Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Kategorie článků:

  Přes koleje do divadla

  04. února 2024 diskutujte

  Pražská MeetFactory, která sídlí za osmi kolejemi poblíž Smíchovského nádraží, je dnes jednou ze scén, které nelze v kontextu českého činoherního divadla pominout. Využíváme příležitosti lednové premiéry k ohlédnutí se za stopami, jež v pražském, potažmo českém...

  Jít po červeném koberci k smrti

  03. července 2023 5 komentářů

  Inscenace rozhodně stojí za zhlédnutí, třeba jen pro jedinečný prostor, v kterém se odehrává. Ale nejen pro něj... O inscenaci Tomáše Loužného Extáze, jež měla včera premiéru v bazénu Barrandovských teras.

  Moje země je zemí vrahů

  14. února 2023 diskutujte

  V předvečer prvního výročí útoku Ruska na Ukrajinu uvede Divadlo MeetFactory scénické čtení hry Crime ruské dramatičky Asji Vološiny. Zachycuje v ní psychické rozpoložení Rusů, kteří aktivně nesouhlasí s Putinovou agresí.

  Poslední komentáře

  MeetFactory bude mít nový galerijní tým

  02. října 2022 diskutujte

  Od ledna 2023 se v MeetFactory představí nový galerijní tým: na pozici kurátora galerií MeetFactory nastupuje Ján Gajdušek, produkci bude zajišťovat Petra Widžová.

  Letní kino Zeď v MeetFactory oslavuje ženy

  24. května 2022 diskutujte

  Co mají společného padlá jeptiška Benedetta, anarchistické duo Marie a Marie, Lady Di, hvězda virtuálního světa Belle či laskavá Amelie z pařížské čtvrti Montmartre?

  Meet Lihovar: Sezóna pod komínem začíná

  01. června 2021 diskutujte

  MeetFactory se aspoň částečně v létě stěhuje přes koleje. V prostoru bývalého Lihovaru, jehož zbytky půjdou v srpnu definitivně k zemi, bude letní kino či divadlo.

  Miluju offlajn (No. 5)

  28. února 2021 diskutujte

  I Divadelní noviny milují offlajn! Díky Malé inventuře naši kritici po více než čtyřech měsících vypnuli své monitory a vyrazili na skutečné, živé divadlo. Kateřina Kykalová v pátek zhlédla reprízu inscenace Serotonin v MeetFactory.

  Serotonin formou rozhlasového seriálu

  23. listopadu 2020 diskutujte

  V červnu tohoto roku proběhla v Divadle MeetFactory premiéra adaptace knihy Michela Houellebecqa Serotonin. V MeetFactory se rozhodli převést Houellebecqův text i do třídílného audio seriálu.

  Serotonin Houllebecqa uvede MeetFactory

  28. května 2020 2 komentářů

  Serotonin je přenašeč nervových vzruchů obsažený v krevních destičkách, jehož nedostatek způsobuje depresi a poruchy nálad. A taky nejpochmurnější kniha francouzského spisovatele Michela Houellebecqa, jejíž první českou divadelní adaptaci představuje Divadlo MeetFactory.

  Meetfactory otvírá: začínají těžké časy

  13. května 2020 diskutujte

  Dalo by se říct, že si kultura může pomalu oddechnout. Bohužel tomu tak není. Pro většinu kulturních prostor, mezi které patří i MeetFactory, ty nejhorší časy teprve nastávají.

  První vlna Artukusu aneb Umění na Bojišti

  27. září 2019 diskutujte

  Festival ArtuKus, který se konal koncem srpna, je  podle svých zakladatelů především oslavou svobodného ducha, otevřenosti, tolerance, kreativity a tvůrčího či tvořivého pojetí života.

  Poznamenaní

  17. června 2019 diskutujte

  Nejnovější inscenace MeetFactory má na první pohled politický kontext, protože vypovídá o válečných veteránech a jejich nesnadném návratu do světa míru. Více zde ale jde o to, jakým způsobem se účast na misích podepisuje na lidské psychice.

  Nezavíráme oči před environmentální hrozbou

  31. května 2019 diskutujte

  Ve spolupráci s Českým rozhlasem Vltava MeetFactory nezavírá oči před environmentální hrozbou a otevírá letní kino. Projekce začínají první červnovou středu, vstupné je i v létě 2019 volné.

  Zápisy ze zlínských setkávání 2019 (No. 5)

  19. května 2019 diskutujte

  V pražském multikulturním centru MeetFactory už po léta odvádí vynikající práci dramaturg i dramatizátor Matěj Samec, a je tedy jen dobře, že si jeho pozoruhodné tvorby konečně začaly všímat i programové orgány divadelních festivalů.

  Malá velká inventura 2019 (No. 7)

  27. února 2019 diskutujte

  Včerejší festivalový den byl pro mě náročný: kromě velkého okruhu Prahou (Vršovice – Holešovice – Smíchov) jsem absolvovala tři inscenace, které nedokázaly dostát svému – ve všech případech dosti náročnému – tématu.

  MeetFactory si prošla katarzí

  13. prosince 2018 diskutujte

  V úterý večer musela být evakuována budova smíchovské MeetFactory, kde právě probíhal koncert Kataríny Kubošiové, známé pod uměleckým jménem Katarzia. Všichni jsou v pořádku. Příčina požáru se stále vyšetřuje.  Obsah,