Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  I nezávislá divadla žádají odchod Staňka

  Po celý pondělní podvečer pořádaly PONEC – divadlo pro tanec, Studio ALTA, Divadlo Archa a Jatka78 společné oslavy Mezinárodního dne tance. Zúčastněné subjekty ve stejný den vyjádřily podporu zásadním akcím na obranu demokracie v ČR: Milionu chvilek pro demokracii a petici za odvolání ministra kultury.

  Ministr kultury doc. Antonín Staněk
  Foto Ministerstvo kultury ČR

  V této souvislosti považují za nutné apelovat na vládní koalici, aby hledala pro funkci ministra kultury skutečného odborníka. Na prvním místě by vládě mělo jít o kulturu, umění, zachování a rozvíjení hodnot, které společnosti přináší, stejně jako mezinárodní renomé naší země, nikoli politickou funkci.

  Odborníci se shodují že by ministr kultury měl brát v potaz přinejmenším:

  * Plnění Programového prohlášení vlády, které jasně hovoří o perspektivě podílu ze Státního rozpočtu 1 % na kulturu. Nutno dodat, že by se mělo jednat čistě o podporu kultury, tzn. bez církví a náboženských společností.

  * Potřebu zásadně navýšit prostředky na živé umění (program Kulturní aktivity) a provést analýzu potřeb jednotlivých uměleckých oborů, z níž budou vyplývat reálné potřeby pro rozvoj všech oblastí umění.

  Pro kulturní společnost je 1 % na kulturu zásadním závazkem. V rámci růstu objemu prostředků je nezbytné podpořit obrovský rozvoj nezávislé umělecké scény za posledních třicet let a plně profesionalizovat podmínky pro nové progresivní obory, včetně investic do infrastruktury, vysvětluje Yvona Kreuzmannová, ředitelka a zakladatelka Tance Praha, a dodává: Nelze jen setrvávat na modelu zvyšování platů zaměstnanců ve státní popř. veřejné sféře, a tím ještě více prohlubovat disproporce mezi příspěvkovými organizacemi a nezávislou scénou. Oba tyto typy organizací poskytují veřejně prospěšné služby společnosti a jejich podmínky pro práci by neměly být tak propastně rozdílné.

  To potvrzuje i Štěpán Kubišta, ředitel Jatek78 a předseda Asociace nezávislých divadel: Systém podpory kultury neprošel za posledních třicet let potřebnou transformací. Druhý pilíř kultury, který je tvořen organizacemi nestátního neziskového sektoru, je stále vnímán jako volnočasová aktivita, a tak je i podporován. Většina legislativních, metodických i finančních kroků ministerstva vede k ještě většímu prohlubování rozdílů mezi státní a nestátní kulturní sférou. Je třeba začít vnímat náš sektor ne pouze jako nedílnou, ale hlavně jako potřebnou součást kulturní nabídky, stejně tak, jak je to obvyklé ve všech zemích světa, ke kterým se obrací naše kulturní pozornost.

  Yvona Kreuzmannová, ředitelka, Tanec Praha / PONEC – divadlo pro tanec

  Lucia Kašiarová, ředitelka, ALT@RT/ Studio ALTA

  Štěpán Kubišta, ředitel, Jatka78

  Ondřej Hrab, ředitel, Divadlo Archa

  ///

  Více na i-DN:

  Petice za odvolání Antonína Staňka

  Právní důvody odvolání ředitelů obou muzeí

  • Autor:
  • Publikováno: 30. dubna 2019

  Komentáře k článku: I nezávislá divadla žádají odchod Staňka

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,