 2022 diskutujte

  Projekt Celestial Odyssey unikátně propojuje choreografii tanečnice Andrey Miltnerové s virtuozitou cembalistky Moniky Knoblochové, a povyšuje tak hudbu, která osciluje mezi barokem a současností, na stejnou úroveň s tancem.

  PONEC má nové umělecké vedení

  08. září 2021 diskutujte

  Uměleckou ředitelkou divadla PONEC se stala Markéta Perroud, která poslední roky úzce spolupracuje s jeho zakladatelkou Yvonou Kreuzmannovou. Hned v září uvede PONEC tři premiéry ženských autorek: Witness, dis pla y a K Madoně se rzí.

  Poslední komentáře

  Proč potřebujeme plán otevírání kultury: Yvona Kreuzmannová

  22. března 2021 diskutujte

  Máme šanci uvést výjimečné události v Praze i regionech, ale netušíme, zda to bude možné... Rozhovor s Yvonou Kreuzmannovou na téma, proč potřebujeme plán otevírání kultury.

  Miluju offlajn (No. 8)

  02. března 2021 diskutujte

  Dvě dívky vržené do prázdného prostoru... O taneční produkci Jáma lvová dua Johana Pocková / Sabina Bočková v Divadle Ponec.

  Slovo v pohybu (No. 11)

  05. listopadu 2020 diskutujte

  Prorocká intuice se vyslovuje s jasností, často jí však porozumíme až z odstupu. Intuice Michala Záhory a Pulsaru tnout do reality se v novém projektu Obrat konce ukázala jako prorocké gesto. V září uvedli v Divadle Ponec tanečníky a performery, s nimiž se rozhodli zacílit na...

  Smrt divadla (No. 6)

  26. září 2020 diskutujte

  Inscenace tanečníka a choreografa Michala Záhory Obrat konce s podtitulem Evropa k bodu Omega, která měla premiéru 21. září v rámci festivalu …příští vlna/next wave… a vznikla pro Divadlo PONEC, se snaží artikulovat pohled na dnešní Evropu a její budoucí vývoj.

  Pusťte si tanec domů!

  02. dubna 2020 diskutujte

  Festival Tanec Praha a Divadlo pro tanec Ponec nabízejí dnes, ve čtvrtek 2. dubna, záznam úspěšného projektu souboru Spitfire Company a Studia Damúza One Step Before the Fall. Inscenace získala v roce 2013 Cenu Divadelních novin v oboru tanec.

  Slovo v pohybu (No. 7)

  06. ledna 2020 diskutujte

  Prvotní výzkum tělesné reakce na líbivé populistické fráze, vliv médií a společenská očekávání vyústil v performance, kde vystavily Johana Pocková a Sabina Bočková svá těla jako exempláře bezbrannosti.

  I nezávislá divadla žádají odchod Staňka

  30. dubna 2019 diskutujte

  29. dubna, na Mezinárodní den tance, se vůdčí osobnosti oboru připojily k podpoře akcí za nezávislost justice a k petici za odvolání ministra kultury.

  Slovo v pohybu (No. 5)

  25. dubna 2019 diskutujte

  Zpola podmaněná matérie by se mohla zdát jako kus pasivity, jež se tvaruje podle přání ovládajícího. Viktor Černický však ve svém představení PLI židle pojal jako svébytného partnera. Přiřkl jim tedy schopnost navázat dialog a rytmovat jeho tok.

  Malá velká inventura 2019 (No. 2)

  22. února 2019 diskutujte

  Z šesti titulů druhého festivalového dne se mi podařilo zhlédnout trojici inscenací, jejichž stěžejním výrazovým prostředkem byla hudba: Šírání čirého jasného dne v Altě, Everywhen v Alfredu ve dvoře a Miss AmeriKa v Ponci.

  Stát se členem Cirkopolis (No. 4)

  15. února 2019 diskutujte

  Čtvrteční Cirkopolis nabídl dosavadní vrchol i propad letošního ročníku. Párová akrobacie MEMO jasně formulovala téma a předvedla řadu náročných a efektních figur, Masse Critique byla naopak zjevením z jiného vesmíru.

  Stát se členem Cirkopolis (No. 2)

  14. února 2019 diskutujte

  V pondělí a v úterý se divákům Cirkopolis představilo katalánské trio PSiRC s autorským projektem Acrometria. Úterní program zahájila kombinace šesti představení studentů a absolventů cirkusových škol s názvem Cirkopolí Cirksession.  Obsah,